Szukaj
Szukaj

Kość piętowa – budowa

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Kość piętowa (łac. calcaneus/os calcis) jest największą z kości stępu. Leży w tylno-dolnej części stopy, stanowi ramię dźwigni dla mięśni łydki, a jej zadaniem jest przenoszenie masy ciała na podłoże. Znajduje się pod kością skokową.

Kość piętowa

Kość piętowa – budowa

Kość piętowa jest największą kością stępu. W jej budowie anatomicznej wyróżniamy powierzchnie:

  • górną;
  • dolną;
  • tylną;
  • przednią;
  • przyśrodkową;
  • boczną.

Ponadto posiada nieregularny kształt wydłużonego sześcianu z długą osią skierowaną do przodu i bocznie. Znajduje się pod kością skokową, sięgając jednak znacznie dalej ku tyłowi.

Kość piętowa, jak wszystkie kości stępu zbudowana jest niemal wyłącznie z istoty gąbczastej. Cienka istota zbita posiada duże otwory odżywcze. W efekcie przebieg beleczek istoty gąbczastej pozwala na odróżnienie 3 zasadniczych układów.  2 z nich wychodzą z z powierzchni obciążenia i kierują się: jeden do tyłu do powierzchni stycznej guza piętowego z podłożem, zaś drugi do przodu w kierunku powierzchni stawowej kości sześciennej. W rezultacie pod względem statycznym stanowi on przedłużenie kości ku podłożu. Trzeci układ beleczek jest wypukłu ku dołowi i biegnie od guza piętowego do powierzchni stawowej kości sześciennej.

Zobacz również: staw skokowy – anatomia

Powierzchnia górna

Zawiera trzy powierzchnie stawowe dla kości skokowej: największą, leżącą pośrodku powierzchnię stawową skokową tylną oraz oddzielone od niej przez bruzdę kości piętowej mniejsze powierzchnie stawowe skokowa środkowa i przednia. Powierzchnia stawowa środkowa leży na wyrostku – podpórce kości skokowej. Następnie, każda z trzech powierzchni stawowych łączy się z odpowiednią powierzchnią kości skokowej.

Powierzchnia dolna

W części tylnej posiada dwa szerokie wyrostki: wyrostek boczny i większy wyrostek przyśrodkowy. W przednim odcinku powierzchni dolnej znajduje się guzek piętowy, będący miejscem przyczepu więzadła piętowo sześciennego podeszwowego.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Powierzchnia tylna

Jest wypukła i tworzy guz piętowy, który jest zakończony dwoma wyrostkami: przyśrodkowym i bocznym. Dolna część powierzchni tylnej jest pokryta tkanką tłuszczową i włóknistą pięty. Natomiast część środkowa jest miejscem przyczepu mięśnia trójgłowego łydki.

Powierzchnia przednia

Przednia powierzchnia kości piętowej ma trójkątny kształt, jest wyżłobiona i pokryta chrząstką. W rezultacie tworzy powierzchnię stawową do połączenia z kością sześcienną.

Powierzchnia przyśrodkowa

Jest wklęsła tworząc przejście dla naczyń i nerwów. W górnej i przedniej części znajduje się podpórka kości skokowej, przez którą przebiega bruzda zginacza długiego palucha.

Powierzchnia boczna

W środkowej okolicy posiada guzek będący przyczepem więzadła piętowo-strzałkowego. Do przodu od tego guzka znajduje się bloczek strzałkowy, a pod nim przebiegają bruzdy ścięgien mięśni strzałkowych.

Funkcje

Omawiana kość leży w dolnej i tylnej części stopy. W związku z tym służy do przenoszenia masy ciała na podłoże oraz jako ramię dźwigni dla mięśni łydki.

Dodatkowo na uwagę zasługuje zmienność kierunku długiej osi powierzchni tylnej kości piętowej. U noworodka oś ta jest bowiem silnie pochylona, biegnąc od góry i bocznie ku dołowi i przyśrodkowo. Z wiekiem to odwrócone położenie kości stopniowo zmienia się i przechodzi w położenie nawrócone, z osią skierowaną prawie pionowo.

Bibliografia

  1. Bochenek A., Reicher M., Anatomia człowieka, tom I, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2012.


Polecane produkty:

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *