Szukaj

Noworodek

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Noworodek to każde dziecko od momentu urodzenia do ukończenia 28. dnia życia (okres postnatalny). Po ukończeniu 28. dnia życia mówi się o okresie niemowlęcym, trwającym do ukończenia 1. roku życia. O noworodka należy szczególnie starannie dbać, ponieważ tak małe dziecko dopiero wykształca mechanizmy przystosowujące je do życia poza łonem matki. Wykazuje obniżoną odporność i nieporadność ruchową. Leczeniem problemów tego okresu zajmuje się lekarz neonatolog.

Noworodek

Noworodek – charakterystyka

W okresie noworodkowym charakterystyczne są przede wszystkim:

  • nieporadność ruchowa;
  • uogólnione reakcje ruchowe zwane ruchami błędnymi;
  • wrodzone odruchy bezwarunkowe.

Cechy fizyczne i funkcjonalne organizmu dziecka do ukończenia pierwszego miesiąca życia zależą głównie od tygodnia, w którym dziecko się urodziło. Rozwój odbywa się nieco dłużej u wcześniaków oraz dzieci urodzonych przez powikłany poród siłami natury. Noworodek donoszony, czyli urodzony między 38. a 42. tygodniem ciąży wykazuje przeciętnie następujące parametry:

  • masa ciała: 3300-3600 g;
  • długość ciała: 50-52 cm;
  • obwód główki: 35 cm.

Warto wiedzieć, że w pierwszych dniach życia noworodka jego masa ciała zmniejsza się aż o 15%, co wiąże się z fizjologicznym oddaniem smółki (pierwszych odchodów dziecka) oraz utratą płynów zewnątrzkomórkowych. Po około 10 dniach masa ciała wraca do wartości urodzeniowej. Gdy dziecko wchodzi w okres niemowlęcy jego masa ciała powinna zwiększyć się o około 500 g.

Zobacz również: Okres perinatalny.

Wygląd noworodka

Noworodek, w porównaniu do nieco starszego dziecka, wyróżnia się specyficzną budową ciała. Posiada dużą głowę, krótka szyję, długi tułów oraz nieproporcjonalnie krótkie kończyny w stosunku do reszty ciała. Wielkość głowy wiąże się z intensywnym rozwojem mózgowia i całego układu nerwowego w tym wieku. Dla porównania, masa mózgu w stosunku do masy ciała u noworodka wynosi 15%, zaś u osoby dorosłej zaledwie 2%.

Patronite
Patronite

Początkowo maluch układa się w kształt litery „C”, co jest jeszcze pozostałością po życiu płodowym i przypomina ułożenie typowe dla płodu w jamie brzusznej. Jest to pozycja zgięciowa, która dopiero w kolejnych miesiącach życia ulegać będzie stopniowemu wyprostowi.

Opieka nad noworodkiem

Noworodek śpi przeciętnie 16-20 godzin na dobę, w tym czasie nie porusza się i odpoczywa. To sposób na oszczędzanie energii tak niezbędnej do adaptacji do nowych warunków i intensywnego rozwoju. W okresach czuwania zauważyć można płacz lub intensywne i nieporadne ruszanie kończynami. Należy unikać kontaktu noworodka z chorymi członkami rodziny, ponieważ maluch nie posiada jeszcze wykształconych mechanizmów obronnych. Kilkukrotnie w ciągu dnia należy sprawdzać stan pieluszki. Noworodek bezwiednie oddaje mocz i stolec, niekorzystne jest natomiast długie leżenie w wydzielinach, co powoduje bolesne odparzenia.

W tym wieku głównym obowiązkiem rodzica jest karmienie i przebieranie dziecka. Początkowo noworodek powinien być kąpany 2-3 razy w tygodniu, natomiast karmienie piersią z reguły odbywa się 8-12 razy w ciągu doby, w tym przynajmniej 1-2 razy w nocy. Jeśli dziecko bardziej zainteresowane jest spaniem niż jedzeniem, należy delikatnie budzić je do karmienia przystawiając pierś do buzi.

Noworodek – odruchy

W okresie noworodkowym pojawiają się 3 rodzaje charakterystycznych odruchów:

  • niezbędne do życia, takie jak ssanie czy połykanie;
  • zapoczątkowujące rozwój odruchów warunkowych oraz czynności ruchowych, takie jak zaciskanie dłoni po podrażnieniu ich wnętrza;
  • atawistyczne, np. odruch Moro czy odruch pływania.

U noworodków są one całkowicie fizjologiczne i nie stanowią powodu do niepokoju. Wręcz przeciwnie, świadczą o stopniowym, prawidłowym rozwoju dziecka.

Bibliografia

  1. Pietrzyk J., Kwinta P., Pediatria, Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego, Kraków 2018.
  2. Kawalec W., Grenda R., Ziółkowska H., Pediatria, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2013.
  3. Lissauer T., Pediatria, Wydawnictwo Urban & Partner, Wrocław 2019.
Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Materiały znajdujące się na Portalu Fizjoterapeuty są chronione prawem autorskim. Zabrania się kopiowania w jakiejkolwiek formie bez uprzedniej zgody autora.