Szukaj
Szukaj

RTG pomiarowe kończyn dolnych

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

RTG pomiarowe kończyn dolnych to metoda badania radiologicznego, uwidoczniająca całą długość kończyn dolnych od kości miednicznych, aż do kości palców stóp. Wykorzystuje w tym celu klasyczny mechanizm badania, a więc oddziaływanie promieni rentgenowskich na tkanki ludzkiego ciała. Jest powszechnie wykorzystywana w ortopedii celem oceny anatomii kończyn dolnych, zwłaszcza stawów i kości.

RTG pomiarowe kończyn dolnych
Ryc.1. RTG na przykładzie jednego z pacjentów naszego Centrum Fizjoterapeuty.

RTG pomiarowe kończyn dolnych – na czym polega?

Dużą zaletą badania jest przedstawienie obu kończyn dolnych w całości na jednym zdjęciu. Na podstawie RTG pomiarowego kończyn dolnych specjalista może dokładnie ocenić wszystkie struktury kostne i stawowe tej okolicy, jak również może zmierzyć długość całych kończyn i ich poszczególnych składowych (np. kości udowej, kości piszczelowej itd.). Badanie pozwala na sprawdzenie ewentualnych deformacji kostno-stawowych, co ma kluczowe znaczenie dla planowania dalszego postępowania terapeutycznego, w tym doboru uzupełnienia ortopedycznego, rehabilitacji lub operacji chirurgicznej. RTG pomiarowe można wykonać na dowolną część ciała.

Jak dokładnie wygląda to badanie? Pacjent przyjmuje pozycję stojącą, rozluźnioną, we wskazanym przez specjalistę miejscu. Następnie poddawany jest działaniu promieniowania rentgenowskiego, generowanego przez specjalną lampę znajdującą się wewnątrz aparatu. Częściowo przechodzi ono przez ciało pacjenta, a następnie przez błonę rentgenowską, niezwykle czułą na tego rodzaju promieniowanie. Tam jest rejestrowane w postaci obrazu. Tkanki przepuszczające promieniowanie rentgenowskie widoczne są na zdjęciu jako jaśniejsze. Im większą część promieniowania tkanki zatrzymają (nie przepuszczą), tym obraz jest ciemniejszy. Dlatego najintensywniej widać na zdjęciach kości i stawy, są one najmniej przepuszczalne dla promieniowania.

RTG pomiarowe kończyn dolnych – wskazania

Badania pomiarowe są przydatne zwłaszcza w diagnostyce ortopedycznej, diagnostyce rehabilitacyjnej lub diagnostyce reumatologicznej. Podstawowe wskazania do wykonania RTG pomiarowego kończyn dolnych obejmują:

Badanie wykonuje się również wtedy, gdy w przebiegu chorób przewlekłych (np. choroby zwyrodnieniowej stawów, reumatoidalnego zapalenia stawów i innych) obserwuje się nagłe, postępujące zmiany w układzie stawowo-kostnym jednej lub obu kończyn dolnych. Pozwala to na ocenę miejsc najbardziej objętych procesem chorobowym.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Czy RTG pomiarowe jest bezpieczne?

Badanie RTG pomiarowe kończyn dolnych oddziałuje na sporą partię ciała – praktycznie na jego połowę. Czy jest zatem bezpieczne? Nowoczesne aparaty rentgenowskie emitują niewielką wiązkę promieniowania, a badanie wykonywane sporadycznie nie wywiera większych negatywnych konsekwencji na organizm pacjenta. Dlatego RTG pomiarowe kończyn dolnych można wykonywać również w przypadku dzieci i młodzieży, choć zaleca się ostrożność. Bezwzględnym przeciwwskazaniem jest jedynie ciąża, ponieważ nawet tak niewielkie dawki promieni RTG mogą negatywnie wpływać na rozwijający się płód. Zwłaszcza w pierwszych miesiącach ciąży.

RTG pomiarowe kończyn dolnych – ile kosztuje?

RTG pomiarowe kończyn dolnych może zostać przepisane przez lekarza mającego umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia (NFZ) i wykonane w ramach NFZ. Jest wówczas nieodpłatne. Na każde badanie obrazowe z wyjątkiem USG (RTG, tomografia komputerowa, rezonans magnetyczny) należy mieć skierowanie – bez względu na to, czy wykonywane jest w ramach NFZ czy prywatnie. Po otrzymaniu skierowania badanie można wykonać jednak prywatnie, a jego koszt to około 100 zł.

RTG pomiarowe kończyn dolnych – ile trwa?

Czas trwania badania wynosi 5-10 minut. Wyniki dostępne są od razu po zakończeniu badania, a pacjent otrzymuje płytkę z wynikami. Jednak na opis zazwyczaj należy poczekać kilka dni (1-3).



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Herring W., Podręcznik radiologii, Wydawnictwo Urban & Partner, Wrocław 2020.
  2. Cieszanowski A., Bekiesińska-Figatowska M., Radiologia. Podręcznik dla studentów, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2022.

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *