Drop-arm test służy do wstępnego zdiagnozowania uszkodzenia stożka rotatorów. Test ten nie jest jednak swoisty i nie wskazuje na przyczynę czy konkretną strukturę, która została uszkodzona. W związku z tym wymaga dalszej diagnostyki. Test wykonuje się jako wstępną ocenę kondycji stożka rotatorów przy wszelkich problemach w obrębie stawu ramiennego.
Wykonanie
Pacjent może stać lub siedzieć na krześle – zaleca się przyjęcie pozycji siedzącej. Fizjoterapeuta wykonuje bierny ruch odwiedzenia badanej kończyny górnej do około 120 stopni, po czym prosi pacjenta o samodzielne utrzymanie tej pozycji. Kolejnym krokiem jest powolne opuszczanie ramienia przez pacjenta, aż do pozycji wyjściowej.
Zobacz również: Testy funkcjonalne dla stawu ramiennego.
Interpretacja
Jeśli pacjent nie jest w stanie samodzielnie wykonać poleconych czynności, czyli nie może utrzymać kończyny w pozycji odwiedzenia lub powoli jej przywieść, możemy przypuszczać uszkodzenie pierścienia rotatorów, a w szczególności mięśnia nadgrzebieniowego. Test jest pozytywny również wtedy, gdy wykonywanym przez pacjenta czynnościom towarzyszą dolegliwości bólowe. Mówi się, że drop-arm test wywołuje objaw opadającego ramienia, ponieważ gdy rzeczywiście miejsce ma uszkodzenie stożka rotatorów, w momencie rozluźnienia chwytu przez fizjoterapeutę, kończyna górna opada.
Wskazania do wykonania drop-arm test
Drop-arm test warto wykonać w każdym przypadku, który może wskazywać na uszkodzenie pierścienia rotatorów. Takie podejrzenie istnieje w momencie występowania następujących objawów:
- ból i ograniczenie ruchomości w stawie ramiennym;
- ból barku występujący w nocy lub po aktywności fizycznej;
- nasilanie się dyskomfortu lub bólu podczas podnoszenia kończyny górnej, np. przy ruchu sięgania po coś;
- dyskomfort, ból i ograniczenie ruchomości szczególnie podczas rotacji w stawie ramiennym.
Mając na uwadze, że mięśnie wchodzące w skład stożka rotatorów odpowiadają głównie za rotacje w stawie ramiennym oraz odwiedzenie, właśnie te ruchy warto wykorzystywać podczas diagnostyki.
Polecane produkty:
Roller do masażu
Piankowy, wysokiej jakości roller do masażu wykorzystywany jest do rozluźniania mięśniowo-powięziowego. Idealnie nadaje się dla osób aktywnych fizycznie. Może posłużyć zarówno przed treningiem w ramach rozgrzewki zwiększając elastyczność więzadeł ... Zobacz więcej... |
Bibliografia
- Buckup K., Buckup J., Testy kliniczne w badaniu kości, stawów i mięśni, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2014.
- Majdan M., Metera K., Diagnostyka funkcjonalna i leczenie uszkodzeń tkanek miękkich stawu barkowego w wybranych metodach fizjoterapii. Zeszyty Naukowe WSSP, 17/2013.