Fizjoexpert Futuro

Staw biodrowy (articulatio coxae)

stanowi połączenie kości miednicznej z kością udową. Zalicza się do stawów prostych, jest wieloosiowy, kulisto-panewkowy.

staw biodrowy

Powierzchnie stawowe

panewka (acetabulum) jest utworzona przez kość miedniczną, pogłębia ją obrąbek panewkowy (labrum acetabulare) w postaci pierścienia chrzęstno-włóknistego;
główkę stawową tworzy kulista głowa kości udowej pokryta chrząstką.

Torebka stawowa (capsula articularis)

Jest najgrubsza i najmocniejsza ze wszystkich stawów, wraz z więzadłami może udźwignąć do 500kg. Przyczepia się na zewnątrz od obrąbka stawowego, a na kości udowej  od przodu powyżej kresy międzykrętarzowej, a od tyłu w połowie długości szyjki kości udowej.

Sklep Spirulina

Więzadła

1. Więzadło biodrowo-udowe (ligamentum iliofemorale) – rozpoczyna się w okolicy kolca biodrowego przedniego dolnego oraz na brzegu panewki stawowej, przebiega w postaci dwóch pasm do kresy międzykrętarzowej kości udowej.
2. Więzadło łonowo-udowe (lig. pubofemorale) – przebiega od trzonu i gałęzi kości łonowej do górnego brzegu krętarza większego kości udowej oraz częściowo łączy się z włóknami warstwy okrężnej.
3. Więzadło kulszowo-udowe (lig. ischiofemorale) – jest rozpięte pomiędzy tylnym brzegiem panewki stawowej tworzonym przez trzon kości kulszowej, a brzegiem przednim krętarza większego kości udowej i również splata się z włóknami warstwy okrężnej torebki stawowej.
4. Więzadło głowy kości udowej (lig. capitis femoris) – znajduje się wewnątrz stawu, łączy dno panewki stawowej z dołkiem głowy kości udowej.
5. Warstwa okrężna (zona orbicularis) – otacza szyjkę kości udowej w jej najwęższym miejscu, odchodzą do niej włókna więzadeł stawu biodrowego (z wyjątkiem więzadła głowy kości udowej), w największej ilości  więzadła łonowo-udowego i kulszowo-udowego.

Unaczynienie

powierzchnia przednia: gałązki od tętnicy udowej głębokiej – tętnica okalająca udo przyśrodkowa i boczna;
– powierzchnia tylna: gałązki tętnicy pośladkowej dolnej i górnej biegnące od tętnicy biodrowej wewnętrznej.
powierzchnia przyśrodkowa: gałąź panewkowa od gałęzi tylnej tętnicy zasłonowej, która pochodzi od tętnicy biodrowej wewnętrznej.

Unerwienie

powierzchnia przednia: nerw udowy;
– powierzchnia tylna: nerw kulszowy;
powierzchnia przyśrodkowa: nerw zasłonowy.

Ruchy

– zginanie i prostowanie o zakresie do 135° a w lekkim odwiedzeniu do 165°
– odwodzenie i przywodzenie – do 40° w każdą stronę;
– rotacja zewnętrzna do 15° oraz wewnętrzna do 35°.

Polecane produkty:

Aktualizacja:

Rehabilitacja Wrocław