Mięsień zginacz głęboki palców

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Mięsień zginacz głęboki palców (łac. musculus flexor digitorum profundus) to szeroki mięsień, który swój początek ma w połowie przedramienia. Jego ścięgna kierują się do palców II-V. Na wysokości paliczków bliższych ścięgna mięśnia zginacza głębokiego palców przechodzą przez szczeliny (zostały one utworzone w końcowych odcinkach ścięgien mięśnia zginacza powierzchownego palców) i dochodzą do paliczków dalszych.

Mięsień ten jest przeznaczony do ruchów mniej precyzyjnych niż mięsień zginacz powierzchowny palców.

 

Mięsień zginacz głęboki palców

Mięsień zginacz głęboki palców – budowa

Stanowi część łokciową trzeciej warstwy przedniej grupy mięśni przedramienia. Jest szeroki.

Rozpoczyna się na 2/3 górnych częściach przedniej i przyśrodkowej powierzchni trzonu kości łokciowej oraz na błonie międzykostnej przedramienia. U góry początek mięśnia zachodzi z tyłu na powierzchnię wewnętrzną blaszki ścięgnistej zginacza łokciowego nadgarstka na brzegu tylnym kości łokciowej. Następnie włókna kierują się równolegle ku dołowi i poniżej połowy długości przedramienia krótki brzusiec mięśnia przechodzi w 4 płaskie i długie ścięgna leżące na jednym poziomie. Biegną one przez kanał nadgarstka poza ścięgnami zginacza powierzchownego. Dalej biegną wzdłuż dłoni nieco rozbieżnie do II-V palca.

Każde ścięgno przechodzi na wysokości paliczka bliższego między odnogami odpowiedniego ścięgna zginacza powierzchownego palców. Kończy się na podstawie paliczka dalszego.

Przyczepy zginacza głębokiego palców można zatem zapisać w skrócie w następujący sposób:

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina
  • pp: przednia i przyśrodkowa powierzchnia kości łokciowej, połowa przedniej powierzchni błony międzykostnej przedramienia;
  • pk: podstawa paliczków dalszych palców II-V.

Topografia

Mięsień zginacz głęboki palców jest przykryty zginaczem powierzchownym i zginaczem łokciowym nadgarstka, od którego oddziela go nerw i naczynia łokciowe oraz nerw pośrodkowy. Z kolei przykrywa on kość łokciową, błonę międzykostną i mięsień nawrotny czworoboczny.

Jego brzeg łokciowy styka się ze zginaczem łokciowym nadgarstka, a brzeg promieniowy kieruje się do zginacza długiego kciuka.

Czynność

Mięsień zginacz głęboki palców zgina staw promieniowo-nadgarstkowy. Dodatkowo zgina cztery palce w stawach śróręczno-paliczkowych, a także w stawach międzypaliczkowych bliższych i dalszych.

Podczas zaciskania pięści mięsień zginacz głęboki palców zgina zazwyczaj najpierw staw międzypaliczkowy bliższy, następnie dalszy, a na końcu śródręczno-paliczkowy. Mięsień ten zbliża również do siebie palce oraz wspomaga odwodzenie łokciowe ręki. Zginając dalsze paliczki zwykle ustawiamy rękę w położeniu zgięcia grzbietowego, ponieważ mięsień rozciąga się wtedy i siła jego wzrasta.

Unerwienie

Unerwienie mięśnia pochodzi ze splotu ramiennego, a dokładniej z nerwu łokciowego i pośrodkowego. Nerw pośrodkowy unerwia brzuśce palca wskazującego i częściowo III, natomiast nerw łokciowy zaopatruje brzuśce palców III (częściowo), IV i V.

Unaczynienie

Z kolei unaczynienie pochodzi od tętnicy łokciowej i tętnicy międzykostnej przedniej.

Bibliografia

  1. Bochenek A., Reicher M., Anatomia człowieka, tom I, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2012.


Polecane produkty:

Zapisz się do newslettera!

Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *