Fizjoexpert Futuro

Mięsień zginacz promieniowy nadgarstka (łac. musculus flexor carpi radialis) to długi, wrzecionowaty mięsień. Położony jest bocznie od mięśnia dłoniowego długiego. Mięsień ten przebiega skośnie ku dołowi w kierunku kłębu (thenar) i w połowie mięśnia przechodzi w duże i dobrze wyczuwalne ścięgno, znajdujące się bocznie w stosunku do linii pośrodkowej. Ścięgno to jest ważnym punktem topograficznym podczas badania tętna na tętnicy promieniowej, gdyż leży ona tuż obok jego przebiegu.

Mięsień zginacz promieniowy nadgarstka

Przyczepy:

pp: nadkłykieć przyśrodkowy kości ramiennej. Rozpoczyna się również na powięzi przedramienia oraz przegród łącznotkankowych, które oddzielają go od sąsiadujących mięśni.

pk: podstawa II kości śródręcza. Zdarza się, że uzyskuje także przyczep na III kości śródręcza.

W połowie przedramienia mięsień zginacz promieniowy nadgarstka, a dokładniej mówiąc brzusiec przechodzi w ścięgno, które z kolei przebiega przez kanał nadgarstka (canalis carpi). W kanale ścięgno biegnie w rowku kości czworobocznej większej, przytrzymane przez poprzeczne włókna ścięgniste oddzielające je od innych ścięgien.

Po stronie bocznej ścięgna tego mięśnia (w okolicy nadgarstka) przebiega tętnica promieniowa – miejsce, w którym często bada się tętno.
Od strony przyśrodkowej przebiega nerw pośrodkowy – bolesny podczas ucisku.

Konferencje Bioptron

Czynność:

– zginanie w stawie łokciowym (pojedynczo jest to działanie bardzo słabe, ma znaczenie jedynie przy współdziałaniu innych mięśni z tej grupy);
– zginanie w stawie promieniowo-nadgarstkowym;
– nawraca przedramię (najmocniej przy wyprostowanych stawach łokciowym i nadgarstkowym) – dzięki skośnemu przebiegowi w stosunku do długiej osi przedramienia;
– pociąga rękę w stronę promieniową.

Izolowane porażenie tego mięśnia powoduje, że ręka ustawia się w pozycji  lekkiego prostowania oraz odrodzenia w stronę łokciową.

Unerwienie:

– splot ramienny, nerw pośrodkowy.

Unaczynienie:

– gałęzie tętnicy promieniowej.

Aktualizacja:

Rehabilitacja Wrocław