Szukaj
Szukaj

Mięsień kruczo-ramienny

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Mięsień kruczo-ramienny (łac. musculus coracobrachialis) należy do grupy przedniej mięśni ramienia. Jest w tej grupie najmniejszy i leży w górnej oraz przyśrodkowej części ramienia.

Mięsień kruczo-ramienny (łac. musculus coracobrachialis)

Topografia

Mięsień kruczo-ramienny leży w jamie pachowej. Z boku i od przodu graniczy z głową krótką mięśnia dwugłowego ramienia, z tyłu z mięśniem podłopatkowym i ze ścięgnami mięśnia najszerszego grzbietu oraz mięśnia obłego większego. W dolnej części leży po stronie przyśrodkowej ramienia, między mięśniem dwugłowym ramienia, a głową przyśrodkową mięśnia trójgłowego ramienia. Dodatkowo między kością ramienną, a mięśniem kruczo-ramiennym znajduje się wąska szczelina, przez którą pod łukiem ścięgnistym przechodzi ścięgno mięśnia najszerszego grzbietu.

Mniej więcej w połowie długości mięsień kruczo-ramienny przebity jest skośnie nerwem mięśniowo-skórnym. Fakt ten wskazuje, że w rozwoju rodowym składał się on z paru części. Ciekawostką jest, że niekiedy nerw ten dzieli mięsień kruczo-ramienny na dwie części. Gdy ramię jest opuszczone, omawiany mięsień kryje się w całości w jamie pachowej.

Mięsień kruczo-ramienny – budowa

Mięsień kruczo-ramienny rozpoczyna się włóknami ścięgnistymi na wyrostku kruczym łopatki i zrasta się tu z głową krótką mięśnia dwugłowego ramienia. Ponadto łączy się ściśle ze ścięgnem mięśnia piersiowego mniejszego. Następnie włókna biegną ku dołowi kończąc się na powierzchni przedniej przyśrodkowej kości ramiennej, mniej więcej w połowie jej długości.

Przyczepy tego mięśnia można zatem zapisać w skrócie:

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina
  • pp: wyrostek kruczy łopatki;
  • pk: połowa długości kości ramiennej na powierzchni przednio-przyśrodkowej.

Prawie stale występuje kaletka maziowa i leży ona przed częścią górną ścięgna mięśnia podłopatkowego, między nim, wyrostkiem kruczym łopatki i ścięgnem mięśnia kruczo-ramiennego. Niekiedy łączy się z kaletką podścięgnową mięśnia podłopatkowego.

Zobacz również: Zapalenie kaletki maziowej.

Mięsień kruczo-ramienny – czynność (funkcje)

Mięsień kruczo-ramienny podnosi (zgina) i przywodzi ramię. Ponadto obraca je nieco do wewnątrz lub na zewnątrz, w zależności od położenia ramienia, starając się sprowadzić je do położenia wyjściowego.

Unerwienie mięśnia kruczo-ramiennego

Unerwienie mięśnia kruczo-ramiennego pochodzi od drobnych gałązek z pęczka bocznego splotu ramiennego oraz z nerwu mięśniowo-skórnego.

Unaczynienie mięśnia kruczo-ramiennego

Unaczynienie tego mięśnia pochodzi od tętnic okalających ramię: przedniej i tylnej, a także od tętnicy pachowej.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Bochenek A., Reicher M., Anatomia człowieka, Tom I, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2018.
  2. Sokołowska-Pituchowa J., Anatomia człowieka, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2006.

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *