Skala Apgar to podstawowe, zachowawcze badanie diagnostyczne wykorzystywane do oceny stanu zdrowia i kondycji noworodka tuż po narodzinach. Taką ocenę przeprowadza lekarz odbierający poród lub położna. Należy pamiętać, że jest to jedynie element szczegółowej diagnostyki dziecka – współcześnie przeprowadza się większą liczbę badań, aby mieć pewność, że maluch rozwija się prawidłowo.
Co to jest skala Apgar?
Skala Apgar to nic innego jak 5 parametrów związanych bezpośrednio ze stanem zdrowia noworodka, ocenianych bezpośrednio po narodzinach oraz kilkukrotnie w kolejnych minutach życia. Skrót APGAR pochodzi od następujących słów:
- A (appearance) – kolor skóry;
- P (pulse) – puls;
- G (grimace) – reakcja na bodźce;
- A (activity) – napięcie mięśni;
- R (respiration) – oddychanie.
To właśnie wspomniane parametry są oceniane przez lekarzy. Skala Apgar powinna zostać wykonana w 1. i 5. minucie życia, a więc dwukrotnie u każdego dziecka bez względu na rodzaj porodu czy stwierdzony stan zdrowia. W przypadku noworodków ocenionych w 5. minucie życia na mniej niż 7 punktów można ją natomiast powtórzyć nawet kilkukrotnie w odstępach 5-minutowych.
Skala Apgar – interpretacja
W skali Apgar ocenia się aż 5 podstawowych parametrów, przyznając im punktację od 0 do 2, a następnie wszystko sumując. Tymi parametrami są:
- czynność serca: brak (0 pkt.), poniżej 100 uderzeń na minutę (1 pkt.), powyżej 100 uderzeń na minutę (2 pkt.);
- oddech: brak lub nieregularny (0 pkt), wolny z płaczem (1 pkt.), prawidłowy (2 pkt.);
- napięcie mięśniowe: wiotkie (0 pkt.), niewielkie zgięcie wszystkich kończyn (1 pkt.), aktywny ruch (2 pkt.);
- reakcja na cewnik (odsysanie z nosa): brak reakcji (0 pkt.), grymas (1 pkt.), kaszel lub kichanie (2 pkt.);
- kolor skóry: siny lub blady (0 pkt.), sinica obwodowa (1 pkt.), różowy, prawidłowy (2 pkt.).
Każde badane dziecko może zdobyć maksymalnie 10 punktów w skali Apgar. Interpretacja ostatecznego wyniku (po podsumowaniu wszystkich zebranych punktów) jest następująca:
- 8-10 pkt. – wszystko jest prawidłowo;
- 4-7 pkt. – noworodek może potrzebować zabiegów wspomagających, konieczna jest obserwacja dziecka i nierzadko czasowe pozostawienie go w szpitalu;
- poniżej 4 pkt. – niezbędna jest natychmiastowa interwencja medyczna, życie dziecka znajduje się w bezpośrednim zagrożeniu.
Nierzadko zdarza się, że wyniki w skali Apgar są niezadowalające w pomiarze dokonanym w 1. minucie życia, jednak dziecko szybko adaptuje się do nowych warunków i punktacja znacznie wzrasta w drugim i kolejnym badaniu po kilku minutach. Wszystko dlatego, że poród jest sporym wysiłkiem także dla dziecka. Nie należy więc popadać w panikę.
Skala Apgar – czy jest istotna?
Skala Apgar jest jedynie jednym z elementów całościowej diagnostyki noworodka. Swego czasu była mocno krytykowana ze względu na niską rzetelność. Należy wiedzieć, że niska punktacja nie jest jednoznaczna z niedotlenieniem okołoporodowym, natomiast noworodek z wrodzonym zapaleniem płuc może zostać oceniony na maksymalną liczbę punktów w skali Apgar. Dlatego nie należy opierać się wyłącznie na jej wynikach. Aktualnie skala Apgar ma znaczenie głównie przy kwalifikacji dziecka do niektórych procedur medycznych.
Polecane produkty:
Omega 3
Olej Omega 3 to czysty, 100% naturalny produkt pozyskiwany z rośliny o nazwie Pachnotka zwyczajna (Perilla frutescens). Tłoczony jest na zimno co sprawia, że zachowuje wszystkie, cenne składniki. Stanowi m.in. wsparcie dla mózgu ... Zobacz więcej... |
Bibliografia
- Gomella T., Neonatologia Gomella. Postępowanie, procedury, choroby, leki, dyżurowe problemy kliniczne, Wydawnictwo PediPage, Warszawa 2023.
- Świetliński J., Neonatologia, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2021.