Szukaj
Szukaj

Pulsoksymetr

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Pulsoksymetr to niewielkie urządzenie przeznaczone do nieinwazyjnego, punktowego mierzenia nasycenia tlenem hemoglobiny tętniczej (SpO2), czyli tzw. saturacji. Mierzy ono stopień pochłaniania przez erytrocyty promieniowania o różnych długościach fal. Badanie jest szybkie i całkowicie bezbolesne.

Pulsoksymetr

Jak działa pulsoksymetr?

Tlen wiąże hemoglobinę w krwinkach czerwonych w trakcie przepływu krwi przez płuca. Jest on następnie transportowany po całym ustroju w krwi tętniczej. Pulsoksymetr wykorzystuje dwie częstotliwości światła (czerwone i podczerwone) dla określenia procentu (%) wysycenia tlenem hemoglobiny we krwi. Każde światło posiada różną długość fal:

  • czerwone – 660 nanomerów;
  • podczerwone – 940 nanomerów.

Uzyskany odsetek nazywa się właśnie saturacją krwi lub w skrócie SpO2. Działanie pulsoksymetru opiera się na pomiarze poziomu SpO2 oraz wartości tętna. To niewielkie i praktyczne urządzenie bardzo dobrze nadaje się do stosowania w warunkach domowych, gabinetach fizjoterapii, w szpitalach, społecznych organizacjach medycznych, medycynie sportowej, barach tlenowych i wielu innych.

Jak używać pulsoksymetru?

Stosowanie pulsoksymetru jest bardzo proste. Działa po zasileniu bateriami, dlatego w pierwszej kolejności należy upewnić się, że wymagana ilość o określonym rodzaju znajduje się w środku. Następnie uruchamiamy urządzenie przyciskiem włącznika i umieszczamy palec w jego wnętrzu, we wskazanym miejscu. Podczas pomiaru palec należy trzymać bez ruchu, najlepiej spokojnie usiąść lub położyć się, aby także reszta ciała znajdowała się nieruchomo.

Paznokieć musi być skierowany do góry (w stronę wyświetlacza). Dla uzyskania wiarygodnych wyników, zaleca się zmycie lakieru z paznokci. Przed każdym badaniem i po jego wykonaniu warto użyć alkoholu medycznego lub dezynfekującej mieszanki do oczyszczenia palca i wnętrza urządzenia. Znajdująca się tam guma jest gumą medyczną, a więc wykazuje się maksymalnym bezpieczeństwem – nie powoduje efektów ubocznych takich jak reakcje alergiczne. Uzyskana wartość saturacji ukazywana jest na ekranie urządzenia.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Pulsoksymetr – normy

Prawidłowym wynikiem jest nasycenie hemoglobiny tlenem na poziomie 95-99%. Niższe wyniki mogą wskazywać na zagrożenie niedotlenieniem, co z kolei może mieć poważne konsekwencje, w tym zaburzenie funkcjonowania narządów wewnętrznych.

Zafałszowane wyniki

Może się zdarzyć, że wyniki badania pulsoksymetrem będą nieprawidłowe. Ma to miejsce zwłaszcza przy nadmiernej ruchliwości podczas wykonywania pomiaru, nadmiernego zimna powodującego skurcz naczyń krwionośnych oraz posiadania ciemnego lakieru na paznokciach. Na wynik wpływają także barwiące kosmetyki, sztuczne paznokcie czy tatuaże na palcach.

Pulsoksymetr – kiedy używać?

Urządzenie sprawdzi się do pomiaru saturacji we wszystkich grupach wiekowych pacjentów, bez względu na stan zdrowia. Do badania nie ma żadnych przeciwwskazań, jest ono w pełni bezpieczne dla kobiet w ciąży, dzieci, seniorów czy pacjentów przewlekle chorych. Regularne badanie saturacji należy wykonywać u osób zagrożonych niskim ciśnieniem cząstkowym tlenu we krwi. Najczęściej pomiaru saturacji dokonuje się w takich sytuacjach jak:

To także badanie pomocne dla osób wyczynowo uprawiających sport, zwłaszcza wspinaczkowy i górski, pracujących na wysokościach, a także kobiet ciężarnych.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Modi P., Simon L.V., Pulse Oximetry, StatPearls, Treasure Island (FL): StatPearls Publishing, 2021.
  2. Latkowski B., Lukas W., Godycki-Ćwirko M., Medycyna Rodzinna, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2017.

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *