Dół łokciowy

Sprawdzony Fizjoterapeuta

Dół łokciowy (fossa cubitalis)

występuje do przodu od stawu łokciowego. Jest to zagłębienie kształtu trójkątnego lub litery Y, powstające między mięśniami ramienia i przedramienia.

dol lokciowy

Granicę boczną stanowi mięsień ramienno-promieniowy, przyśrodkowąmięsień nawrotny obły. Oba mięśnie schodzą się ze sobą poniżej, wytwarzając wierzchołek dołu.
Granicę górną tworzy mięsień dwugłowy ramienia, który wsuwa się od góry do dołu łokciowego i rozdziela go na dwie części:
– boczną
– przyśrodkową.

Fotodepilacja Wrocław

Według niektórych granicę górną dołu łokciowego  stanowi linia łącząca oba nadkłykcie kości ramiennej.
Dno tworzy mięsień ramienny i odwracacz przedramienia, natomiast ścianę przednią – powięź przedramienia (powięź łokciowa) wzmocniona rozcięgnem mięśnia dwugłowego. Na powięzi leżą żyły oraz powierzchowne nerwy.

Do dołu łokciowego zstępuje, po stronie przyśrodkowej mięśnia dwugłowego, nerw pośrodkowy i naczynia ramienne.
Tętnica ramienna dzieli się tutaj na końcowe gałęzie.
Od strony bocznej i od góry przechodzi do dołu łokciowego nerw promieniowy ukryty pod mięśniem ramienno-promieniowym, również dzielący się tutaj na dwie końcowe gałęzie (powierzchowną i głęboką).

Rehabilitacja Wrocław
Autor: |2015-11-25T14:50:15+00:0007 Wrzesień, 2011|Kategorie: Anatomia|Tagi: , |0 komentarzy

Zostaw komentarz

Zadaj pytanie

Pytania do specjalisty on-line. Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukałeś, a sprawa jest dla Ciebie ważna – zadaj pytanie poprzez poniższy formularz. Nasi specjaliści z pewnością udzielą wyczerpujących odpowiedzi. Twoje pytanie i odpowiedź zostanie opublikowana w naszym serwisie, aby inni użytkownicy mogli się z nią zapoznać. Zapraszamy do kontaktu!