Sprawdzony Fizjoterapeuta

Goniometr to najprostsze narzędzie stosowane w medycynie do pomiaru zakresu ruchu w stawie. Posiada podziałkę od 0 do 360 stopni. Wyróżniamy dwa ramiona: ruchome i nieruchome. Oba wychodzą z okręgu z podziałką. Ramie ruchome porusza się swobodnie, natomiast ramie nieruchome spoczywa w punkcie 0 stopni.

goniometr

Goniometr – miejsce ułożenia

Centrum goniometru ustawiamy w określonym miejscu dla każdego stawu np. w stawie biodrowym centrum stanowi krętarz większy kości udowej. Podczas wykonania pomiaru zgięcia pacjent leży tyłem (na plecach). Ramie nieruchome skierowane jest równolegle do tułowia, a ramię ruchome podąża za udem mierząc zakres ruchu.

Goniometr – do czego jest wykorzystywany w fizjoterapii

Goniometr używany jest do sprawdzenia zakresu ruchomości w stawach, czy nie ma niedomagań, przykurczów oraz po dłuższym unieruchomieniu do określenia postępów podczas rehabilitacji.

Medfile

Przestrzegając prostej metodyki każdy może opanować tą prostą część diagnostyki. Na poniższym filmie fizjoterapeuta Sebastian z Centrum Fizjoterapeuty pokazuje jak wykorzystuje się goniometr do wykonania pomiarów:

Polecane produkty:
Strefa Fizjoterapii
Autor: |2018-05-17T09:38:15+00:0004 Maj, 2014|Kategorie: Fizjoterapia, Kinezyterapia|Tagi: , , |0 komentarzy

Zostaw komentarz

Zadaj pytanie

Pytania do specjalisty on-line. Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukałeś, a sprawa jest dla Ciebie ważna – zadaj pytanie poprzez poniższy formularz. Nasi specjaliści z pewnością udzielą wyczerpujących odpowiedzi. Twoje pytanie i odpowiedź zostanie opublikowana w naszym serwisie, aby inni użytkownicy mogli się z nią zapoznać. Zapraszamy do kontaktu!

 

*Ta strona korzysta z zabezpieczenia reCAPTCHA
Prywatność i Warunki