Szukaj
Szukaj

USG (ultrasonografia)

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Badanie USG (ultrasonografia) należy do popularnych metod obrazowania narządów wewnętrznych przy użyciu fal ultradźwiękowych. Do wykonania badania niezbędna jest specjalna aparatura, samo badanie zaś jest nieinwazyjne.

USG (ultrasonografia)

Charakterystyka badania USG

Zjawisko odbicia fal ultradźwiękowych na granicy ośrodków o różnej gęstości umożliwia ocenę m.in. wielkości, kształtu czy struktury narządów wewnętrznych. Jednak nie tylko organy można obejrzeć za pomocą tego zabiegu, ale również wszelkie guzy, zmiany nowotworowe czy inne chorobowe zmiany.

Fale ultradźwiękowe odbijają się od badanych tkanek, co umożliwia odtworzenie obrazu na monitorze. Do obrazowania wykorzystuje się część odbitej fali w postaci tzw. powracającego echa. Jest ono analizowane pod kątem położenia (czasu powrotu) i intensywności.

Po komputerowym przetworzeniu danych na ekranie widać punkty odpowiadające umiejscowieniu odbicia fali. Intensywności echa przyporządkowane są odpowiednim odcieniom w skali szarości.

Jak wygląda badanie?

Lekarz w pierwszej kolejności przygotowuje pole zabiegowe, czyli smaruje miejsce docelowe specjalnym żelem do USG. Ważne jest, aby wyeliminować pęcherzyki powietrza tworzące się między suchą skórą, a głowicą. Ponadto żel stanowi substancję poślizgową, dzięki czemu badanie jest przyjemniejsze.

Następnie przykłada do skóry pacjenta głowicę, która jest połączona ze specjalnym urządzeniem wyposażonym w ekran. Na ekranie tym widać badane tkanki i narządy. Wykonując głowicą określone ruchy można obserwować docelowe struktury z większym zasięgiem. Badanie trwa maksymalnie 30 minut, po czym można usunąć z powierzchni skóry nadmiar żelu.

Usg jamy brzusznej – przygotowanie

Przed USG jamy brzusznej należy pamiętać, że wszelkie gazy gromadzące się w drogach pokarmowych mogą utrudniać interpretację obrazu. W związku z tym do badania powinno się przystąpić na czczo.

Kiedy wykonuje się USG?

Istnieje wiele wskazań do wykonania badania ultrasonograficznego. Przykładowe z nich obejmują:

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina
  • wykrywanie złogów w nerkach czy moczowodach;
  • ocenę stawów, więzadeł i mięśni;
  • szybką ocenę pourazową jamy brzusznej pod kątem obecności płynów;
  • obrazowanie wielu narządów wewnętrznych;
  • ocenę przepływu krwi w żyłach i tętnicach (USG Dopplera).

Badanie USG znajduje zastosowanie przy schorzeniach piersi, prostaty, układu moczowego, a nawet tarczycy.

USG w ciąży

USG jest także najpopularniejszym badaniem wykonywanym w ciąży, ponieważ umożliwia ocenę rozwoju płodu praktycznie na każdym etapie życia płodowego, już od wczesnych tygodni. W zależności od trymestru, badanie to może mieć różny cel.

  • I trymestr – sprawdza się liczbę pęcherzyków ciążowych, czynność serca płodu, pomiary biometryczne, kosmówkę, ryzyko wystąpienia najczęstszych aberracji chromosomowych oraz ocenia anatomię płodu;
  • II trymestr – badaniu poddaje się czaszkę, ośrodkowy układ nerwowy płodu, twarz płodu oraz szyję;
  • III trymestr – ocenić można klatkę piersiową, kręgosłup, serce, jamę brzuszną oraz kończyny płodu, a także łożysko czy płyn owodniowy. Dodatkowo ma miejsce ocena biometrii i szacowanie aktualnej masy płodu.

Badanie umożliwia także określenie płci dziecka, co zwykle jest bardzo pożądaną informacją przez przyszłych rodziców.

Zobacz również: Prenatalny okres rozwoju ontogenetycznego.

Zalety USG

Podstawową zaletą tego badania jest nieinwazyjność, bezbolesność oraz brak wykorzystywania promieniowania rentgenowskiego. W związku z czym badanie jest tak bezpieczne, że można je wykonywać u kobiet w ciąży.

Ponadto USG należy do tańszych i powszechnie dostępnych badań. Może być wykonywane dowolną ilość razy, gdyż nie wywołuje skutków ubocznych. Dodatkowo jest skuteczne.

Liczne zalety badania ultrasonograficznego sprawiają, że praktycznie nie ma przeciwwskazań do jego wykonania. Z oczywistych względów nie należy jednak wykonywać go w miejscu otwartych ran, owrzodzeń, oparzeń czy uszkodzeń skóry.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Grabska-Chrząstowska J., Ultrasonografia, Akademia Górniczo-Hutnicza.
  2. Banholzer J., Banholzer P., Ultrasonografia, Wydawnictwo Urban & Partner, Wrocław 2014.
  3. Pietryga M., Toboła K., Ultrasonograficzna diagnostyka prenatalna – możliwości technik 3D, Ginekologia i Perinatologia Praktyczna, 4/2017.

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *