Szukaj

Naczynia krwionośne układu krążenia

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Naczynia krwionośne układu krążenia odpowiedzialne są za transport krwi i dzielą się na tętnice, żyły, naczynia włosowate.

Naczynia krwionośne układu krążenia

Naczynia krwionośne – podział

1. Tętnice – ze względu na panujące w nich wysokie ciśnienie krwi są naczyniami krwionośnymi zbudowanymi z grubych i elastycznych ścianek. Odprowadzają one krew z serca do tkanek.

2. Żyły – są naczyniami krwionośnymi, w których krew płynie pod małym ciśnieniem. Ich ścianki są dużo cieńsze od ścianek tętnic, a ich zadaniem jest doprowadzanie krwi z tkanek do serca. Ważnym elementem żył są zastawki żylne, które zapobiegają cofaniu się krwi.

3. Naczynia włosowate – są drobnymi naczyniami krwionośnymi, które łączą żyły z tętnicami. Ich funkcją jest wymiana substancji pokarmowych, zbędnych substancji przemiany materii, gazów i hormonów między krwią a tkanka.

Naczynia krwionośne

Poniżej znajduje się schemat jak dzielą się najważniejsze naczynia krwionośne oraz miejsca, na których można wyczuć tętno:

Kończyna dolna:

1. Tętnica udowa – biegnie od tętnicy biodrowej zewnętrznej do więzadła pachwinowego, a następnie wchodzi do trójkąta udowego większego. Tuż po wyjściu z trójkąta udowego większego tętnica udowa wchodzi do kanału przywodzicieli. Następnie po przejściu przez kanał przywodzicieli (około 4 cm nad kłykciem przyśrodkowym) tętnica udowa przechodzi na tylna część uda i wchodzi do dołu podkolanowego gdzie przechodzi w tętnicę podkolanową.

2. Tętnica podkolanowa – jest przedłużeniem tętnicy udowej i znajduje się w dole podkolanowym w tylnej części kolana. Tuż poniżej stawu kolanowego tętnica ta dzieli się na tętnicę piszczelową przednią i tętnicę piszczelową tylną.

3. Tętnica piszczelowa przednia – wchodzi do przedniej części kończyny dolnej przechodząc przez błonę międzykostną. Biegnie wzdłuż mięśni ku dołowi, a następnie na wysokości troczka dolnego prostowników stopy przechodzi w tętnicę grzbietową stopy.

4. Tętnica grzbietowa stopy – jest przedłużeniem tętnicy piszczelowej przedniej. Biegnie ona od troczka dolnego prostowników stopy do pierwszej przestrzeni międzykostnej śródstopia, a następnie przebijając przestrzeń międzykostną śródstopia przechodzi do podeszwy stopy.

5. Tętnica piszczelowa tylna – jest przedłużeniem tętnicy podkolanowej i biegnie po tylnej części kończyny dolnej. W dolnej części kończyny tętnica piszczelowa tylna biegnie przez kanał kostki przyśrodkowej i wychodzi na stronie podeszwowej stopy, gdzie dzieli się na tętnicę podeszwową przyśrodkową i tętnicę podeszwową boczną.

6. Tętnica podeszwowa przyśrodkowa – biegnie wzdłuż przyśrodkowej części stopy.

7. Tętnica podeszwowa boczna – biegnie wzdłuż bocznej części stopy.

tubapay
tubapay

8. Żyła odpiszczelowa duża – biegnie od części przedniej kostki przyśrodkowej ku górze, przyśrodkowa część podudzia. Następnie przechodzi do uda i biegnie ku górze, gdzie kilka centymetrów poniżej więzadła pachwinowego przechodzi w żyłę udową.

9. Żyła odstrzałkowa – biegnie od części tylnej kostki bocznej ku górze, tylna część podudzia. Następnie dochodzi do dołu podkolanowego gdzie przechodzi w żyłę podkolanową.

Wyczuwanie tętna na kończynie dolnej

Miejsca na kończynie dolnej, w których można wyczuć tętno to:

  • Trójkąt udowy – pomiędzy kolcem biodrowym przednim górnym a guzkiem łonowym.
  • Dół podkolanowy
  • Grzbiet stopy – środkowa część stopy między pierwszą a drugą kością śródstopia.
  • Tylna część kości piszczelowej – 2-3 centymetry z tyłu i poniżej kostki przyśrodkowej.

Kończyna górna

Tętnica pachowa – biegnie od brzegu zewnętrznego pierwszego żebra przez jamę pachową do mięśnia piersiowego większego gdzie przechodzi w tętnicę ramienną.

Tętnica ramienna – jest przedłużeniem tętnicy pachowej i biegnie od mięśnia piersiowego większego w dół kończyny górnej, między mięśniami zginaczy aż do dołu łokciowego gdzie dzieli się na tętnicę promieniową i tętnicę łokciową.

Tętnica promieniowa – jest przedłużeniem tętnicy ramiennej. Zaczyna się w dole łokciowym, w którym przechodzi na przednią część przedramienia i biegnie ku dołowi przyśrodkową częścią przedramienia. Tuż poniżej wyrostka rylcowatego kości promieniowej przechodzi na grzbietową część przedramienia. Kończy się w łuku dłoniowym głębokim.

Tętnica łokciowa – jest przedłużeniem tętnicy ramiennej. Zaczyna się w dole łokciowym skąd dochodzi do pnia ramienno-promieniowego, a następnie biegnie ku dołowi przyśrodkową częścią przedramienia i kończy się na łuku dłoniowym powierzchownym.

Żyła odpromieniowa – zaczyna się po stronie grzbietowej ręki skąd przechodzi do przedramienia, gdzie biegnie jego boczną stroną do góry. Następnie w zgięciu łokciowym żyła odpromieniowa rozdziela się na dwie części skąd jedna część łączy się z żyłą odłokciową, a druga przechodzi do ramienia i biegnie w górę jego boczną stroną aż dociera do dołu podobojczykowego i zmienia nazwę na żyłę pachową.

Żyła odłokciowa – zaczyna się po stronie grzbietowej ręki skąd przechodzi do przedramienia, gdzie biegnie jego przyśrodkową stroną do góry. Następnie przechodzi przez zgięcie ramieniowe do ramienia i w połowie jego długości zmienia nazwę na żyłę odłokciową głęboką.

Żyła pośrodkowa łokcia – żyła znajdująca się w okolicy łokciowej, która swój początek ma przy żyle odpromieniowej, skąd biegnie skośnie ku górze i dociera do żyły odłokciowej.

Wyczuwanie tętna na kończynie górnej

Miejsca na kończynie górnej, w których można wyczuć tętno to:

  • Dół pachowy – w bocznej części dołu pachowego.
  • Ramię – w połowie długości po stronie przyśrodkowej.
  • Łokieć – w dole łokciowym, po stronie przyśrodkowej, między nadkłykciem bocznym, a nadkłykciem przyśrodkowym kości ramiennej.
  • Nadgarstek – po stronie bocznej przedramienia, tuż przy nadgarstku.


Polecane produkty:
Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Materiały znajdujące się na Portalu Fizjoterapeuty są chronione prawem autorskim. Zabrania się kopiowania w jakiejkolwiek formie bez uprzedniej zgody autora.