Szukaj
Szukaj

Staw ramienny

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Staw ramienny należy do stawów kulistych wolnych. Wykonywanie czynności dnia codziennego oraz uprawianie wielu sportów jest łatwe, ponieważ staw ten charakteryzuje się bardzo dużym zakresem ruchomości w wielu kierunkach. Właśnie w związku z szerokim zakresem ruchomości, a także licznymi strukturami wchodzącymi w skład stawu ramiennego, jest on podatny na wszelkie urazy i kontuzje. Często bywa przyczyną dolegliwości bólowych wśród sportowców.

 

Staw ramienny – budowa

Staw ramienny łączy głowę kości ramiennej z wydrążeniem stawowym łopatki pogłębionym przez obrąbek stawowy.

Panewka stawowa posiada jajowaty kształt – zwężonym końcem skierowana jest ku górze, natomiast poszerzonym ku dołowi. Pokrywa ją chrząstka szklista, grubsza na obwodzie niż pośrodku. Na brzegu panewki nałożony jest dookoła pierścień włóknisty, zwany obrąbkiem stawowym. Głowa kości ramiennej stanowi prawie połowę kuli o promieniu 2,5 cm.

Do niestałych składników stawu ramiennego zalicza się obrąbek stawowy, ścięgno głowy długiej mięśnia dwugłowego ramienia oraz więzadła. Ze stawem łączą się zwykle kaletki maziowe:

Torebkę stawową wzmacniają przyczepiające się do niej liczne mięśnie obręczy kończyny górnej, a także więzadła.

Więzadła

  • kruczo-ramienne – rozpina się między wyrostkiem kruczym a guzkiem mniejszym kości ramiennej;
  • obrąbkowo-ramienne – wzmacnia głębokie warstwy torebki z przodu i góry. Biegnie od brzegu obrąbka stawowego do szyjki anatomicznej kości ramiennej. Odpowiada między innymi za hamowanie ruchów rotacji zewnętrznej;
  • kruczo-barkowe – łączy wyrostki łopatki. Powoduje włączenie obrotu łopatki podczas ruchu wznosu przez zgięcie i odwiedzenie ramienia powyżej 60 stopni.

Unaczynienie

Staw ramienny jest unaczyniony przez gałązki stawowe tętnicy nadłopatkowej, tętnicy przedniej i tylnej okalającej ramię oraz tętnicy podłopatkowej. Tętnice okalające zespalają się ze sobą, tworząc pierścień dokoła szyjki chirurgicznej kości ramiennej, z którego liczne gałązki zaopatrują dolną część stawu.

Patronite
Patronite

Unerwienie

Unerwienie stawu ramiennego pochodzi z nerwu nadłopatkowego, podłopatkowego i pachowego (odchodzących od splotu ramiennego). Są to te same nerwy, które zaopatrują mięśnie barku.

Ruchomość stawu ramiennego

Staw ten zalicza się do wieloosiowych, ponieważ posiada 3 stopnie ruchomości:

Występuje tu również ruch złożony, jakim jest obwodzenie. W rezultacie ruch ten powstaje z połączenia zgięcia i prostowania z odwodzeniem i przywodzeniem. Ruchy obwodzenia w stawie ramiennym łączą się z odpowiednimi ruchami w stawach obojczykowych, zwiększając ich zakres.

Zakres ruchomości można zmierzyć goniometrem i zapisać w systemie SFTR.

Zobacz również: Niestabilność stawu ramiennego – fizjoterapia.

Bibliografia

  1. Wiszomirska I., Anatomia układu ruchu człowieka, Wydawnictwo AlmaMer, Warszawa 2009.
  2. Bochenek A., Reicher M., Anatomia człowieka, Tom I, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2012.


Polecane produkty:
Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *