Szukaj

Drop-arm test

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Drop-arm test służy do wstępnego zdiagnozowania uszkodzenia stożka rotatorów. Test ten nie jest jednak swoisty i nie wskazuje na przyczynę czy konkretną strukturę, która została uszkodzona. W związku z tym wymaga dalszej diagnostyki. Test wykonuje się jako wstępną ocenę kondycji stożka rotatorów przy wszelkich problemach w obrębie stawu ramiennego.

Drop-arm test

Wykonanie

Pacjent może stać lub siedzieć na krześle – zaleca się przyjęcie pozycji siedzącej. Fizjoterapeuta wykonuje bierny ruch odwiedzenia badanej kończyny górnej do około 120 stopni, po czym prosi pacjenta o samodzielne utrzymanie tej pozycji. Kolejnym krokiem jest powolne opuszczanie ramienia przez pacjenta, aż do pozycji wyjściowej.

Zobacz również: Testy funkcjonalne dla stawu ramiennego.

tubapay
tubapay

Interpretacja

Jeśli pacjent nie jest w stanie samodzielnie wykonać poleconych czynności, czyli nie może utrzymać kończyny w pozycji odwiedzenia lub powoli jej przywieść, możemy przypuszczać uszkodzenie pierścienia rotatorów, a w szczególności mięśnia nadgrzebieniowego. Test jest pozytywny również wtedy, gdy wykonywanym przez pacjenta czynnościom towarzyszą dolegliwości bólowe. Mówi się, że drop-arm test wywołuje objaw opadającego ramienia, ponieważ gdy rzeczywiście miejsce ma uszkodzenie stożka rotatorów, w momencie rozluźnienia chwytu przez fizjoterapeutę, kończyna górna opada.

Wskazania do wykonania drop-arm test

Drop-arm test warto wykonać w każdym przypadku, który może wskazywać na uszkodzenie pierścienia rotatorów. Takie podejrzenie istnieje w momencie występowania następujących objawów:

  • ból i ograniczenie ruchomości w stawie ramiennym;
  • ból barku występujący w nocy lub po aktywności fizycznej;
  • nasilanie się dyskomfortu lub bólu podczas podnoszenia kończyny górnej, np. przy ruchu sięgania po coś;
  • dyskomfort, ból i ograniczenie ruchomości szczególnie podczas rotacji w stawie ramiennym.

Mając na uwadze, że mięśnie wchodzące w skład stożka rotatorów odpowiadają głównie za rotacje w stawie ramiennym oraz odwiedzenie, właśnie te ruchy warto wykorzystywać podczas diagnostyki.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Buckup K., Buckup J., Testy kliniczne w badaniu kości, stawów i mięśni, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2014.
  2. Majdan M., Metera K., Diagnostyka funkcjonalna i leczenie uszkodzeń tkanek miękkich stawu barkowego w wybranych metodach fizjoterapii. Zeszyty Naukowe WSSP, 17/2013.
Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Materiały znajdujące się na Portalu Fizjoterapeuty są chronione prawem autorskim. Zabrania się kopiowania w jakiejkolwiek formie bez uprzedniej zgody autora.