Tomografia komputerowa (TK) należy do nowoczesnych technik diagnostycznych, pozwala bowiem na uwidocznienie narządów ludzkiego ciała. Jest to badanie skuteczne, powszechnie dostępne i szeroko wykorzystywane. System wykorzystuje promieniowanie rentgenowskie, w związku z czym do wykonania badania wymaga się skierowania.
Tomografia komputerowa – jak przebiega badanie?
W zależności od rodzaju badania może być konieczne podanie środka kontrastowego doustnie, zazwyczaj 15 minut do 4 godzin przed badaniem, bądź też dożylnie. Po podaniu kontrastu mogą wystąpić skutki uboczne, o których poinformuje lekarz. Są to:
- przejściowe uczucie ciepła;
- lekkie parcie na pęcherz moczowy;
- zawroty głowy;
- delikatne mdłości.
Pojawienie się innych objawów należy natychmiast zgłosić.
Następnie pacjent kładzie się na stole w pozycji nakazanej przez lekarza, zwykle na brzuchy lub na plecach. Ważne, aby się nie poruszał, co mogłoby zakłócić obraz. Należy także wiedzieć, że niektóre badania wymagają wstrzymania oddechu, a informacja ta zawsze będzie udzielona przez personel medyczny. Po przyjęciu odpowiedniej pozycji stół wjeżdża do specjalnego urządzenia zwanego okolem.
Okole stanowi zamkniętą przestrzeń z lampą rentgenowską wirującą w prostopadłej płaszczyźnie ciała do długiej osi ciała pacjenta. Wybrana warstwa ciała (narząd, kończyna) w czasie obrotu lampy jest eksponowana z wielu stron i pod różnymi kątami. W obecnie dostępnych urządzeniach cała procedura naświetlania trwa zaledwie 30 sekund, a badanie łącznie z przygotowaniem pacjenta do pół godziny.
Wynik analizuje, obrabia cyfrowo i opisuje lekarz specjalista z zakresu diagnostyki obrazowej. Tak przygotowany opis badania trafia zarówno do rąk lekarza kierującego, jak i pacjenta.
Tomografia komputerowa – cena badania
Cena tomografii komputerowej waha się w zależności od naświetlanego obszaru ciała i może wynosić od 100 złotych w górę.
Przed badaniem
Ze względu na niemal rutynowe stosowanie jodowych środków cieniujących podawanych dożylnie zaleca się, aby pacjent do badania zgłosił się na czczo bądź przynajmniej 6 godzin po ostatnim posiłku. Należy także pić dużo wody w dniu poprzedzającym badanie – co najmniej 2-3 litry.
Na badanie należy przynieść kilka niezbędnych dokumentów, o których poinformuje personel medyczny. Zwykle są to:
- wyniki wcześniejszych badań obrazowych;
- skierowanie na badanie;
- wyniki badania poziomu kreatyniny we krwi;
- wyniki badań dodatkowych, np. USG.
W dniu badania pacjent powinien zgłosić się około 15 minut wcześniej, ponieważ należy mieć czas na ewentualne podanie kontrastu oraz wypełnienie zgody na badanie. Pacjent powinien być ubrany wygodnie, nie może jednak mieć metalowych dodatków (broszek, klamerek, spinek itp).
Tomografia komputerowa – zastosowanie
Za pomocą tomografii komputerowej można zdiagnozować szereg chorób:
- ośrodkowego układu nerwowego;
- narządów wewnętrznych jamy brzusznej i klatki piersiowej;
- układu kostno-stawowego.
- naczyń krwionośnych.
Badanie w przypadku głowy wykrywa m.in. zmiany nowotworowe oraz kostne, przewlekłe zapalenia ucha środkowego, udary, krwotoki i niedokrwienia mózgu, urazy głowy, a nawet chorobę Alzheimera. Natomiast w przypadku jamy brzusznej z jego pomocą można zdiagnozować zapalenie wyrostka robaczkowego, niedrożność przewodu pokarmowego, nowotwory narządów tej okolicy czy zakrzepicę żył wątrobowych.
Tomografia komputerowa – przeciwwskazania
Przeciwwskazania do wykonania badania wiążą się zarówno z promieniowaniem rentgenowskim, jak również z podawanym często kontrastem. Do głównych należą:
- ciąża;
- alergia na jod;
- nadczynność tarczycy;
- niewydolność nerek.
Względnym przeciwwskazaniem do tomografii komputerowej jest również klaustrofobia.
Polecane produkty:
Spirulina + Chlorella – naturalne oczyszczanie organizmu
Spirulina i Chlorella to naturalny produkt, który dostarcza witaminy, minerały, a także inne niezbędne do prawidłowego funkcjonowania składniki odżywcze. Dodatkowo skutecznie wspomaga oczyszczanie organizmu, regulację metabolizmu i wzmacnianie układu … Zobacz więcej... |
Bibliografia
- Beale S., Todd C., Tomografia Komputerowa.
- Tadeusiewicz R., Ogiela M., Tomografia komputerowa, Inżynieria Biomedyczna, 2008.