Szukaj
Szukaj

Mięsień prostownik długi kciuka

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Mięsień prostownik długi kciuka (łac. musculus extensor pollicis longus) należy do warstwy głębokiej grupy tylnej mięśni przedramienia. Leży po stronie łokciowej od mięśnia prostownika krótkiego kciuka. Posiada długi, smukły kształt i rozpina się między przedramieniem, a dalszym paliczkiem kciuka.

 

Topografia

Prostownik długi kciuka leży bezpośrednio na kości promieniowej i kości łokciowej. Włókna mięśniowe są ułożone pierzasto.

Ścięgno w swoim przebiegu na kości promieniowej owija się dokoła listewki kostnej, wyczuwalnej przez skórę, która odgrywa rolę bloczka. Ponadto, ścięgno to przy ruchach mięśnia można wyraźnie zobaczyć przez skórę począwszy od nadgarstka, aż do jego przyczepu. Krzyżuje ono ścięgna obu prostowników promieniowych nadgarstka.

Mięsień prostownik długi kciuka – budowa

Omawiany mięsień rozpoczyna się na środkowej części powierzchni tylnej kości łokciowej oraz na błonie międzykostnej. Włókna mięśniowe przechodzą w długie ścięgno, biegnące skośnie lub łukowato na dół ku kości promieniowej. Następnie przechodzi ono przez trzeci przedział troczka prostowników i kończy się na podstawie paliczka dalszego kciuka.

Przyczepy można zatem zapisać w skrócie:

  • pp: błona międzykostna i powierzchnia tylna kości łokciowej;
  • pk: podstawa dalszego paliczka kciuka.

Ciekawostką jest, że ścięgno mięśnia może być podwójne – wówczas jedno z nich kieruje się do wskaziciela. Zdwojenie całego mięśnia zdarza się bardzo rzadko.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Warto także wspomnieć, że na każdym członie kciuka przyczepia się inne ścięgno. Na I kości śródręcza jest to ścięgno odwodziciela długiego, na paliczku bliższym – ścięgno prostownika krótkiego, zaś na paliczku dalszym – ścięgno prostownika długiego kciuka.

Czynność

Prostownik długi kciuka w działaniu na stawy ręki jest słabym prostownikiem. Jego główna praca kieruje się jednak na ruchy kciuka. Jest on prostownikiem kciuka we wszystkich jego stawach, a więc antagonistą zginacza długiego kciuka.

Dodatkowo, przebiegając łukowato dokoła listewki na kości promieniowej jest przywodzicielem kciuka. W ruchu tym uznaje się go za antagonistę prostownika krótkiego kciuka.

Unerwienie

Mięsień ten zawdzięcza swoje unerwienie gałęzi głębokiej nerwu promieniowego.

Unaczynienie

Unaczynienie pochodzi od tętnicy międzykostnej tylnej.

Bibliografia

  1. Bochenek A., Reicher M., Anatomia człowieka, Tom I, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2004.


Polecane produkty:

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *