Szukaj

Lemiesz

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Lemiesz (łac. vomer) to nieparzysta, płaska kość zlokalizowana w obrębie czaszki, a dokładniej twarzoczaszki. Lokalizuje się w płaszczyźnie pośrodkowej i tym samym tworzy część tylną przegrody nosa. Przeważnie w swojej przedniej części odchyla się nieco w prawo bądź w lewo. Ma charakterystyczną budowę i spełnia ważną rolę.

Lemiesz (łac. vomer)

Lemiesz – anatomia

Lemiesz to kość w kształcie spłaszczonego czworoboku. U zdrowej osoby dorosłej zbudowana jest ona z pojedynczej blaszki istoty zbitej. W budowie anatomicznej omawianej kości wyszczególnić można 4 brzegi:

  • górny – najgrubszy, rozszczepiony na dwie blaszki zwane skrzydłami lemiesza. Oba skrzydła łączą się ze sobą i tym samym wytwarzają bruzdę, w którą wsuwa się dziób klinowy kości klinowej. W efekcie powstaje połączenie rozszczepione, czyli szew rowkowy;
  • tylny – gładki, wklęsły, delikatnie zakończony, przedziela nozdrza tylne;
  • dolny – ostry, zazębiony, połączony z grzebieniem nosowym złączonych ze sobą kości podniebiennych i szczęk;
  • przedni – najdłuższy, gruby, wyżłobiony w charakterystyczną rynienkę. Łączy się z kością sitową oraz z chrząstką przegrody nosa.

We wczesnym etapie życia płodowego przegroda nosa składa się z płytki chrzęstnej. Później jednak górna część kostnieje, tworząc blaszkę pionową kości sitowej. Tak naprawdę dopiero w momencie dojrzewania płciowego obie blaszki całkowicie się ze sobą zrastają, tworząc stabilną płytkę kostną.

Patronite
Patronite

Połączenia lemiesza

Lemiesz łączy się z wieloma innymi strukturami kostnymi. Są to:

Warto też zaznaczyć, że lemiesz ma połączenie również z chrząstką przegrody nosa.

Lemiesz – funkcje

Lemiesz tworzy wsparcie strukturalne w obrębie twarzoczaszki, zwłaszcza w kontekście podtrzymywania przegrody nosowej. Dodatkowo oddziela przewody nosowe, a więc obie dziurki nosa, co jest istotne dla optymalnego, prawidłowego przepływu powietrza. Lemiesz wpływa również pośrednio na kształt nosa u danego człowieka, co z kolei warunkuje jego rysy twarzy. Te zaś świadczą o tym, czy dana osoba wydaje się dla otoczenia atrakcyjna, czy raczej niekoniecznie.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Bochenek A., Reicher M., Anatomia człowieka, Tom I, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2012.
  2. Sokołowska-Pituchowa J., Anatomia człowieka, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2006.
Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Materiały znajdujące się na Portalu Fizjoterapeuty są chronione prawem autorskim. Zabrania się kopiowania w jakiejkolwiek formie bez uprzedniej zgody autora.