Goniometr to najprostsze narzędzie stosowane w medycynie do pomiaru zakresu ruchu w stawie. Posiada podziałkę od 0 do 360 stopni. Wyróżniamy dwa ramiona: ruchome i nieruchome. Oba wychodzą z okręgu z podziałką. Ramie ruchome porusza się swobodnie, natomiast ramie nieruchome spoczywa w punkcie 0 stopni.

goniometr

Goniometr – miejsce ułożenia

Centrum goniometru ustawiamy w określonym miejscu dla każdego stawu np. w stawie biodrowym centrum stanowi krętarz większy kości udowej. Podczas wykonania pomiaru zgięcia pacjent leży tyłem (na plecach). Ramie nieruchome skierowane jest równolegle do tułowia, a ramię ruchome podąża za udem mierząc zakres ruchu.

Goniometr – do czego jest wykorzystywany w fizjoterapii

Goniometr używany jest do sprawdzenia zakresu ruchomości w stawach, czy nie ma niedomagań, przykurczów oraz po dłuższym unieruchomieniu do określenia postępów podczas rehabilitacji.

Przestrzegając prostej metodyki każdy może opanować tą prostą część diagnostyki. Na poniższym filmie fizjoterapeuta Sebastian z Centrum Fizjoterapeuty pokazuje jak wykorzystuje się goniometr do wykonania pomiarów:

Polecane produkty:

Autor: | 2017-04-09T22:10:29+00:00 04 Maj, 2014|Kategorie: Fizjoterapia, Kinezyterapia|Tagi: , , |0 komentarzy

Zostaw komentarz