Mięsień pośladkowy wielki (łac. musculus gluteus maximus) należy do mięśni zewnętrznych miednicy (obręczy kończyny dolnej). Kształtem przypomina romb o grubości około 3-4 cm.
Mięsień pośladkowy wielki – przyczepy
- przyczep początkowy (pp): Mięsień pośladkowy wielki rozpoczyna się w górze wzdłuż długiej linii od powięzi piersiowo-lędźwiowej, części powierzchni pośladkowej talerza kości biodrowej, więzadła krzyżowo-guzowego oraz bocznego brzegu kości krzyżowej i kości guzicznej.
- przyczep końcowy (pk): Przyczep końcowy znajduje się w głębokiej warstwie pasma biodrowo-piszczelowego powięzi szerokiej uda oraz przechodzi w grube, płaskie ścięgno przyczepiające się do guzowatości pośladkowej kości udowej.
Unerwienie mięśnia pośladkowego wielkiego
Mięsień pośladkowy wielki unerwiany jest przez nerw pośladkowy dolny wychodzący z poziomu L5, S1-S2 rdzenia kręgowego. Nerw ten wychodzi z miednicy przez otwór kulszowy większy pod mięśniem gruszkowatym.
Unaczynienie mięśnia pośladkowego wielkiego
Unaczynienie stanowi tętnica pośladkowa dolna oraz gałąź powierzchowna tętnicy pośladkowej górnej od tętnicy biodrowej wewnętrznej. Mięsień zaopatruje także tętnica przyśrodkowa okalająca udo i tętnica przeszywająca pierwsza odchodząca od tętnicy głębokiej uda.
Mięsień pośladkowy wielki – czynność
Najważniejszym zadaniem mięśnia pośladkowego wielkiego jest utrzymywanie pionowej postawy ciała podczas stania czy chodzenia, ponieważ zalicza się go do mięśni stabilizujących prawidłową postawę.
Jest najsilniejszym prostownikiem stawu biodrowego i w tym ruchu jest antagonistą mięśnia biodrowo-lędźwiowego. Odpowiada za prawidłowy ruch chodzenia po schodach, wstawania z krzesła lub wstawania z pozycji klęcznej. Oprócz ruchu prostowania należy wspomnieć o tym, że mięsień ten jest najsilniejszym obracaczem na zewnątrz w stawie biodrowym oraz przywodzicielem.
Do pozostałych funkcji mięśnia pośladkowego wielkiego zalicza się:
- wysuwanie do przodu miednicy podczas skurczu obu mięśni pośladkowych wielkich jednocześnie;
- odwodzenie uda (głównie górna część mięśnia);
- przy ustalonej miednicy i udach wspomaganie działania mięśnia zwieracza zewnętrznego odbytu podczas kurczenia się mięśni pośladkowych wielkich.
Mięsień pośladkowy wielki – ćwiczenia
Ćwiczenia mięśnia pośladkowego wielkiego można podzielić na rozciągające i wzmacniające.
Wzmacnianie pośladków (a w szczególności tego mięśnia) odbywa się podczas wykonywania następujących ćwiczeń:
- leżenie przodem, jedna kończyna dolna prosta, natomiast druga (ćwiczona) zgięta w stawie kolanowym do kąta 90 stopni. Unoszenie zgiętej kończyny do góry. Należy pamiętać, aby nie robić przeprostu w odcinku lędźwiowym kręgosłupa. Ruch musi być prowadzony wyłącznie w stawie biodrowym;
- stanie na prostych kończynach dolnych, guma treningowa założona na wysokości kostek goleni. Prostowanie nogi do tyłu na takich samych zasadach metodycznych jak ćwiczenie wyżej;
- przysiad sumo – przy czym na dole ruchu należy zrobić delikatne pogłębienie ruchu. Prostując się ćwiczący zaciska mocno pośladki, ponieważ wywołuje tym samym skurcz izometryczny;
- hip thrust z obciążeniem.
Mięsień pośladkowy wielki jest mięśniem silnym. Ulega również szybkiemu przystosowaniu się do ciężaru, zatem aby skutecznie go wzmacniać należy co pewien czas zwiększać obciążenie treningowe. Najsilniej pracuje podczas ruchów w stawie biodrowym, w szczególności podczas wyprostu.
Rozciąganie mięśnia pośladkowego wielkiego można wykonywać na kilka sposobów. Do najbardziej popularnych należą wymienione niżej:
- siad prosty, skłon do palców stóp przy wyprostowanych kończynach dolnych w stawach kolanowych;
- leżenie tyłem, jedna kończyna dolna zgięta w stawach, druga założona tak, aby była oparta kostką boczną powyżej stawu kolanowego. Przyciąganie nogi opartej o podłoże do klatki piersiowej;
- leżenie przodem z tułowiem podpartym na łokciach. Ćwiczący przyciąga kolano do łokcia po ten samej stronie pilnując, aby stopa oparta była brzegiem bocznym o podłoże. To ćwiczenie jest szczególnie korzystne, ponieważ rozciąga wszystkie mięśnie pośladkowe oraz część pasma biodrowo-piszczelowego.
Polecane produkty:
Plastry do kinesiotapingu
Zapewniają skuteczną i bezinwazyjną metodę w walce z bólem układu mięśniowo-nerwowego. Dodatkowo korzystnie wpływają na poprawę krążenia krwi oraz limfy, zapewniając przy tym wygodę podczas noszenia. Zobacz więcej... | |
Plastry kinesiotaping
Taśmy Kinesio Tex Classic to oryginalne, japońskie plastry znane i cenione od lat przez fizjoterapeutów na całym świecie. Stworzone zostały i do tej pory nadzorowane są przez doktora Kenzo Kase. Taśmy te zapewniają skuteczną i bezinwazyjną metodę w walce Zobacz więcej... |
Bibliografia
- Bochenek A., Reicher M., Anatomia człowieka, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2005.
Jedna odpowiedź
Jeden zarzut brak unaczynienia.