Szukaj
Szukaj

Mięsień odwodziciel długi kciuka

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Mięsień odwodziciel długi kciuka (łac. musculus abductor pollicis longus) jest pierzastym mięśniem położonym w warstwie głębokiej grupy tylnej mięśni przedramienia. To największy i położony najbardziej do boku mięsień w tej grupie.

mięsień odwodziciel długi kciuka

Mięsień odwodziciel długi kciuka – budowa

Odwodziciel długi kciuka rozpoczyna się na powierzchni tylnej kości łokciowej, na błonie międzykostnej i na tylnej powierzchni kości promieniowej. Następnie włókna kierują się ku dołowi i w stronę promieniową, po czym przechodzą w płaskie ścięgno. Biegnie ono wzdłuż strony promieniowej przedramienia między prostownikami promieniowymi nadgarstka a zginaczem promieniowym nadgarstka przez pierwszy przedział troczka prostowników.

Ścięgno to kończy się głównie na podstawie I kości śródręcza. Jednakże część ścięgna dochodzi często do kości czworobocznej większej, a część druga łączy się nieraz ze ścięgnem prostownika krótkiego kciuka. Z kolei jeszcze jedna część tego ścięgna przechodzi w brzusiec odwodziciela krótkiego kciuka.

Przyczepy tego mięśnia można zapisać w skrócie następująco:

  • pp: tylna powierzchnia kości łokciowej i promieniowej, błona międzykostna;
  • pk: podstawa I kości śródręcza, ale także kość czworoboczna większa, prostownik krótki kciuka i odwodziciel krótki kciuka.

W miejscu skrzyżowania się mięśnia ze ściegnami prostowników promieniowych nadgarstka leży kaletka maziowa. Natomiast druga kaletka znajduje się między przyczepem ścięgna a torebką stawu nadgarstkowo-śródręcznego kciuka. Dodatkowo zwykle łączy się ona z jamą stawową.

Topografia

Mięsień odwodziciel długi kciuka jest przykryty prostownikiem palców i prostownikiem palca małego. U dołu przykrywa go powięź przedramienia i skóra, z kolei u góry graniczy z mięśniem odwracaczem. W dolnej części wraz z prostownikiem kciuka przebiega do przodu od ścięgien prostowników promieniowych nadgarstka. W rezultacie przy ruchach mięśni miejsce to jest dobrze widoczne przez skórę.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Czynność

Ponieważ ścięgno odwodziciela długiego kciuka przebiega po stronie promieniowej nadgarstka zachodząc na stronę dłoniową, odwodzi rękę w stronę promieniową i zgina ją w stronę dłoniową, a nie grzbietową. W efekcie jest on głównym odwodzicielem ręki.

Ponadto odwodzi i odprowadza kciuk.

Unerwienie

Unerwienie tego mięśnia pochodzi z gałęzi głębokiej nerwu promieniowego, który z kolei odchodzi od splotu ramiennego.

Unaczynienie

Unaczynienie tego mięśnia pochodzi od tętnicy międzykostnej tylnej.

Zobacz również: mięśnie kończyny górnej – podział, funkcje

Bibliografia

Bochenek A., Reicher M., Anatomia człowieka, tom I, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2012.Polecane produkty:

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *