Szukaj
Szukaj

Choroby tarczycy – niedoczynność i nadczynność

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Choroby tarczycy są współcześnie coraz częstsze, przy czym do najbardziej znanych można zaliczyć nadczynność tarczycy i niedoczynność tarczycy. Należą do najczęściej występujących schorzeń gruczołów dokrewnych. Według danych statystycznych aż około 22% społeczeństwa polskiego choruje bądź chorowało na schorzenia gruczołu tarczowego.

Choroby tarczycy

Nadczynność tarczycy

Nadczynność tarczycy to jednostka chorobowa związana z podwyższonym poziomem hormonów tarczycy T3 i T4. Przyczyną jest wzrost ich produkcji w gruczole tarczowym, zaburzenia metaboliczne, nieprawidłowa praca receptorów wiążących te hormony lub ich przedawkowanie podczas kuracji. Wykazano, że nadczynność tarczycy występuje kilka procent częściej u kobiet niż u mężczyzn.

Objawy choroby tarczycy

Do podstawowych objawów klinicznych wskazujących na nadczynność tarczycy można zaliczyć:

Niedoczynność tarczycy

W przeciwieństwie do jednostki chorobowej opisanej powyżej, niedoczynność tarczycy wynika z niedoboru hormonów tarczycy, co z kolei prowadzi do spowolnienia procesów metabolicznych. Jest to najczęstsza choroba gruczołu tarczowego, a częstość jej występowania wzrasta wraz z wiekiem.

Do głównych przyczyn jej wystąpienia zaliczamy chorobę Hashimoto, całkowite lub częściowe wycięcie tarczycy, napromienienie okolicy szyi, stosowanie niektórych leków, choroby przysadki mózgowej lub choroby podwzgórza, poporodowe zapalenia tarczycy, niedobór jodu w środowisku bądź nadmierne spożywanie jodków.

Objawy choroby tarczycy

Do podstawowych objawów niedoczynności tarczycy zaliczamy:

Patronite
Patronite

Choroby tarczycy – leczenie

Podstawą leczenia obu jednostek chorobowych jest farmakoterapia pod okiem doświadczonego lekarza endokrynologa.

W nadczynności gruczołu tarczowego stosuje się leki przeciwtarczycowe i uzupełniające należące do grupy glikokortykosteroidów. Terapię dopełnia się środkami uspokajającymi. Oprócz farmakoterapii stosuje się leczenie jodem radioaktywnym lub wykonuje strumektomię.

W przypadku niedoczynności gruczołu tarczowego lekiem z wyboru jest lewotyroksyna, którą dawkuje się indywidualnie w zależności od wyników badań laboratoryjnych. Dodatkowo ważna jest odpowiednio zbilansowana dieta. Chorym zaleca się spożywanie 4-5 posiłków dziennie, przy czym ostatni powinien być spożyty około 2 godziny przed snem. Ilość posiłków jest ważna, ponieważ regularne dostarczanie pożywienia zapobiega zwolnieniu tempa przemiany materii. Coraz częściej podkreśla się także znaczenie witaminy D dla prawidłowego funkcjonowania gruczołu tarczowego. Warto rozpatrzeć więc pomysł suplementacji tej witaminy. Program diety dobiera się zawsze indywidualnie do pacjenta.

Warto napomnieć także o fizjoterapii, która bywa wykorzystywana jako element uzupełniający leczenia.

Choroby tarczycy – podsumowanie

Choroby tarczycy takie jak niedoczynność i nadczynność są najczęściej występującymi chorobami gruczołu tarczowego, a nieleczone prowadzą do szeregu komplikacji zdrowotnych. Do oceny prawidłowej funkcji tarczycy wykorzystuje się badania laboratoryjne polegające na oznaczeniu stężenia TSH i hormonów tarczycy T3 oraz T4. Często wykonuje się również badanie ultrasonograficzne. Leczenie należy podjąć jak najwcześniej, ponieważ nieleczone choroby tarczycy znacznie obniżają jakość życia.Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Liskowska M., Leczenie chorób tarczycy, Uniwersytet Medyczny w Łodzi, Łódź 2018.
  2. Ratajczak A., Moszak M., Grzymisławski M., Zalecenia żywieniowe w niedoczynności tarczycy i chorobie Hashimoto, Pielęgniarstwo i Zdrowie Publiczne, 7/2017.
Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *