Mięsień zginacz promieniowy nadgarstka

////Mięsień zginacz promieniowy nadgarstka
Sprawdzony Fizjoterapeuta

Mięsień zginacz promieniowy nadgarstka (musculus flexor carpi radialis)

Mięsień zginacz promieniowy nadgarstka to długi, wrzecionowaty mięsień. Położony jest bocznie od mięśnia dłoniowego długiego. Mięsień ten przebiega skośnie ku dołowi w kierunku kłębu (thenar) i w połowie mięśnia przechodzi w duże i dobrze wyczuwalne ścięgno, znajdujące się bocznie w stosunku do linii pośrodkowej. Ścięgno to jest ważnym punktem topograficznym podczas badania tętna na tętnicy promieniowej, gdyż leży ona tuż obok jego przebiegu.

Mięsień zginacz promieniowy nadgarstka

Przyczepy:

pp: nadkłykieć przyśrodkowy kości ramiennej. Rozpoczyna się również na powięzi przedramienia oraz przegród łącznotkankowych, które oddzielają go od sąsiadujących mięśni.

pk: podstawa II kości śródręcza. Zdarza się, że uzyskuje także przyczep na III kości śródręcza.

W połowie przedramienia mięsień zginacz promieniowy nadgarstka, a dokładniej mówiąc brzusiec przechodzi w ścięgno, które z kolei przebiega przez kanał nadgarstka (canalis carpi). W kanale ścięgno biegnie w rowku kości czworobocznej większej, przytrzymane przez poprzeczne włókna ścięgniste oddzielające je od innych ścięgien.

Fotodepilacja Wrocław

Po stronie bocznej ścięgna tego mięśnia (w okolicy nadgarstka) przebiega tętnica promieniowa – miejsce, w którym często bada się tętno.
Od strony przyśrodkowej przebiega nerw pośrodkowy – bolesny podczas ucisku.

Czynność:

– zginanie w stawie łokciowym (pojedynczo jest to działanie bardzo słabe, ma znaczenie jedynie przy współdziałaniu innych mięśni z tej grupy);
– zginanie w stawie promieniowo-nadgarstkowym;
– nawraca przedramię (najmocniej przy wyprostowanych stawach łokciowym i nadgarstkowym) – dzięki skośnemu przebiegowi w stosunku do długiej osi przedramienia;
– pociąga rękę w stronę promieniową.

Izolowane porażenie tego mięśnia powoduje, że ręka ustawia się w pozycji  lekkiego prostowania oraz odrodzenia w stronę łokciową.

Unerwienie:

– splot ramienny, nerw pośrodkowy.

Unaczynienie:

– gałęzie tętnicy promieniowej.

Rehabilitacja Wrocław

Zostaw komentarz

Zadaj pytanie

Pytania do specjalisty on-line. Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukałeś, a sprawa jest dla Ciebie ważna – zadaj pytanie poprzez poniższy formularz. Nasi specjaliści z pewnością udzielą wyczerpujących odpowiedzi. Twoje pytanie i odpowiedź zostanie opublikowana w naszym serwisie, aby inni użytkownicy mogli się z nią zapoznać. Zapraszamy do kontaktu!