Szukaj
Szukaj

Skala Apgar

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Skala Apgar to podstawowe, zachowawcze badanie diagnostyczne wykorzystywane do oceny stanu zdrowia i kondycji noworodka tuż po narodzinach. Taką ocenę przeprowadza lekarz odbierający poród lub położna. Należy pamiętać, że jest to jedynie element szczegółowej diagnostyki dziecka – współcześnie przeprowadza się większą liczbę badań, aby mieć pewność, że maluch rozwija się prawidłowo.

 

Co to jest skala Apgar?

Skala Apgar to nic innego jak 5 parametrów związanych bezpośrednio ze stanem zdrowia noworodka, ocenianych bezpośrednio po narodzinach oraz kilkukrotnie w kolejnych minutach życia. Skrót APGAR pochodzi od następujących słów:

  • A (appearance) – kolor skóry;
  • P (pulse) – puls;
  • G (grimace) – reakcja na bodźce;
  • A (activity) – napięcie mięśni;
  • R (respiration) – oddychanie.

To właśnie wspomniane parametry są oceniane przez lekarzy. Skala Apgar powinna zostać wykonana w 1. i 5. minucie życia, a więc dwukrotnie u każdego dziecka bez względu na rodzaj porodu czy stwierdzony stan zdrowia. W przypadku noworodków ocenionych w 5. minucie życia na mniej niż 7 punktów można ją natomiast powtórzyć nawet kilkukrotnie w odstępach 5-minutowych.

Skala Apgar – interpretacja

W skali Apgar ocenia się aż 5 podstawowych parametrów, przyznając im punktację od 0 do 2, a następnie wszystko sumując. Tymi parametrami są:

Patronite
Patronite
  • czynność serca: brak (0 pkt.), poniżej 100 uderzeń na minutę (1 pkt.), powyżej 100 uderzeń na minutę (2 pkt.);
  • oddech: brak lub nieregularny (0 pkt), wolny z płaczem (1 pkt.), prawidłowy (2 pkt.);
  • napięcie mięśniowe: wiotkie (0 pkt.), niewielkie zgięcie wszystkich kończyn (1 pkt.), aktywny ruch (2 pkt.);
  • reakcja na cewnik (odsysanie z nosa): brak reakcji (0 pkt.), grymas (1 pkt.), kaszel lub kichanie (2 pkt.);
  • kolor skóry: siny lub blady (0 pkt.), sinica obwodowa (1 pkt.), różowy, prawidłowy (2 pkt.).

Każde badane dziecko może zdobyć maksymalnie 10 punktów w skali Apgar. Interpretacja ostatecznego wyniku (po podsumowaniu wszystkich zebranych punktów) jest następująca:

  • 8-10 pkt. – wszystko jest prawidłowo;
  • 4-7 pkt. – noworodek może potrzebować zabiegów wspomagających, konieczna jest obserwacja dziecka i nierzadko czasowe pozostawienie go w szpitalu;
  • poniżej 4 pkt. – niezbędna jest natychmiastowa interwencja medyczna, życie dziecka znajduje się w bezpośrednim zagrożeniu.

Nierzadko zdarza się, że wyniki w skali Apgar są niezadowalające w pomiarze dokonanym w 1. minucie życia, jednak dziecko szybko adaptuje się do nowych warunków i punktacja znacznie wzrasta w drugim i kolejnym badaniu po kilku minutach. Wszystko dlatego, że poród jest sporym wysiłkiem także dla dziecka. Nie należy więc popadać w panikę.

Skala Apgar – czy jest istotna?

Skala Apgar jest jedynie jednym z elementów całościowej diagnostyki noworodka. Swego czasu była mocno krytykowana ze względu na niską rzetelność. Należy wiedzieć, że niska punktacja nie jest jednoznaczna z niedotlenieniem okołoporodowym, natomiast noworodek z wrodzonym zapaleniem płuc może zostać oceniony na maksymalną liczbę punktów w skali Apgar. Dlatego nie należy opierać się wyłącznie na jej wynikach. Aktualnie skala Apgar ma znaczenie głównie przy kwalifikacji dziecka do niektórych procedur medycznych.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Gomella T., Neonatologia Gomella. Postępowanie, procedury, choroby, leki, dyżurowe problemy kliniczne, Wydawnictwo PediPage, Warszawa 2023.
  2. Świetliński J., Neonatologia, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2021.
Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Materiały znajdujące się na Portalu Fizjoterapeuty są chronione prawem autorskim. Zabrania się kopiowania w jakiejkolwiek formie bez uprzedniej zgody autora.