Szukaj
Szukaj

RTG

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

RTG to badanie techniką obrazowania, która wykorzystuje promieniowanie rentgenowskie. Popularnie zwie się je prześwietleniem. Należy do nieinwazyjnych metod badań obrazowych. Pozwala na wczesne wykrycie ewentualnych nieprawidłowości w budowie prześwietlanych struktur.

RTG

Charakterystyka badania

Za pomocą promieniowania rentgenowskiego można prześwietlić niemal każdą strukturę ludzkiego organizmu, przez co badanie to stanowi podstawę diagnostyki. Szczególną zaletą jest uwidocznienie tkanki kostnej, co umożliwia dość precyzyjne i wyraźne określenie zmian w strukturze kości, np. ich złamania, pęknięcia czy nawet zmiany zwyrodnieniowe. Ponadto dzięki temu stanowi podstawę diagnostyki stomatologicznej i chirurgii szczękowej.

Zobacz również: Tomografia komputerowa.

Istota RTG

Badanie radiologiczne polega na przechodzeniu przez wybraną cześć ciała badanego kontrolowanych dawek promieni rentgenowskich (promieni X) rzutowanych na prostopadłą płaszczyznę z detektorem tych promieni.

Wysyłane z lampy rentgenowskiej promienie X przed dotarciem do detektora są częściowo pochłaniane przez przeszkody (tkanki osoby badanej), które znajdują się pomiędzy tymi obiektami. Stopień osłabienia promieniowania zależy od spoistości i rodzaju naświetlanych tkanek, co rejestrowane jest przez detektor.

Przebieg badania

Cały proces jest bezbolesny oraz krótki. Nie wymaga specjalnego przygotowania – z wyjątkiem prześwietlenia kręgosłupa lędźwiowego, jamy brzusznej i urografii. Po wejściu do pokoju, w którym odbywa się badanie, prosi się pacjenta o przyjęcie odpowiedniej pozycji i odsłonięcie fragmentu ciała, który ma być prześwietlany. Następnie osoba wykonująca prześwietlenie wychodzi do innego pomieszczenia i stamtąd obsługuje aparaturę. W zależności od rodzaju badania pacjent może być poproszony o chwilowe wstrzymanie oddechu.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Wynik badania (obraz struktur) pacjent zwykle otrzymuje w formie cyfrowej pod postacią płyty CD jeszcze tego samego dnia. Pacjent nie wymaga hospitalizacji, gdyż badanie nie jest inwazyjne.

RTG kręgosłupa lędźwiowego

Badanie tej struktury wymaga wcześniejszego przygotowania, ponieważ około 2 dni przed badaniem zaleca się płynną dietę bezcukrową, zaś w dniu poprzedzającym badanie spożywanie wody lub gorzkiej herbaty. W dniu badania można spożyć z rana wyłącznie lekkie śniadanie.

RTG jamy brzusznej

Tak jak poprzednio obowiązuje dieta półpłynna. W dniu poprzedzającym badanie należy spożywać Espumisan w dawce przepisanej przez lekarza i nie jeść kolacji. W dniu badania pacjent powinien być na czczo, może jednak zażyć wszystkie leki przyjmowane na stałe.

Przeciwwskazania

Do bezwzględnych przeciwwskazań do badania należy ciąża, ponieważ promieniowanie może negatywnie wpłynąć na rozwój płodu. Badania nie powinno się wykonywać także u osób chorujących na nowotwory.

Nie zauważa się innych przeciwwskazań, choć niektóre źródła podają, że należy zachować ostrożność w przypadku dzieci, ponieważ promieniowanie może wpłynąć szkodliwie na rozwijający się organizm. W efekcie unika się naświetlania nasad kości długich w tej grupie wiekowej.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Diagnostyka obrazowa, Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny im. Andrzeja Mielęckiego, Katowice.
  2. Przygotowanie do badania RTG, Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. św. Rafała w Czerwonej Górze.

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *