Szukaj

Mięsień zginacz głęboki palców

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Mięsień zginacz głęboki palców (łac. musculus flexor digitorum profundus) to szeroki mięsień, który swój początek ma w połowie przedramienia. Jego ścięgna kierują się do palców II-V. Na wysokości paliczków bliższych ścięgna mięśnia zginacza głębokiego palców przechodzą przez szczeliny (zostały one utworzone w końcowych odcinkach ścięgien mięśnia zginacza powierzchownego palców) i dochodzą do paliczków dalszych.

Mięsień ten jest przeznaczony do ruchów mniej precyzyjnych niż mięsień zginacz powierzchowny palców.

 

Mięsień zginacz głęboki palców

Mięsień zginacz głęboki palców – budowa

Stanowi część łokciową trzeciej warstwy przedniej grupy mięśni przedramienia. Jest szeroki.

Rozpoczyna się na 2/3 górnych częściach przedniej i przyśrodkowej powierzchni trzonu kości łokciowej oraz na błonie międzykostnej przedramienia. U góry początek mięśnia zachodzi z tyłu na powierzchnię wewnętrzną blaszki ścięgnistej zginacza łokciowego nadgarstka na brzegu tylnym kości łokciowej. Następnie włókna kierują się równolegle ku dołowi i poniżej połowy długości przedramienia krótki brzusiec mięśnia przechodzi w 4 płaskie i długie ścięgna leżące na jednym poziomie. Biegną one przez kanał nadgarstka poza ścięgnami zginacza powierzchownego. Dalej biegną wzdłuż dłoni nieco rozbieżnie do II-V palca.

Każde ścięgno przechodzi na wysokości paliczka bliższego między odnogami odpowiedniego ścięgna zginacza powierzchownego palców. Kończy się na podstawie paliczka dalszego.

Przyczepy zginacza głębokiego palców można zatem zapisać w skrócie w następujący sposób:

tubapay
tubapay
  • pp: przednia i przyśrodkowa powierzchnia kości łokciowej, połowa przedniej powierzchni błony międzykostnej przedramienia;
  • pk: podstawa paliczków dalszych palców II-V.

Topografia

Mięsień zginacz głęboki palców jest przykryty zginaczem powierzchownym i zginaczem łokciowym nadgarstka, od którego oddziela go nerw i naczynia łokciowe oraz nerw pośrodkowy. Z kolei przykrywa on kość łokciową, błonę międzykostną i mięsień nawrotny czworoboczny.

Jego brzeg łokciowy styka się ze zginaczem łokciowym nadgarstka, a brzeg promieniowy kieruje się do zginacza długiego kciuka.

Czynność

Mięsień zginacz głęboki palców zgina staw promieniowo-nadgarstkowy. Dodatkowo zgina cztery palce w stawach śróręczno-paliczkowych, a także w stawach międzypaliczkowych bliższych i dalszych.

Podczas zaciskania pięści mięsień zginacz głęboki palców zgina zazwyczaj najpierw staw międzypaliczkowy bliższy, następnie dalszy, a na końcu śródręczno-paliczkowy. Mięsień ten zbliża również do siebie palce oraz wspomaga odwodzenie łokciowe ręki. Zginając dalsze paliczki zwykle ustawiamy rękę w położeniu zgięcia grzbietowego, ponieważ mięsień rozciąga się wtedy i siła jego wzrasta.

Unerwienie

Unerwienie mięśnia pochodzi ze splotu ramiennego, a dokładniej z nerwu łokciowego i pośrodkowego. Nerw pośrodkowy unerwia brzuśce palca wskazującego i częściowo III, natomiast nerw łokciowy zaopatruje brzuśce palców III (częściowo), IV i V.

Unaczynienie

Z kolei unaczynienie pochodzi od tętnicy łokciowej i tętnicy międzykostnej przedniej.

Bibliografia

  1. Bochenek A., Reicher M., Anatomia człowieka, tom I, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2012.


Polecane produkty:
Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Materiały znajdujące się na Portalu Fizjoterapeuty są chronione prawem autorskim. Zabrania się kopiowania w jakiejkolwiek formie bez uprzedniej zgody autora.