Test Apleya (test dystrakcyjno-kompresyjny, Grinding test) składa się z dwóch części. Pierwsza dotyczy struktur torebkowo-więzadłowych, a druga odnosi się do łąkotek. Nazwa testu pochodzi od nazwiska brytyjskiego chirurga ortopedy Alana Grahama Apley’a, który żył w latach 1914 – 1996. To właśnie on odkrył tę metodę oceny stawu kolanowego.
Test Apleya – wykonanie
W celu wykonania testu Apleya pacjenta znajduje się w pozycji leżenia przodem z badaną kończyną dolną ustawioną w zgięciu pod kątem 90 stopni w stawie kolanowym. Następnie fizjoterapeuta stabilizuje udo pacjenta swoim kolanem. W takiej pozycji badający wykonuje jednocześnie trakcję wraz z rotacją wewnętrzną i zewnętrzną podudzia. Następnie badający wykonuje jednocześnie kompresję wraz z rotacją wewnętrzną i zewnętrzną podudzia.
Na poniższym filmie możemy zobaczyć jak wykonać test Apleya. Kamil z Centrum Fizjoterapeuty pokazuje jak przeprowadzić go w sposób prawidłowy:
Interpretacja testu
Jeżeli pacjent podczas wykonywania trakcji i rotacji odczuwa ból lub dochodzi do zwiększenia ruchomości rotacji w porównaniu do kończyny zdrowej, może to świadczyć o uszkodzeniu torebkowo-więzdłowym. Ból przy rotacji wewnętrznej może oznaczać uszkodzenie bocznych struktur torebkowo-więzadłowych, z kolei przy rotacji zewnętrznej przyśrodkowych.
Jeżeli pacjent podczas wykonywania kompresji i rotacji odczuwa ból lub dochodzi do zmniejszenia ruchomości rotacji w porównaniu do kończyny zdrowej, może to świadczyć o uszkodzeniu łąkotek. Ból przy rotacji wewnętrznej może oznaczać uszkodzenie łąkotki bocznej, a przy rotacji zewnętrznej przyśrodkowej.
Wiarygodność testu Apleya
Czułość testu: 60%
Specyficzność testu: 70%
Bibliografia
- Hegedus EJ, Cook C, Hasselblad V, Goode A, McCrory DC. Physical examination tests for assessing a torn meniscus in the knee: a systematic review with meta-analysis. Journal of Orthopaedic and Sports Physical Therapy, 2007; 37(9), 541-50.
- Buckup K., Buckup J. Testy kliniczne w badaniu kości, stawów i mięśni. PZWL, Warszawa 2014.
Polecane produkty:
Kwas hialuronowy na stawy i skórę
Kwas hialuronowy zapewnia mazi stawowej właściwości lepko-sprężyste, przez co zmniejsza ból w stawach. Dodatkowo wypełnia przestrzenie w naskórku redukując zmarszczki. Sprawia, że skóra wygląda młodziej i polepsza się jej odcień, dając też efekt ... Zobacz więcej... | |
Kolagen w proszku na stawy, kości i skórę
Kolagen bioalgi zawiera aż 97% hydrolizowanego kolagenu. Jego opatentowana formuła sprawia, że wchłanialność jest na bardzo wysokim poziomie. Wspomaga łagodzenie objawów już istniejących chorób stawów, dodatkowo zapobiegając pojawianiu się nowych. Zobacz więcej... |