Szukaj

Zimne stopy

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Zimne stopy to dolegliwość wielu osób, szczególnie w chłodne, deszczowe dni (choć zdarzają się także przypadki zimnych stóp latem). Zwykle nie są powodem do zmartwieć, jednak niekiedy mogą wskazywać na pewne problemy zdrowotne, których nie warto bagatelizować.

Zimne stopy

Przyczyny zimnych stóp

Do najczęstszych przyczyn zimnych stóp możemy zaliczyć:

  • nieprawidłową cyrkulację krwi – niskie ciśnienie, problemy z krążeniem, niedokrwistość, przez co krew w dalszych częściach ciała nie krąży tak sprawnie, jak powinna;
  • brak aktywności fizycznej – co ponownie jest przyczyną upośledzenia krążenia krwi w dystalnych częściach ciała (stopy, dłonie);
  • wysoki poziom stresu – stres i lęk w życiu codziennym sprawiają, że włącza się tryb „walki” i „ucieczki”. W efekcie krew kierowana jest do centrum ciała, aby zaopatrzyć najważniejsze narządy wewnętrzne niezbędne do przeżycia;
  • problemy metaboliczne – cukrzyca, niedoczynność tarczycy;
  • częste sięganie po używki – głównie palenie papierosów i picie alkoholu;
  • zespół Raynauda.

Problem przewlekle zimnych stóp zawsze warto zdiagnozować pod kątem ewentualnego występowania chorób ogólnoustrojowych.

Zimne stopy – domowe sposoby

Istnieje wiele sposobów na pozbycie się uczucia i objawu zimnych stóp. Są one szczególnie przydatne wówczas, gdy przyczyny nie wiążą się z występowaniem chorób ogólnoustrojowych, tylko wynikają z trybu życia. Przede wszystkim warto więc:

  • odpowiednio się wysypiać;
  • pić przynajmniej 1,5 l czystej wody mineralnej, która wpłynie pozytywnie na konsystencję krwi i poprawi jej krążenie;
  • zrezygnować z palenia papierosów i ograniczyć spożywanie alkoholu;
  • regularnie uprawiać aktywność fizyczną – w przypadku pracy siedzącej rozwiązaniem może być częste ruszanie stopami i kończynami dolnymi. Warto co jakiś czas wybrać się na „spacer” po herbatę czy do toalety, a przy okazji rozruszać nogi;
  • ogrzewać stopy – w pracy warto ubierać ciepłe skarpetki, zaś w domu stopy można postawić na termoforze;
  • wykonywać automasaże stóp, szczególnie z wykorzystaniem rozgrzewających olejków.

Takie sposoby są bezpieczne i w wielu przypadkach pozytywnie wpływają na minimalizowanie objawów zimnych stóp.

tubapay
tubapay

Dieta a krążenie krwi

Nie należy pomijać istoty prawidłowej diety w utrzymaniu stałej temperatury całego ciała. To co spożywamy przekłada się na jakość krwi oraz cały system naczyń krwionośnych. Warto spożywać więc produkty, które wspierają prawidłowe funkcjonowanie układu krwionośnego – są to przede wszystkim kwasy omega 3 i omega 6 (orzechy, tłuste ryby morskie, jaja, algi, oleje roślinne), antyoksydanty (algi, owoce i warzywa) oraz świeże zioła. Uważa się, że najlepszą metodą dla naszego serca i układu krążenia jest dieta śródziemnomorska. W razie konieczności warto sięgnąć po suplementy, takie jak koenzym Q10, Spirulina, olej z czarnuszki czy acerola (niezwykle bogata w witaminę C).

Domowe sposoby nie działają – co dalej?

Nie należy panikować ani denerwować się, jeśli mimo wszystkich starań zimne stopy w dalszym ciągu towarzyszą nam w życiu codziennym. Wówczas najlepszym rozwiązaniem będzie wybranie się na badania morfologiczne i podstawowe badanie moczu. Należy zbadać się przede wszystkim pod kątem hormonów tarczycy i ilości żelaza w organizmie. Dobrym pomysłem będzie także regularny pomiar ciśnienia tętniczego krwi na przestrzeni kilki dni.

Zimnych stóp nie należy bagatelizować szczególnie wtedy, gdy towarzyszą im inne objawy, takie jak sinienie i ból palców, uczucie silnego marznięcia, sztywność stopy lub jej palców, obrzęki. Objawy te mogą wskazywać np. na zakrzepowo-zarostowe zapalenie żył, co jest już poważną dolegliwością wymagającą leczenia.

Zobacz również: Zimne dłonie.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Bednarczuk T., Podstawy endokrynologii, Warszawa 2017.
  2. O’Neill R., Murphy R., Crash Course – endokrynologia, Wydawnictwo Urban&Partner, Wrocław 2019.
  3. Ruchała M., Choroby tarczycy u mężczyzn, Wydawnictwo Termedia, Poznań 2019.
Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Materiały znajdujące się na Portalu Fizjoterapeuty są chronione prawem autorskim. Zabrania się kopiowania w jakiejkolwiek formie bez uprzedniej zgody autora.