Mięsień pośladkowy mały (łac. musculus gluteus minimus) znajduje się pod mięśniem pośladkowym wielkim i mięśniem pośladkowym średnim. Należy do mięśni obręczy kończyny dolnej.
Topografia
Mięsień pośladkowy mały leży na powierzchni pośladkowej talerza kości biodrowej powyżej stawu biodrowego, a także częściowo na torebce tego stawu. Jest on przykryty mięśniem pośladkowym średnim, z którym zresztą od przodu jest częściowo zrośnięty. Ponadto wraz z nim tworzy kieszonkę mięśniową otwartą ku tyłowi. Jej dno stanowi wspólny brzeg przedni obu mięśni. Dodatkowo, jej szczelinowate światło wypełnia nieznaczna ilość tkanki łącznej i powrózek nerwowo-naczyniowy, wspólny dla obu mięśni.
Do przodu graniczy z mięśniem prostym uda, z kolei do tyłu z mięśniem gruszkowatym, na którego nieco zachodzi.
Mięsień pośladkowy mały – budowa
Mięsień pośladkowy mały cechuje się pierzastym ułożeniem włókien, zbudowany jest przy tym wachlarzowo. Biegnie od kości biodrowej do krętarza większego kości udowej.
Mięsień pośladkowy mały rozpoczyna się na powierzchni pośladkowej talerza kości biodrowej, między kresą pośladkową przednią, a dolną. Następnie włókna biegną zbieżnie ku dołowi i bocznie, kończąc się silnym ścięgnem na powierzchni przedniej krętarza większego.
Przyczepy można zatem zapisać w skrócie:
- przyczep początkowy (pp): talerz kości biodrowej;
- przyczep końcowy (pk): krętarz większy kości udowej.
Kaletka maziowa występuje niemal stale między ścięgnem mięśnia, a krętarzem większym.
Mięsień pośladkowy mały – czynność
Funkcje mięśnia pośladkowego małego zbliżone są do działania mięśnia pośladkowego średniego, lecz znacznie słabsze. W związku z tym pośladkowy mały odpowiada za:
- odwodzenie uda;
- wspomaganie zginania i nawracania (obrót do wewnątrz) w stawie biodrowym;
- prostowanie uda i silne odwracanie (obrót na zewnątrz).
W ruchach zgięcia i prostowania uda część przednia tego mięśnia odpowiada za zginanie, zaś tylna za silne prostowanie. Należy także wiedzieć, że mięsień pośladkowy mały jest najsilniejszym mięśniem rotującym udo do wewnątrz.
Przy ustalonym udzie wraz z mięśniem pośladkowym średnim pochyla miednicę w stronę boczną. Mięsień ten wspomaga chodzenie, ponieważ przy każdym kroku pochyla miednicę raz w jedną, raz w drugą stronę, przy czym miednica pochyla się w stronę nogi obciążanej. W efekcie, przy porażeniu obu mięśni pośladkowych chodzenie jest znacznie utrudnione.
Unerwienie mięśnia pośladkowego małego
Unerwienie mięśnia pośladkowego małego pochodzi ze splotu krzyżowego, a dokładniej z nerwu pośladkowego górnego.
Unaczynienie mięśnia pośladkowego małego
Unaczynienie mięsień pośladkowy mały zawdzięcza tętnicy pośladkowej górnej, która wychodzi z miednicy mniejszej przez otwór nadgruszkowaty.
Polecane produkty:
Mata do akupresury (mata z igłami)
Mata do akupresury posiada specjalne igły. Ma działanie terapeutyczne i wykorzystywana jest na różne okolice ciała w celu zmniejszenia bólów, regulacji napięcia mięśniowego i wielu innych schorzeń. Zobacz więcej... | |
Mata z kolcami
Mata z kolcami została wykonana z materiałów wytrzymałych i odpornych, a zarazem bezpiecznych. Regularnie stosowana w domowym zaciszu, niweluje liczne dolegliwości bólowe. Zobacz więcej... |
Bibliografia
- Bochenek A., Reicher M., Anatomia człowieka, Tom I, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2004.
- Sokołowska-Pituchowa J., Anatomia człowieka, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2006.
- Ignasiak Z., Anatomia układu ruchu, Wydawnictwo Urban & Partner, Wrocław 2013.