Mięsień zginacz głęboki palców

////Mięsień zginacz głęboki palców
Sprawdzony Fizjoterapeuta

Mięsień zginacz głęboki palców (musculus flexor digitorum profundus) to szeroki mięsień, który swój początek ma w połowie przedramienia. Jego ścięgna kierują się do palców II-V. Na wysokości paliczków bliższych ścięgna mięśnia zginacza głębokiego palców przechodzą przez szczeliny (zostały one utworzone w końcowych odcinkach ścięgien mięśnia zginacza powierzchownego palców) i dochodzą do paliczków dalszych. Mięsień ten jest przeznaczony do ruchów mniej precyzyjnych niż mięsień zginacz powierzchowny palców.

 

Mięsień zginacz głęboki palców

Przyczepy:

pp:

Fotodepilacja Wrocław
  • przednia i przyśrodkowa powierzchnia kości łokciowej;
  • połowa przedniej powierzchni błony międzykostnej przedramienia.

pk:

  • podstawa paliczków dalszych palców II-V.

Czynność:

Mięsień zginacz głęboki palców zgina staw promieniowo-nadgarstkowy. Dodatkowo zgina cztery palce w stawach śróręczno-paliczkowych, a także w stawach międzypaliczkowych bliższych i dalszych. Podczas zaciskania pięści mięsień zginacz głęboki palców zgina zazwyczaj najpierw staw międzypaliczkowy bliższy, następnie dalszy, a na końcu śródręczno-paliczkowy. Mięsień ten zbliża również do siebie palce oraz wspomaga odwodzenie łokciowe ręki.

Unerwienie:

  • splot ramienny, nerw łokciowy i pośrodkowy. Nerw pośrodkowy unerwia brzuśce palca wskazującego i częściowo III, natomiast nerw łokciowy zaopatruje brzuśce palców III (częściowo), IV i V.

Unaczynienie:

  • od tętnicy łokciowej i tętnicy międzykostnej przedniej.
Polecane produkty:
Rehabilitacja Wrocław

Zostaw komentarz

Zadaj pytanie

Pytania do specjalisty on-line. Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukałeś, a sprawa jest dla Ciebie ważna – zadaj pytanie poprzez poniższy formularz. Nasi specjaliści z pewnością udzielą wyczerpujących odpowiedzi. Twoje pytanie i odpowiedź zostanie opublikowana w naszym serwisie, aby inni użytkownicy mogli się z nią zapoznać. Zapraszamy do kontaktu!