Szukaj
Szukaj

Czerniak

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Czerniak to nowotwór złośliwy skóry, błon śluzowych odbytnicy, jelit, jamy ustnej, narządów płciowych oraz gałki ocznej. Wywodzi się z tkanki barwnikotwórczej. Stanowi około 2% wszystkich nowotworów i jest przyczyną 1% ogółu zgonów nowotworowych. Nieco częściej występuje u kobiet niż u mężczyzn.

Czerniak

Rozwój czerniaka

Przyczyny powstawania tego nowotworu nie zostały do końca wyjaśnione. Wśród najpoważniejszych czynników ryzyka wymienia się:

  • zachorowania w przeszłości lub w rodzinie;
  • jasną karnację skóry;
  • niebieskie oczy;
  • jasne lub rude włosy;
  • przebyte w dzieciństwie lub młodym wieku oparzenia słoneczne;
  • skłonność do oparzeń słonecznych;
  • zespół znamion dysplastycznych;
  • zmieniające się znamiona i plamy barwnikowe skóry.

Czerniak powstaje samoistnie lub rozwija się na podłożu zmian przedczerniakowych. Do grupy najważniejszych czynników zwiększonego ryzyka zachorowania na czerniaka należą więc: intensywne działanie promieniowania ultrafioletowego naturalnego (promienie słoneczne) i sztucznego (np. łóżka opalające, solaria), niska zawartość barwnika w skórze oraz predyspozycje genetyczne.

Czerniak – objawy

Czerniak skóry manifestuje się jako guz o różnym zabarwieniu – od ciemnowiśniowego do czarnego bądź jako postać pozbawiona barwnika. Zmiana ta posiada nieregularny kształt z niewyrównanymi brzegami, często z nierównomiernym rozkładem barwnika i niejednorodną grubością. W zaawansowanym stadium mogą pojawić się owrzodzenia. Czerniak skóry tworzy przerzuty drogą naczyń chłonnych i naczyń krwionośnych. Przerzuty mogą pojawiać się wszędzie – w węzłach chłonnych regionalnych lub oddalonych oraz narządach odległych.

Leczenie czerniaka

Zmiany podejrzane w kierunku czerniaka należy usuwać. Najczęściej zabieg przeprowadza chirurg ogólny. Warunkiem jest zachowanie marginesu tkanek zdrowych (minimum 2 mm) i przesłanie materiału pooperacyjnego do badania histopatologicznego. Nie wolno wykonywać biopsji aspiracyjnej cienkoigłowej ani pobierać wycinków ze zmian podejrzanych w kierunku czerniaka. Leczenie chirurgiczne jest podstawową metodą leczenia czerniaka.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

W przypadku stwierdzenia czerniaka wskazane jest poszerzenie marginesów wycięcia. Należy także wprowadzić leczenie uzupełniające w przypadku zmian zaawansowanych oraz przeprowadzić diagnostykę w kierunku poszukiwania przerzutów do układu chłonnego i przerzutów odległych. Może być konieczne wycięcie przerzutów.

W leczeniu czerniaka zastosowanie mają także:

Przy zaawansowanym czerniaku można również zastosować hormono- i immunoterapię. Trwają badania nad genetycznie modyfikowanymi szczepionkami, które pobudzają nieswoistą i swoistą odpowiedź immunologiczną przeciwko komórkom czerniaka.

Rokowanie

Wyniki leczenia uzupełniającego w przypadku omawianego nowotworu niestety nie są zadowalające. Przeżycie i jakość życia chorych zależą głównie od prawidłowo wykonanego postępowania chirurgicznego, zarówno w okresie leczenia ogniska pierwotnego, jak i układu chłonnego. Wycięcie miejscowe, zapewniające doszczętność leczenia i dające największe szanse na wyleczenie chorego, opiera się na zachowaniu odpowiednich marginesów tkanek zdrowych.

Rokowanie pacjenta jest uzależnione od stopnia zaawansowania choroby. Szacuje się, że przeżycie 15-letnie wynosi: do 50% u chorych w I stopniu zaawansowania klinicznego choroby, 40% – w II stopniu, do 13% – w III stopniu oraz do 2% w IV stopniu.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Jeziorski A., Onkologia, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2015.
  2. Rutkowski P., Wysocki P., Czerniaki skóry, Onkologia w Praktyce Klinicznej, 1/2019.

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *