Szukaj

Kość klinowa

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Kość klinowa (łac. os sphenoidale) leży pośrodku podstawy czaszki. Łączy się zatem z wieloma innymi kośćmi:

Powstaje z siedmiu punktów kostnienia, przeważnie na podłożu chrzęstnym.

Kość klinowa (łac. os sphenoidale)

Kość klinowa – budowa

Kość klinowa zbudowana jest prawie wyłącznie z istoty zbitej. Ślady istoty gąbczastej można znaleźć w części tylnej trzonu, u podstawy wyrostków skrzydłowatych oraz w grubszych częściach skrzydeł większych czy wzdłuż brzegu tylnego skrzydeł mniejszych.

U noworodków kość klinowa składa się z 3 części: prawej, lewej i środkowej. Połączone są one warstwą chrzęstną i zrastają się w 1. roku życia.

W budowie anatomicznej kości wyróżnia się jej nieparzysty trzon oraz 6 wyrostków: po dwa skrzydła większe, skrzydła mniejsze i wyrostki skrzydłowate.

Trzon kości klinowej

Trzon tworzy część środkową kości. Jest mniej więcej sześciennego kształtu i zawiera wewnątrz dwie pneumatyczne jamy (prawą i lewą). Są one wysłane błoną śluzową, przedzielone przegrodą kostną oraz noszą nazwę zatok klinowych.

Zatoki klinowe są nieregularne, przy czym średnia pojemność każdej z nich wynosi mniej więcej 3 cm3. Mogą sięgać do podstawy kości potylicznej, prawie do otworu wielkiego. Dodatkowo tętnica szyjna wewnętrzna, nerw wzrokowy i przysadka mogą żłobić cienkie ścianki trzonu kości klinowej, wpuklając się do jamy zatoki.

Powierzchnia dolna trzonu na granicy z powierzchnią przednią tworzy w linii pośrodkowej trójkątny kolec zwany dziobem klinowym. Objęty jest on z obu stron skrzydłami lemiesza.

Skrzydła większe

Stanowią największe wyrostki kości klinowej. Przyczepiają się do bocznych powierzchni trzonu za pomocą zwężonej części zwanej nasadą. Początkowo kierują się bocznie, następnie ku górze i ku dołowi.

Patronite
Patronite

Część tylna skrzydła pod postacią trójkątnego wyrostka wnika do kąta między częścią łuskową, a częścią skalistą kości skroniowej. Następnie tworzy u swego wierzchołka wyrostek, tzw. kolec kości klinowej, do którego przyczepia się więzadło klinowo-żuchwowe wraz z częścią włókien mięśnia napinacza podniebienia miękkiego.

Skrzydło większe posiada powierzchnię wewnętrzną, czyli mózgową, a także zewnętrzną. W rezultacie dzielą się one na osobne części: oczodołową, skroniową, podskroniową, szczękową.

Skrzydła mniejsze

Występują pod postacią symetrycznych, cienkich i trójkątnych płytek położonych prawie poziomo. Rozpoczynają się przyśrodkowo dwoma korzeniami na górno-przedniej części trzonu, biegną bocznie, zwężają się stopniowo i kończą się zaostrzonymi wierzchołkami. Oba korzenie obejmują kanał wzrokowy dla nerwu wzrokowego i tętnicy ocznej.

Skrzydła mniejsze łączą się zazwyczaj ze sobą pośrodku nieco wyniosłym łękiem skrzydłowym (klinowym).

Powierzchnia górna jest gładka i bierze udział w tworzeniu dołu przedniego czaszki. Z kolei powierzchnia dolna wraz z powierzchnią oczodołową skrzydła większego ogranicza szczelinę oczodołową górną.

W budowie skrzydeł mniejszych wyróżnić można także dwa brzegi – przedni i tylny. Przedni łączy się szwem zębatym z brzegiem tylnym części oczodołowej kości czołowej, tylny zaś jest wolny, gładki i wklęsły. W efekcie tworzy wyrostek pochyły przedni do którego przyczepia się namiot móżdżku.

Wyrostki skrzydłowate

Odchodzą obustronnie ku dołowi w miejscu połączenia trzonu i skrzydła większego. Każdy wyrostek składa się z blaszki przyśrodkowej i bocznej. Następnie łączą się one z przodu wzdłuż swoich przednich brzegów tworząc wydatną bruzdę skrzydłowo-podniebienną.

Ku tyłowi obie blaszki rozchodzą się obejmując głęboki dół skrzydłowy będący miejscem przyczepu mięśnia skrzydłowego przyśrodkowego. U dołu blaszki rozdziela wcięcie skrzydłowe, w które wchodzi wyrostek piramidowy kości podniebiennej. Z kolei powyżej dołu skrzydłowego, po stronie tylnej leży dół łódkowaty dla przyczepu mięśnia napinacza podniebienia miękkiego.

Nasadę wyrostka skrzydłowatego przebija strzałkowo kanał skrzydłowy dla przejścia tętnicy, żyły i nerwu o tej samej nazwie.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Bochenek A., Reicher M., Anatomia człowieka, Tom I, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2012.
  2. Sokołowska-Pituchowa J., Anatomia człowieka, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2006.
Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Materiały znajdujące się na Portalu Fizjoterapeuty są chronione prawem autorskim. Zabrania się kopiowania w jakiejkolwiek formie bez uprzedniej zgody autora.