Szukaj

Czy zawijać dziecko w rożek?

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Ostatnimi czasy ogromną popularnością cieszą się tzw. rożki i beciki. Czy zawijać dziecko w rożek, kiedy tego dokonywać i w jaki sposób, aby czynność była dla niego maksymalnie bezpieczna? Odpowiedzi na te pytania powinien znać każdy rodzic. W razie wątpliwości warto skonsultować się z położną, pediatrą lub fizjoterapeutą dziecięcym.

Czy zawijać dziecko w rożek?

Rożek niemowlęcy – czym jest?

Rożek niemowlęcy to nic innego jak kwadratowy lub prostokątny, puchaty kocyk, często z rzepami lub paskami. Składa się go w charakterystyczny sposób, aby owinąć maluszka (najczęściej do snu). Tworzy ciasną, przytulną przestrzeń, która zapewnia przyjemne ciepło i poczucie bliskości, przypominając mu o warunkach panujących w łonie matki, gdzie czuł się najbezpieczniej. To z kolei przekłada się na spokojny sen, złagodzenie dolegliwości związanych z kolką niemowlęcą czy nawet na poprawę czucia propriocepcji i napięcia mięśniowego.

Wybierając rożek niemowlęcy należy pamiętać, aby był wykonany z naturalnych, przewiewnych i miękkich materiałów, które będą bezpieczne dla delikatnej skóry tak małego dziecka. Nie powinien zawierać ponadto żadnych drobnych elementów typu koraliki czy guziczki, które mogłyby odpaść lub które dziecko mogłoby oderwać, a następnie połknąć.

Czy zawijać dziecko w rożek?

Prawidłowo zawinięte rożki utrzymują niemowlę w pozycji embrionalnej, co wspomaga minimalizowanie odruchu Moro, który może wywoływać niepokój u dziecka i zakłócić jego sen. Dodatkowo odpowiednie zawinięcie rożka gwarantuje, że maluch nie odkryje się przypadkowo w nocy i nie zmarznie, co mogłoby zakłócić jego cykl snu, a nawet przyczynić się do przeziębienia. Najczęściej jednak rodzice decydują się na korzystanie z rożka w związku z chęcią zapewnienia dziecku poczucia bezpieczeństwa i stałej opieki. Odpowiadając na główne pytanie – warto zawijać dziecko w rożek, o ile czynność ta zostanie wykonana prawidłowo. W innym razie może przynieść więcej negatywnych skutków, niż oczekiwanych korzyści.

Patronite
Patronite

Jak zawijać dziecko w rożek?

Jak zawijać dziecko w rożek, aby mieć pewność, że czynność ta została wykonana prawidłowo? Tutaj należy kierować się poniższymi radami:

  • ułóż rozwinięty rożek płasko na dowolnej powierzchni, np. na łóżku lub przewijaku. Upewnij się też, nie ma żadnych fałd i zagięć, które mogłyby odcisnąć się na delikatnej skórze dziecka;
  • połóż swoje dziecko centralnie na środku rożka. Barki powinny znajdować się równolegle względem górnego brzegu produktu, główka zaś powinna leżeć na szczycie rożka;
  • zawiń jedną stronę rożka, przykrywając nią ciało dziecka i wkładając róg pod przeciwny bok ciała, następnie przykryj dziecko drugą częścią rożka, zapinając ją klamrą, sznureczkiem lub rzepem;
  • monitoruj reakcję dziecka – jeśli pojawia się nagły płacz, wykonaj czynność jeszcze raz lub zrezygnuj z niej.

Pamiętaj, aby nie wiązać rożka zbyt mocno. Nie powinien on krępować ruchów malca, zwłaszcza jego szyi. Materiał nie może też zachodzić na główkę i nosek, aby nie utrudniać oddychania. Ostateczne zawinięcie dziecka powinno umożliwiać mu ruchy rączkami. Nie może być to zawinięcie maksymalnie krępujące ruchy, co mogłoby przełożyć się na nieprawidłowy wzrost kości i ustawienie stawów, co z kolei przyczynia się do różnego rodzaju wad postawy. Innymi konsekwencjami błędnego, najczęściej zbyt ciasnego rożka, są zaburzenia krążenia krwi.

Kiedy zawijać dziecko w rożek?

Dziecko można zawijać w rożek już od pierwszych dni życia, a więc już od okresu noworodkowego. Okresem noworodkowym zwie się etap do 28. dnia życia, po czym dziecko przechodzi w okres niemowlęcy, trwający do 1. roku życia. Jeśli chodzi o porę dnia, niemowlę można zawijać w rożek zarówno w ciągu dnia, jak i na noc. Ważne jest jednak, aby miało ono w ciągu dnia również sporo czasu na rozprostowywanie kończyn i swobodę ruchu, co stymuluje umiejętność przyjmowania kolejnych pozycji z kamieni milowych.

Bibliografia

  1. Murkoff H., Pierwszy rok życia dziecka, Wydawnictwo Rebis, Poznań 2022.
  2. Bałanda A., Opieka nad noworodkiem, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2008.
Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Materiały znajdujące się na Portalu Fizjoterapeuty są chronione prawem autorskim. Zabrania się kopiowania w jakiejkolwiek formie bez uprzedniej zgody autora.