Szukaj
Szukaj

Mięsień odwodziciel długi kciuka

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Mięsień odwodziciel długi kciuka (łac. musculus abductor pollicis longus) jest pierzastym mięśniem położonym w warstwie głębokiej grupy tylnej mięśni przedramienia. To największy i położony najbardziej do boku mięsień w tej grupie.

mięsień odwodziciel długi kciuka

Mięsień odwodziciel długi kciuka – budowa

Odwodziciel długi kciuka rozpoczyna się na powierzchni tylnej kości łokciowej, na błonie międzykostnej i na tylnej powierzchni kości promieniowej. Następnie włókna kierują się ku dołowi i w stronę promieniową, po czym przechodzą w płaskie ścięgno. Biegnie ono wzdłuż strony promieniowej przedramienia między prostownikami promieniowymi nadgarstka a zginaczem promieniowym nadgarstka przez pierwszy przedział troczka prostowników.

Ścięgno to kończy się głównie na podstawie I kości śródręcza. Jednakże część ścięgna dochodzi często do kości czworobocznej większej, a część druga łączy się nieraz ze ścięgnem prostownika krótkiego kciuka. Z kolei jeszcze jedna część tego ścięgna przechodzi w brzusiec odwodziciela krótkiego kciuka.

Przyczepy tego mięśnia można zapisać w skrócie następująco:

  • pp: tylna powierzchnia kości łokciowej i promieniowej, błona międzykostna;
  • pk: podstawa I kości śródręcza, ale także kość czworoboczna większa, prostownik krótki kciuka i odwodziciel krótki kciuka.

W miejscu skrzyżowania się mięśnia ze ściegnami prostowników promieniowych nadgarstka leży kaletka maziowa. Natomiast druga kaletka znajduje się między przyczepem ścięgna a torebką stawu nadgarstkowo-śródręcznego kciuka. Dodatkowo zwykle łączy się ona z jamą stawową.

Topografia

Mięsień odwodziciel długi kciuka jest przykryty prostownikiem palców i prostownikiem palca małego. U dołu przykrywa go powięź przedramienia i skóra, z kolei u góry graniczy z mięśniem odwracaczem. W dolnej części wraz z prostownikiem kciuka przebiega do przodu od ścięgien prostowników promieniowych nadgarstka. W rezultacie przy ruchach mięśni miejsce to jest dobrze widoczne przez skórę.

Patronite
Patronite

Czynność

Ponieważ ścięgno odwodziciela długiego kciuka przebiega po stronie promieniowej nadgarstka zachodząc na stronę dłoniową, odwodzi rękę w stronę promieniową i zgina ją w stronę dłoniową, a nie grzbietową. W efekcie jest on głównym odwodzicielem ręki.

Ponadto odwodzi i odprowadza kciuk.

Unerwienie

Unerwienie tego mięśnia pochodzi z gałęzi głębokiej nerwu promieniowego, który z kolei odchodzi od splotu ramiennego.

Unaczynienie

Unaczynienie tego mięśnia pochodzi od tętnicy międzykostnej tylnej.

Zobacz również: mięśnie kończyny górnej – podział, funkcje

Bibliografia

Bochenek A., Reicher M., Anatomia człowieka, tom I, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2012.Polecane produkty:
Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *