Mięsień odwodziciel długi kciuka (łac. musculus abductor pollicis longus) jest pierzastym mięśniem położonym w warstwie głębokiej grupy tylnej mięśni przedramienia. To największy i położony najbardziej do boku mięsień w tej grupie.
Mięsień odwodziciel długi kciuka – budowa
Odwodziciel długi kciuka rozpoczyna się na powierzchni tylnej kości łokciowej, na błonie międzykostnej i na tylnej powierzchni kości promieniowej. Następnie włókna kierują się ku dołowi i w stronę promieniową, po czym przechodzą w płaskie ścięgno. Biegnie ono wzdłuż strony promieniowej przedramienia między prostownikami promieniowymi nadgarstka a zginaczem promieniowym nadgarstka przez pierwszy przedział troczka prostowników.
Ścięgno to kończy się głównie na podstawie I kości śródręcza. Jednakże część ścięgna dochodzi często do kości czworobocznej większej, a część druga łączy się nieraz ze ścięgnem prostownika krótkiego kciuka. Z kolei jeszcze jedna część tego ścięgna przechodzi w brzusiec odwodziciela krótkiego kciuka.
Przyczepy tego mięśnia można zapisać w skrócie następująco:
- pp: tylna powierzchnia kości łokciowej i promieniowej, błona międzykostna;
- pk: podstawa I kości śródręcza, ale także kość czworoboczna większa, prostownik krótki kciuka i odwodziciel krótki kciuka.
W miejscu skrzyżowania się mięśnia ze ściegnami prostowników promieniowych nadgarstka leży kaletka maziowa. Natomiast druga kaletka znajduje się między przyczepem ścięgna a torebką stawu nadgarstkowo-śródręcznego kciuka. Dodatkowo zwykle łączy się ona z jamą stawową.
Topografia
Mięsień odwodziciel długi kciuka jest przykryty prostownikiem palców i prostownikiem palca małego. U dołu przykrywa go powięź przedramienia i skóra, z kolei u góry graniczy z mięśniem odwracaczem. W dolnej części wraz z prostownikiem kciuka przebiega do przodu od ścięgien prostowników promieniowych nadgarstka. W rezultacie przy ruchach mięśni miejsce to jest dobrze widoczne przez skórę.
Czynność
Ponieważ ścięgno odwodziciela długiego kciuka przebiega po stronie promieniowej nadgarstka zachodząc na stronę dłoniową, odwodzi rękę w stronę promieniową i zgina ją w stronę dłoniową, a nie grzbietową. W efekcie jest on głównym odwodzicielem ręki.
Ponadto odwodzi i odprowadza kciuk.
Unerwienie
Unerwienie tego mięśnia pochodzi z gałęzi głębokiej nerwu promieniowego, który z kolei odchodzi od splotu ramiennego.
Unaczynienie
Unaczynienie tego mięśnia pochodzi od tętnicy międzykostnej tylnej.
Zobacz również: mięśnie kończyny górnej – podział, funkcje
Bibliografia
Bochenek A., Reicher M., Anatomia człowieka, tom I, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2012.
Polecane produkty:
Plastry do kinesiotapingu
Zapewniają skuteczną i bezinwazyjną metodę w walce z bólem układu mięśniowo-nerwowego. Dodatkowo korzystnie wpływają na poprawę krążenia krwi oraz limfy, zapewniając przy tym wygodę podczas noszenia. Zobacz więcej... | |
Plastry kinesiotaping
Taśmy Kinesio Tex Classic to oryginalne, japońskie plastry znane i cenione od lat przez fizjoterapeutów na całym świecie. Stworzone zostały i do tej pory nadzorowane są przez doktora Kenzo Kase. Taśmy te zapewniają skuteczną i bezinwazyjną metodę w walce Zobacz więcej... |