Krwotok to nagła, obfita utrata pewnej objętości krwi, zwykle dużej. Stanowi bardzo niebezpieczny stan, który w ostateczności może doprowadzić nawet do wstrząsu hipowolemicznego i śmierci. Przyczyną jest rozległe uszkodzenie naczyń krwionośnych (żył lub tętnic).
Krwotok – rodzaje
Wyróżniamy kilka rodzajów krwotoku:
- wewnętrzny;
- zewnętrzny;
- mieszany.
Ten podział obejmuje miejsce, do którego następuje wylew krwi. Krwotok wewnętrzny obejmuje wylew krwi do jam ciała. Wypływa ona z uszkodzonych naczyń krwionośnych, jednak nie opuszcza wnętrza organizmu. Przykładem jest krwotok wewnątrzczaszkowy, krwotok do żołądka lub krwotok do jamy otrzewnej. Krwotok zewnętrzny obejmuje wylew krwi na zewnątrz, poza jamy ciała. Mają one miejsce przy uszkodzeniu nie tylko naczyń krwionośnych, ale i struktur ciała. Z kolei krwotok mieszany obejmuje zarówno wylew krwi do jam ciała, jak i na zewnątrz. Tutaj za przykład można podać krwawienie z nosa.
Inny podział obejmuje rodzaj uszkodzonego naczynia i wyróżnia się:
- krwotok tętniczy;
- krwotok żylny;
- krwotok włośniczkowy.
Krwotok tętniczy jest najbardziej niebezpieczny. Wypływająca krew ma barwę jasnoczerwoną, ponieważ zawiera w sobie dużo tlenu. Wypływa pod dużym ciśnieniem, zwykle w postaci pulsującego strumienia. Może w krótkim czasie doprowadzić do wykrwawienia się. Krwotok żylny jest znacznie łatwiejszy do opanowania, ponieważ krew wypływa powoli. Ma barwę ciemnoczerwoną ze względu na zawartość w niej dwutlenku węgla. Z kolei krwotok włośniczkowy obejmuje uszkodzenie drobnych naczyń włosowatych. Zazwyczaj jest wynikiem uszkodzenia skóry i ustaje samoczynnie. Na ogół nie wymaga leczenia.
Przyczyny krwotoku
Najczęściej krwotok wynika z przebytych urazów, zarówno wewnętrznych, jak i zewnętrznych. Przykładem są wypadki komunikacyjne, upadki z dużych wysokości czy kontuzje podczas wykonywania niebezpiecznych sportów. Równie często do krwotoku może dojść wskutek choroby takiej jak np.:
- udar mózgu;
- rak płuc;
- żylaki przełyku;
- choroba wrzodowa;
- zaburzenia krzepnięcia;
- perforacja jelit.
Niekiedy przyczyną są błędy medyczne podczas trudnych operacji. Krwotok z nosa może wystąpić wskutek wysychania błony śluzowej nosa. Bez względu na przyczynę pierwsza pomoc powinna skupiać się na zatamowaniu krwawienia. Jeśli nie jest to możliwe, należy jak najszybciej wezwać pogotowie. Jeśli krwotok występuje na kończynach dolnych, najlepiej położyć poszkodowanego na wznak i unieść mu nogi około 30 cm ponad podłoże. Duże i intensywne krwotoki zewnętrzne również wymagają pomocy lekarza lub ratowników medycznych.
Objawy krwotoku
W przypadku krwotoków zewnętrznych i mieszanych najpopularniejszym objawem będzie wyciek krwi. Jednak diagnostyka krwotoków wewnętrznych nie jest już taka prosta. Bez względu na rodzaj, typowymi objawami są:
- tachykardia, a po pewnym czasie bradykardia;
- bladość skóry;
- ogólne osłabienie organizmu;
- oziębienie skóry;
- oszołomienie;
- zmniejszenie objętości wydalanego moczu;
- spłycenie i przyspieszenie oddechu;
- uczucie silnego pragnienia.
Gdy dojdzie do utraty około 20% objętości krwi krążącej, pojawiają się objawy wstrząsu hipowolemicznego. Wówczas, jeśli pacjent nie otrzyma pomocy medycznej, może nawet umrzeć.
Polecane produkty:
BIO Acerola - naturalna witamina C
Organiczna Acerola od bioalgi to wysokiej jakości naturalna witamina C. Jest silnie skoncentrowanym ekstraktem ze specjalnie wyselekcjonowanych owoców (1 gram produktu odpowiada 17 gramom owoców Aceroli). Zobacz więcej... |
Bibliografia
- Śmieja K., Kamińska A., Ziętek M., Grzymała-Figura A., Celewicz Z., Krwotok poporodowy – przyczyny, profilaktyka, farmakoterapia, Ginekologia i Perinatologia Praktyczna, 4/2018.
- Szczeklik A., Choroby wewnętrzne, Wydawnictwo Medycyna Praktyczna, Kraków 2006.