Mięsień zginacz głęboki palców (łac. musculus flexor digitorum profundus) to szeroki mięsień, który swój początek ma w połowie przedramienia. Jego ścięgna kierują się do palców II-V. Na wysokości paliczków bliższych ścięgna mięśnia zginacza głębokiego palców przechodzą przez szczeliny (zostały one utworzone w końcowych odcinkach ścięgien mięśnia zginacza powierzchownego palców) i dochodzą do paliczków dalszych.
Mięsień ten jest przeznaczony do ruchów mniej precyzyjnych niż mięsień zginacz powierzchowny palców.
Mięsień zginacz głęboki palców – budowa
Stanowi część łokciową trzeciej warstwy przedniej grupy mięśni przedramienia. Jest szeroki.
Rozpoczyna się na 2/3 górnych częściach przedniej i przyśrodkowej powierzchni trzonu kości łokciowej oraz na błonie międzykostnej przedramienia. U góry początek mięśnia zachodzi z tyłu na powierzchnię wewnętrzną blaszki ścięgnistej zginacza łokciowego nadgarstka na brzegu tylnym kości łokciowej. Następnie włókna kierują się równolegle ku dołowi i poniżej połowy długości przedramienia krótki brzusiec mięśnia przechodzi w 4 płaskie i długie ścięgna leżące na jednym poziomie. Biegną one przez kanał nadgarstka poza ścięgnami zginacza powierzchownego. Dalej biegną wzdłuż dłoni nieco rozbieżnie do II-V palca.
Każde ścięgno przechodzi na wysokości paliczka bliższego między odnogami odpowiedniego ścięgna zginacza powierzchownego palców. Kończy się na podstawie paliczka dalszego.
Przyczepy zginacza głębokiego palców można zatem zapisać w skrócie w następujący sposób:
- pp: przednia i przyśrodkowa powierzchnia kości łokciowej, połowa przedniej powierzchni błony międzykostnej przedramienia;
- pk: podstawa paliczków dalszych palców II-V.
Topografia
Mięsień zginacz głęboki palców jest przykryty zginaczem powierzchownym i zginaczem łokciowym nadgarstka, od którego oddziela go nerw i naczynia łokciowe oraz nerw pośrodkowy. Z kolei przykrywa on kość łokciową, błonę międzykostną i mięsień nawrotny czworoboczny.
Jego brzeg łokciowy styka się ze zginaczem łokciowym nadgarstka, a brzeg promieniowy kieruje się do zginacza długiego kciuka.
Czynność
Mięsień zginacz głęboki palców zgina staw promieniowo-nadgarstkowy. Dodatkowo zgina cztery palce w stawach śróręczno-paliczkowych, a także w stawach międzypaliczkowych bliższych i dalszych.
Podczas zaciskania pięści mięsień zginacz głęboki palców zgina zazwyczaj najpierw staw międzypaliczkowy bliższy, następnie dalszy, a na końcu śródręczno-paliczkowy. Mięsień ten zbliża również do siebie palce oraz wspomaga odwodzenie łokciowe ręki. Zginając dalsze paliczki zwykle ustawiamy rękę w położeniu zgięcia grzbietowego, ponieważ mięsień rozciąga się wtedy i siła jego wzrasta.
Unerwienie
Unerwienie mięśnia pochodzi ze splotu ramiennego, a dokładniej z nerwu łokciowego i pośrodkowego. Nerw pośrodkowy unerwia brzuśce palca wskazującego i częściowo III, natomiast nerw łokciowy zaopatruje brzuśce palców III (częściowo), IV i V.
Unaczynienie
Z kolei unaczynienie pochodzi od tętnicy łokciowej i tętnicy międzykostnej przedniej.
Bibliografia
- Bochenek A., Reicher M., Anatomia człowieka, tom I, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2012.
Polecane produkty:
Plastry kinesiotaping
Taśmy Kinesio Tex Classic to oryginalne, japońskie plastry znane i cenione od lat przez fizjoterapeutów na całym świecie. Stworzone zostały i do tej pory nadzorowane są przez doktora Kenzo Kase. Taśmy te zapewniają skuteczną i bezinwazyjną metodę w walce Zobacz więcej... | |
Plastry do kinesiotapingu
Zapewniają skuteczną i bezinwazyjną metodę w walce z bólem układu mięśniowo-nerwowego. Dodatkowo korzystnie wpływają na poprawę krążenia krwi oraz limfy, zapewniając przy tym wygodę podczas noszenia. Zobacz więcej... |