Medfile

Goniometr to najprostsze narzędzie stosowane w medycynie do pomiaru zakresu ruchu w stawie. Posiada podziałkę od 0 do 360 stopni. Wyróżniamy dwa ramiona: ruchome i nieruchome. Oba wychodzą z okręgu z podziałką. Ramie ruchome porusza się swobodnie, natomiast ramie nieruchome spoczywa w punkcie 0 stopni.

goniometr

Goniometr – miejsce ułożenia

Centrum goniometru ustawiamy w określonym miejscu dla każdego stawu np. w stawie biodrowym centrum stanowi krętarz większy kości udowej. Podczas wykonania pomiaru zgięcia pacjent leży tyłem (na plecach). Ramie nieruchome skierowane jest równolegle do tułowia, a ramię ruchome podąża za udem mierząc zakres ruchu.

Goniometr – do czego jest wykorzystywany w fizjoterapii

Goniometr używany jest do sprawdzenia zakresu ruchomości w stawach, czy nie ma niedomagań, przykurczów oraz po dłuższym unieruchomieniu do określenia postępów podczas rehabilitacji.

Sklep Spirulina

Przestrzegając prostej metodyki każdy może opanować tą prostą część diagnostyki. Na poniższym filmie fizjoterapeuta Sebastian z Centrum Fizjoterapeuty pokazuje jak wykorzystuje się goniometr do wykonania pomiarów:

Polecane produkty:

Aktualizacja:

Rehabilitacja Wrocław