Szukaj
Szukaj

Pozytonowa tomografia emisyjna (PET)

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Pozytonowa tomografia emisyjna (PET) to innowacyjna technika obrazowania w medycynie, polegająca na wykorzystaniu skanera PET, który bez użycia zewnętrznego źródła promieniowania rentgenowskiego lub radioaktywnego rejestruje promieniowanie powstałe podczas anihilacji pozytonów. Do przeprowadzenia badania konieczne jest jednak użycie radiofarmaceutyków emitujących w ciele pacjenta pozytony, czyli dodatnio naładowane cząsteczki.

Pozytonowa tomografia emisyjna (PET)

Na czym polega pozytonowa tomografia emisyjna?

Omawiana metoda umożliwia uzyskanie informacji o intensywności wychwytu glukozy w tkankach, co z kolei przekłada się na ich aktywność metaboliczną. Emitowane w ciele pacjenta pozytony przemieszczają się na niewielkie odległości i zderzają się z elektronem, tworząc 2 kwanty promieniowania gamma o energii 511 kV (zjawisko anihilacji), które mogą być wykryte przez detektory skanera PET. W dalszej kolejności obraz z wnętrza ciała pacjenta podlega komputerowej obróbce, czego efektem jest uzyskanie trójwymiarowego obrazu dystrybucji radioznacznika w tkankach.

Za emitowanie pozytonów odpowiada podany pacjentowi radiofarmaceutyk, najczęściej F-fluorodeoksyglukoza, która jako analog glukozy jest pobierana przez komórki organizmu. Obecność złośliwych guzów bardzo często wiąże się z nasileniem metabolizmu glukozy, dlatego metoda PET pozwala dokładnie uwidocznić patologiczne tkanki i zmiany. Właściwy etap badania wykonuje się około 1 godzinę po podaniu radiofarmaceutyka. Pacjent powinien w trakcie pozytonowej tomografii emisyjnej pozostać w stanie spoczynku i rozluźnienia.

Ile trwa badanie PET?

Godzinę przed rozpoczęciem badania pacjentowi podaje się radiofarmaceutyk. Badanie właściwe trwa od 15 do 40 minut, w zależności od ocenianej okolicy oraz podejrzenia klinicznego.

Pozytonowa tomografia emisyjna – przygotowania do badania

Należy pamiętać, że tkanka mięśniowa również w dużym stopniu zużywa glukozę. Dlatego 1-2 dni przed planowanym badaniem pacjent powinien unikać większej aktywności fizycznej. PET może zostać wykonana jedynie przed innymi badaniami bądź 6-8 tygodni po badaniach inwazyjnych takich jak biopsja czy endoskopia, a także nie wcześniej niż 3 miesiące po zakończeniu chemioterapii.

Patronite
Patronite

Przed badaniem należy zmierzyć poziom glukozy w organizmie. Przeciwwskazaniem jest stężenie glukozy we krwi przekraczające 150 mg%, choć nowsze zalecenia wprowadzane do placówek medycznych ustalają nowy poziom 120 mg%. Dodatkowo 6 godzin przed badaniem nie należy jeść ani pić.

Zalecenia po badaniu PET

Jedynym zaleceniem po badaniu jest picie dużej ilości wody, aby niezwiązany radiofarmaceutyk szybko uległ wydaleniu z organizmu.

Pozytonowa tomografia emisyjna – wskazania

Badanie rekomenduje się przede wszystkim pacjentom z podejrzeniem nowotworów złośliwych, gdy inne badania nie są w stanie uwidocznić ogniska choroby. Wskazaniami są nowotwory takie jak:

 • rak płuc;
 • rak jelita grubego;
 • mięsak;
 • nowotwory okolicy głowy i szyi;
 • czerniak;
 • chłoniak;
 • rak trzustki;
 • rak jajników;
 • niskozróżnicowane glejaki;
 • rak endometrium;
 • rak żołądka i dróg żółciowych;
 • nasieniak.

Pozytonowa tomografia emisyjna wykazuje bardzo małą czułość (na poziomie 30-50%) w przypadku raka prostaty, guzów neuroendokrynnych oraz pierwotnego raka wątroby. Dlatego w tych jednostkach PET jako metoda diagnostyczna nie znajduje zastosowania. W ostatnim czasie zwraca się coraz większą uwagę na wykorzystanie pozytonowej tomografii emisyjnej w schorzeniach układu nerwowego, takich jak choroba Parkinsona czy choroba Huntingtona. Warto wiedzieć, że badanie jest refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia w ściśle określonych przypadkach.

Pozytonowa tomografia emisyjna – przeciwwskazania

Bezwzględnym przeciwwskazaniem do wykonania badania jest ciąża oraz okres karmienia piersią. PET nie należy wykonywać również u pacjentów z niewyrównaną cukrzycą, ponieważ w trakcie badania podaje się glukozę. Decyzję o konieczności wykonania pozytonowej tomografii emisyjnej podejmuje lekarz.Polecane produkty:

Bibliografia

 1. Łojszczyk A., Dębiak P., Jarząbek-Bielecka G., Kędzia W., Mizgier M. Zastosowanie pozytonowej tomografii emisyjnej w medycynie i medycynie weterynaryjnej, Medycyna Weterynaryjna, 4/2020.
 2. Chodorowska A., Pozytonowa Tomografia Emisyjna (PET), Farmakologia Polska, 2/2010.
 3. Windorbska W., Lewandowska A., Pozytonowa tomografia emisyjna – nowe narzędzie diagnostyczne w onkologii, Journal of Oncology, 54/2004.
Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *