Szukaj

Kość łokciowa

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Kość łokciowa (łac. ulna) jest smukła i wraz z kością promieniową tworzą szkielet przedramienia. Często podaje się ją jako typowy przykład kości długich.

 

Kość łokciowa – anatomia

Jak na każdej kości długiej, również w tym przypadku wyróżnia się trzon oraz dwa końce – dalszy i bliższy.

Trzon kości łokciowej posiada trójgraniasty kształt i jest nieco wypukły ku stronie palca małego. Wyróżnia się na nim 3 powierzchnie:

Poza opisanymi powierzchniami w budowie trzonu kości łokciowej wyróżnić można także 3 brzegi:

  • przedni – wyraźnie zaznaczony u góry, natomiast u dołu jest zaokrąglony;
  • tylny – wygięty delikatnie w kształt litery S;
  • międzykostny – cienki i ostry, to właśnie wzdłuż niego przyczepia się błona międzykostna. U samej góry rozdwaja się, obejmując chropowate pole stanowiące przyczep części odwracacza przedramienia.

Koniec bliższy kości łokciowej zbudowany jest z 2 silnych wyrostków – wyrostka łokciowego oraz wyrostka dziobastego, a także 2 wklęsłych powierzchni stawowych – wcięcia bloczkowego oraz wcięcia promieniowego.

Koniec dalszy jest zdecydowanie mniejszy i węższy, tworzy 2 wyniosłości. Wyniosłość przednia stanowi głowę kości łokciowej, tylna zaś wyrostek rylcowaty.

Trzon kości łokciowej zbudowany jest z istoty zbitej, natomiast oba końce przez istotę gąbczastą. Warto wspomnieć, że jama szpikowa trzonu, otoczona silną warstwą istoty zbitej, sięga daleko ku górze, zwykle do trzech czwartych długości kości.

tubapay
tubapay

Zobacz również: Staw łokciowy.

Wyrostki kości łokciowej

Wyrostek łokciowy stanowi dużą i grubą wyniosłość. W przypadku wyprostowanego przedramienia, jego wierzchołek styka się z dołem wyrostka łokciowego kości ramiennej. Powierzchnię tylną (wyraźnie wyczuwalną przy zgiętym przedramieniu) pokrywa kaletka maziowa. Natomiast powierzchnia górna stanowi przyczep dla mięśnia trójgłowego ramienia.

Wyrostek dziobasty widziany od przodu ma trójkątny kształt. Jego przednio-dolna powierzchnia jest wklęsła, nierówna i łączy się z wyraźną guzowatością kości łokciowej (przyczep ścięgna mięśnia ramiennego). Na powierzchni bocznej wyrostka dziobastego znajduje się wcięcie promieniowe, z kolei do powierzchni przyśrodkowej przyczepia się mięsień nawrotny obły, a niżej mięsień zginacz głęboki palców.

Rozwój

Kość łokciowa powstaje na podłożu chrzęstnym z 3 lub 4 punktów kostnienia. Punkt kostnienia trzonu powstaje w siódmym tygodniu życia płodowego. Następnie kostnienie rozpoczyna się w centralnej części trzonu i szybko postępuje ku końcom kości.

U noworodka oba końce kości łokciowej są jeszcze chrzęstne. Między 5. a 8. rokiem życia dziecka powstaje dodatkowy punkt kostnienia, dla dolnej części głowy. To właśnie z niego kostnieje wyrostek rylcowaty.

Zrastanie się wierzchołka wyrostka łokciowego z trzonem następuje między 13. a 17. rokiem życia. Nasada dalsza i trzon zrasta się nieco później, ponieważ dopiero w 20-24 roku życia.

Bibliografia

  1. Bochenek A., Reicher M., Anatomia człowieka, Tom I, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2012.


Polecane produkty:
Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Materiały znajdujące się na Portalu Fizjoterapeuty są chronione prawem autorskim. Zabrania się kopiowania w jakiejkolwiek formie bez uprzedniej zgody autora.