Szukaj
Szukaj

Odruch Moro

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Odruch Moro (odruch obejmowania) to mimowolny odruch niemowlęcia w odpowiedzi na zaistniałą sytuację. Ponadto, to jeden z wielu odruchów, które są widoczne po urodzeniu i stanowi pierwszą reakcję obronną organizmu dziecka. Zwykle zanika po 3-4 miesiącach życia.

Odruch Moro

Odruch Moro – charakterystyka

Omawiany odruch pojawia się już w 9 tygodniu życia płodowego. Związany jest on z każdym ze zmysłów. Powstaje w efekcie na następujące bodźce:

  • nagły hałas;
  • ostry dźwięk;
  • gwałtowna zmiana pozycji ciała noworodka;
  • efekt świetlny;
  • inny nagły, niespodziewany bodziec.

Lekarz sprawdza ten odruch tuż po urodzeniu oraz podczas pierwszej wizyty w gabinecie, ponieważ  obecność odruchu Moro wskazuje na prawidłowy rozwój dziecka. To fizjologiczny, normalny odruch występujący u noworodków, który po 3-4 miesiącach życia zanika. Dokładniej pisząc, powinien on po tym czasie przekształcić się w odruch wzdrygnięcia (odruch Straussa). Wywołany jest niespodziewanie występującym bodźcem, który powoduje uwolnienie hormonu stresu.

Reakcja noworodka

Odruch Moro charakteryzuje się gwałtownym i instynktownym ciągiem pewnych reakcji dziecka w odpowiedzi na zewnętrzny bodziec zagrażający. W rezultacie, reakcją naturalną noworodka na wymienione wyżej bodźce są:

Patronite
Patronite
  • energiczne występowanie wyprostu kończyn zarówno dolnych jak i górnych (w tym palców), towarzyszy temu wdech;
  • odchylenie głowy w tył;
  • wygięcie pleców w łuk;
  • zaciśnięcie pięści;
  • wcześniej wyprostowane ręce w końcowej fazie wykonują odruch objęcia (towarzyszy temu wydech);
  • płacz.

Nieprawidłowości

Brak odruchu Moro jest u niemowlęcia objawem nieprawidłowym. Nieobecność obustronnego odruchu sugeruje uszkodzenie mózgu lub rdzenia kręgowego. Z kolei brak odruchu z jednej strony sugeruje złamanie kości ramienia lub problemy w obrębie nerwów, które biegną od dolnej części szyi i górnej części barków do ramienia (nerwy splotu ramiennego).

Jeżeli odruch jest nieobecny lub nieprawidłowy może być koniecznie przeprowadzenie dalszych badań, aby dowiedzieć się w czym tkwi problem (mięśnie, nerwy, kości). Badania diagnostyczne w przypadkach osłabienia lub zniesienia odruchu mogą obejmować:

  • RTG barku;
  • testy neurologiczne na zaburzenia związane z uszkodzeniem splotu ramiennego.

Przetrwały odruch Moro

Przetrwały odruch Moro oznacza, że dziecko może mieć w przyszłości trudności w różnicowaniu bodźców zewnętrznych i reagować nieadekwatnie na niewielki nawet sygnał pochodzący z zewnątrz. W efekcie tych zaburzeń dziecko bywa agresywne i nadpobudliwe, bądź odwrotnie – wycofane, lękowe i niepewne. Dodatkowo dziecko bardzo często jest nieskoordynowane ruchowo, ma trudności z utrzymaniem równowagi, cierpi na chorobę lokomocyjną, a także zaburzenia sfery emocjonalnej.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Kuliński W., Zeman K., Fizjoterapia w pediatrii, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2012.
Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Materiały znajdujące się na Portalu Fizjoterapeuty są chronione prawem autorskim. Zabrania się kopiowania w jakiejkolwiek formie bez uprzedniej zgody autora.