Zaburzenia psychiczne – najczęstsze problemy mieszkańców miast

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Niestety, zamieszkanie w dużym mieście niekoniecznie musi dobrze wpływać na samopoczucie. Ograniczony dostęp do terenów zielonych, smog, tłok w komunikacji miejskiej, pośpiech – te wszystkie elementy sprawiają, że mieszkańcy miast częściej cierpią na problemy psychiczne lub osobowościowe niż np. mieszkańcy wsi. Dlatego warto zadbać o swój komfort, zdrowie psychiczne i poszukać specjalistycznej pomocy jeszcze zawczasu. Poniżej podpowiadamy – na jakie rodzaje zaburzeń narażeni bywamy najczęściej.

Zaburzenia psychiczne – najczęstsze problemy mieszkańców miast
fot. materiały prasowe

Zdrowie masz tylko jedno

Jak wskazują specjaliści, w wielu państwach Świata Zachodniego następuje wzrost częstotliwości występowania różnego typu zaburzeń zdrowia psychicznego. Dotyczy to m.in. Polski, w której dolegliwości natury psychicznej są jednym z najczęściej występujących problemów – ustępują miejsca jedynie problemom nowotworowym oraz układu krążenia.

Kolejnym problemem jest także fakt, że nie wszystkie osoby, które tego wymagają, decydują się na podjęcie leczenia. Ocenia się, że zaledwie jedna trzecia wszystkich osób wymagających pomocy postanawia z niej korzystać. Dlaczego tak się dzieje? Ciężko jednoznacznie wskazać przyczyny. Z pewnością wpływ mają takie zjawiska jak ostracyzm społeczny, obawa przed wykluczeniem lub problemami w pracy, a także brak świadomości własnych problemów oraz dostępnych sposobów ich rozwiązania.

Choroby psychiczne – choroby cywilizacyjne?

Statystycznie, choroby psychiczne dotykają najczęściej mieszkańców dużych ośrodków miejskich. To właśnie w nich poradnie zdrowia psychicznego cieszą się największym „wzięciem”. Wymienić należy chociażby Warszawę, Kraków, Wrocław czy Poznań. Zaletą tych miejsc jest fakt, że funkcjonuje w nich wiele poradni specjalistycznych świadczących usługi w zakresie zdrowia psychicznego (jako choćby sieć klinik PsychoMedic: https://psychomedic.pl/psychiatra-warszawa/).

Z jakimi zaburzeniami spotykają się mieszkańcy miast najczęściej? Wymienić należy zaburzenia depresyjno-lękowe, w tym różne odmiany depresji, nerwicę lękowe oraz lęki uogólnione. Ponadto, problemem wciąż poważnym jest uzależnienie od alkoholu oraz substancji odurzających. Kolejne, często występujące przypadłości to bezsenność, demencja, ADHD.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Zaburzenia depresyjno-lękowe

Depresja to jeden z tematów często powracających w mediach w ciągu ostatnich lat. Niestety, ale na depresję cierpi coraz więcej osób – w tym również w młodym wieku. Jest ona rodzajem zaburzenia objawiającym się poprzez obniżony nastrój, brak radości z życia, brak poczucia sensu, spadek popędu libido oraz natrętne, depresyjne myśli.

Zaburzenia lękowe mogą mieć postać napadową lub przewlekłą. Najczęściej, towarzyszy im odczuwanie strachu, napięcie mięśni, zaburzenia adaptacyjne, problemy z funkcjonowaniem w sytuacjach stresujących, zaburzenia obsesyjne. Długotrwale utrzymujący się lęk może doprowadzić do trwałych uszkodzeń w obrębie najważniejszych układów wewnętrznych.

Leczenie powyższych przebiega najczęściej dwutorowo. Leczenie farmakologiczne stosowane jest w celu uśmierzenia najbardziej odczuwalnych symptomów. Udział w terapii jest natomiast sposobem na dotarcie do źródła problemu oraz jego potencjalne rozwiązanie. Najlepszym wyborem jest oczywiście stosowanie obu form terapii jednocześnie.

Artykuł sponsorowany

Wypromuj gabinet

Zapisz się do newslettera!

Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne
w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *