Więzadło krzyżowo-guzowe (łac. ligamentum sacrotuberale) wraz z więzadłem krzyżowo-kolcowym (łac. ligamentum sacrospinale) łączy kość krzyżową z kością kulszową. Jest więzadłem pośrednio wzmacniającym staw krzyżowo-biodrowy. Ponadto stanowi jedno z miejsc przyczepu mięśnia pośladkowego wielkiego.
Więzadło krzyżowo-guzowe – budowa
Rozpoczyna się wachlarzowo jako szerokie pasmo, które przyczepia się następnie do kolca biodrowego tylnego górnego i dolnego, bocznego brzegu kości krzyżowej i dwóch górnych kręgów guzicznych.
W górnej części więzadło to jest zazwyczaj złączone z więzadłami krzyżowo-biodrowymi grzbietowymi. Włókna więzadła krzyżowo-guzowego schodzą się ku dołowi i zmierzają w stronę boczną do brzegu przyśrodkowego guza kulszowego. Tam przyczepiają się jego włókna nieco wachlarzowato, a jedno pasmo przebiega dalej po przyśrodkowym brzegu gałęzi kości kulszowej, gdzie tworzy wyrostek sierpowaty (processus falciformis).
Rowek powstały między wyrostkiem sierpowatym, a gałęzią kości kulszowej jest miejscem przebiegu nerwu sromowego i naczyń sromowych wewnętrznych. Przez więzadło krzyżowo-guzowe przechodzą gałązki tętnicy pośladkowej dolnej.
Omawiane więzadło dodatkowo przebija kilka gałązek tętnicy pośladkowej dolnej. Tylna powierzchnia więzadła krzyżowo-guzowego stanowi przyczep mięśnia pośladkowego wielkiego.
Więzadło krzyżowo-guzowe – funkcje
Więzadło krzyżowo-guzowe jest jednym ze stabilizatorów stawu krzyżowo-biodrowego. Podczas utrzymywania pozycji stojącej siła grawitacji wywiera na kość krzyżową siłę w kierunku nutacji (pochylenia ku przodowi). To właśnie więzadło krzyżowo-guzowe przeciwstawia się tym siłom. W efekcie możliwe jest zachowanie pionowej postawy ciała.
Podrażnienie więzadła krzyżowo-guzowego
Więzadło krzyżowo-guzowe często ulega podrażnieniu przy zablokowaniu stawu krzyżowo-biodrowego. Powoduje to promieniujący ból na tylnej powierzchni uda i podudzia, podobnie jak przy uciśnięciu korzenia S1. Stąd może być mylnie interpretowany jako rwa kulszowa. Samo więzadło może być bolesne tylko pod wpływem dotyku.
Pacjent może odczuwać w obszarze promieniowania bólu napięcie mięśni. Ból nie musi ciągnąć się przez całą kończynę, gdyż może występować np. tylko w łydce. Podrażnienie więzadła krzyżowo-guzowego bywa przyczyną silnego bólu pięty, który uniemożliwia normalne chodzenie. Dodatkowo, odruchowe napięcie mięśni tylnej części kończyny dolnej wywoływać może objawy pseudoneurologiczne, jak np. drętwienie czy mrowienie, a także objawy pseudonaczyniowe, np. uczucie zimnej stopy.
Należy również wspomnieć, że dysfunkcje tego więzadła mogą wywoływać szereg objawów związanych z rejonem narządów płciowych. Przykładowo, mogą to być objawy przypominające zapalenie pęcherza moczowego, czyli:
- konieczność częstszego oddawania moczu;
- pieczenie w obrębie cewki moczowej;
- uczucie pełności pęcherza moczowego;
- bóle prącia u mężczyzn i bóle pochwy u kobiet.
Diagnozując podrażnienie lub inne dysfunkcje więzadła krzyżowo-guzowego nie należy jednak wykluczać innych schorzeń.
Podsumowując, zagrożenie zablokowaniem stawu krzyżowo-biodrowego wzrasta wraz z wiekiem, zmniejszeniem aktywności fizycznej oraz siedzącym trybem życia, natomiast nie zależy od płci. W rezultacie długotrwałe dysfunkcje tych stawów z czasem prowadzą do powstania zaburzeń na wyższych piętrach kręgosłupa, będących źródłem stałego bólu, który najczęściej zlokalizowany jest w okolicy kręgosłupa
lędźwiowego, pośladka lub kończyny dolnej. Źródłem dolegliwości może być również towarzyszące podrażnienie więzadeł pośrednich i bezpośrednich tego stawu.
Polecane produkty:
Plastry kinesiotaping
Taśmy Kinesio Tex Classic to oryginalne, japońskie plastry znane i cenione od lat przez fizjoterapeutów na całym świecie. Stworzone zostały i do tej pory nadzorowane są przez doktora Kenzo Kase. Taśmy te zapewniają skuteczną i bezinwazyjną metodę w walce Zobacz więcej... | |
Plastry do kinesiotapingu
Zapewniają skuteczną i bezinwazyjną metodę w walce z bólem układu mięśniowo-nerwowego. Dodatkowo korzystnie wpływają na poprawę krążenia krwi oraz limfy, zapewniając przy tym wygodę podczas noszenia. Zobacz więcej... |
Bibliografia
- Bochenek A., Reicher M., Anatomia człowieka, Tom I, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2012.
- Jagucka-Mętel W., Machoy-Mokrzyńska A., Nowicki A. (i inni), Dolegliwości bólowe wynikające z zaburzeń stawów
krzyżowo-biodrowych oraz więzadeł działających bezpośrednio i pośrednio na stawy, Promeranian Journal of Life Science, 4/2017. - Wietrzyńska A., Zespół więzadła krzyżowo-guzowego – co warto o nim wiedzieć? Cz. 1, 2016.
4 Responses
Wspanialy artykul. Mnie boli od roku wiezadlo krzyzowo biodrowe i to opisane w artykule krz. Guzowe. Zaden fizjo i lekarz nie zauwazyl nadruchomosci stawu kb ani problemu z biodrem. Rezonnas stawow kb nie wykazal nic zlego a rezonans ledzwiowy wykazal wypukline l s 1mm. Bez modelowania korzeni i worka op. Czy istnieje mozliwosc nadruchomosxi stawu kb bez wypadku urazu ciazy? Bo zablokowania nie bylo a jednak te wiezadla kluja i pieka juz rok. Boje sie ze jest cos nadruchome mimo ze nie stwierdzil tego nikt testami itp. Dziekuje za rade
Staw krzyżowo biodrowy bardzo często staję się hipermobilny a na to wpływa wiele czynników takich jak właśnie wydolność więzadeł w tej okolicy, wiek , płeć, waga oraz tryb życia np sport i ćwiczenia które wykonujemy a raczej których nie powinno się wykonywać aby nie pogłębiać dysfunkcji. Jest wiele metod rehabilitacji, nie będę tutaj opisywał proszę poszukać dobrego fizjoterapeuty który ma dosw. jezeli chodzi o dysfunkcje w obrębie stawów kb.
Witam serdecznie, rok temu miałam podobne objawy. Pomogła terapia metodą Bowena. To manualna terapia holistyczna, proszę wejść na oficjalną stronę przedstawicieli w Polsce i odszukać czy w pani okolicy jest terapeuta. Pozdrawiam i życzę powrotu do zdrowia.
Witam dlugo Pani ta metoda leczyla schorzenie?