Stopa końska (łac. pes equinus) to złożona deformacja stopy powstała w okresie prenatalnym. W Europie Środkowej wadę tę stwierdza się około 2:1000 urodzeń, w większości u chłopców (u około 50% przypadków wada występowała obustronnie). Przyczyna jej występowania nie jest do końca jasna. Obecnie dopuszcza się 6 teorii jej powstania: chromosomalną, embrionalną, ontogenetyczną, płodową, neurogenną i miogenną. Warte uwagi są badania wskazujące na zwiększony wzrost ilości włókien typu I z 50% na 72% m. in. w mięśniu trójgłowym łydki, a także deficyt włókien typu II u dzieci z tą wadą.
Stopa końska – charakterystyka
W obrazie klinicznym widoczne jest jej trójpłaszczyznowe odchylenie dotyczące:
- szpotawego ustawienia pięty w płaszczyźnie czołowej;
- komponenty końskiego ustawienia pięty w płaszczyźnie strzałkowej;
- przywiedzenia i inwersji przodostopia w płaszczyźnie poprzecznej oraz rotacja kości piętowej i przodostopia wokół kości skokowej również w płaszczyźnie poprzecznej.
W cięższym obrazie klinicznym wady widoczne jest jej wydrążenie, przykurcz podeszwowy z głęboką fałdą oraz wtórną reakcją skórną. W stopie końskiej widoczne są zaburzenia równowagi mięśniowej, przede wszystkim przykurcze mięśni piszczelowych przednich, tylnych oraz mięśnia trójgłowego łydki. Zwiększają przywiedzenie i inwersję stopy tak, że początkowo nie można wyczuć kostki przyśrodkowej.
Dodatkowo widoczny jest skrót następujących mięśni:
- zginacz palucha długiego;
- zginacz palców długi;
- odwodziciel palucha;
- przywodziciel palucha;
- zginacz palucha krótki;
- czworoboczny podeszwy wraz z rozcięgnem podeszwowym.
Przykurcz mięśni podeszwowych powoduje zwiększenie przykurczu zgięciowego stopy i ustawienia szpotawego pięty.
Podsumowując, w wyniku przykurczu supinacyjnego i zgięciowego łuk przyśrodkowy jest mocno skrócony. Pięta ustawia się w szpotawieniu, a przodostopie w przywiedzeniu. Ruch odwracania jest zniesiony. Łuk przyśrodkowy jest skrócony, a boczny rozciągnięty. Oba łuki nie są ustawione równolegle i dochodzi do ich trójpłaszczyznowej deformacji. Również skróceniu ulega aparat więzadłowo-torebkowy po stronie przyśrodkowej.
Typy stopy końskiej
Według Dimeglio i wsp. oraz Grill można wyróżnić 4 typy stopy końskiej:
I (dotyczy 20%) – komponenta końskostopia poddaje się biernej korekcji i można ją leczyć zachowawczo, nieznaczny jest skrót ścięgna Achillesa;
II (dotyczy 33%) – możliwa tylko częściowa korekcja, przywiedzenie jak i supinacja (20 stopni) są niewielkie i podatne na korekcję – duża skuteczność leczenia zachowawczego;
III (większość, około 35%) – utrwalone końskostopie, a podskokowa rotacja pozwala tylko na niewielką korekcję. Supinacja przodostopia wynosi około 40% i możliwa jest tylko częściowa korekcja;
IV (dotyczy około 12%) – stopa znacznie krótsza, sztywna, z wyraźną fałdą i silnymi przykurczami. Podskokowo stopa jest całkowicie przemieszczona i znacznie ustawiona końsko. Szpotawość tyłostopia około 45%. Niemal całkowicie nie poddaje się korekcji biernej.
Trójpłaszczyznowa terapia manualna
Autorką metody jest Barbara Zukunft-Huber – znana niemiecka fizjoterapeutka. Według niej, prowadząc terapię zgodną z rozwojem dziecka można uniknąć zabiegów operacyjnych w lżejszych przypadkach wady stopy końskiej. Przedoperacyjna terapia trójpłaszczyznowa pozwala na mniejszą ingerencję chirurgiczną oraz powoduje, że dzieci poddawane jej mają silniejsze mięśnie łydki w porównaniu z dziećmi niepoddawanymi terapii. Ponadto autorka wskazuje na alternatywne zastąpienie wykorzystywanych szyn po leczeniu Ponsetiego i zastąpienia ich funkcjonalnym bandażowaniem oraz trójpłaszczyznową manualną terapią stóp opartą na zasadach neurofizjologicznych według ściśle określonego wzorca.
Podstawy metody
Stopień ciężkości wady i brak postępu podczas czynnościowej terapii stanowią kryterium wskazań do wykonania operacji. Według autorki im później wykonana operacja – tym łatwiejsza mobilizacja stóp po operacji – podczas chodu samodzielnie przez dziecko. Metoda ta opiera się na redresji w supinacyjnym ustawieniu stopy, a nie jak do 1960 r. – w pronacyjnym (co często prowadziło do stopy wydrążonej).
Według Barbary Zukunft-Huber należy przywrócić prawidłowy kształt stopy dziecka i w ten sposób dać mu warunki do wykonywania naturalnych, genetycznie zaprogramowanych wzorców ruchowych rozwojowych dziecka, co pozwoli na samodzielne wzmocnienie osłabionych mięśni przez dziecko i rozwój we wszystkich płaszczyznach. Autorka uważa, że bez zastrzeżeń opatrunki gipsowe można używać wyłącznie do 6 tygodnia życia dziecka. Następnie występuje fiksacja wzroku, przeniesienie środka ciężkości ciała i genetycznie zaprogramowany rozwój, który jest blokowany/zaburzany przez opatrunki gipsowe. Genetycznie uwarunkowany wzorzec rozwoju niemowlaka powoduje zabezpieczenie korekcji wady. Wykorzystując tę terapię poprawia się funkcjonowanie stawów w obrębie wady likwidując ograniczenia i zapewniając zaprogramowany, spontaniczny wzorzec ruchu. Nie wymaga on stabilizacji opatrunkiem gipsowym ani szyną, lecz wystarczy bandażowanie.
Etapy terapii
Wyróżnia się 4 etapy terapii:
- W leżeniu tyłem – korekcja deformacji przodostopia i czynnościowej długości stopy.
- Leżenie przodem – korekcja deformacji przodostopia i szpotawości pięty.
- Leżenie przodem – korekcja stawu Choparta.
- W leżeniu przodem i bokiem – korekcja końskostopia.
Metoda Ponsetiego a trójpłaszczyznowa terapia manualna
Początkowo w Metodzie Ponsetiego stabilizuje się stopę w opatrunku gipsowym w pozycji supinacji, aby wyrównywać komponentę wklęsłą wady. Następnie zwiększa się odwiedzenie stopy korygując tym samym przywiedzeniowe ustawienie i szpotawość tyłostopia. Po osiągnięciu około 50-70 stopni odwiedzenia wykonuje się nieznaczny zabieg chirurgiczny (przezskórne przecięcie Achillesa celem zniesienia komponenty końskiej). Ponownie zakłada się gips na 3 tygodnie, natomiast po zdjęciu gipsu zakłada się szynę odwodzącą (początkowo 23-24 h na dobę przez 3 miesiące).
Niekorzystną stroną tej metody jest odrzucenie szyny przez dzieci, niespokojny sen, zaburzenie swobodnych ruchów i rozwoju dziecka, zwłaszcza w 1 roku życia. Niemniej jednak unika ona często powrotu deformacji i zabezpiecza skorygowaną stopę. Patrząc na naturalny i prawidłowy rozwój dziecka w pierwszym roku życia to na zastosowanie szyny korekcyjnej warto spojrzeć krytycznie, ponieważ z szyną dziecko ma zaburzone obroty z brzucha na plecy.
Strategie postępowania w obu przypadkach są podobne, ponieważ opierają się na podobnych wytycznych. Terapia Zukunft-Huber jest alternatywą dla szyny odwodzącej i nie jest w opozycji do metody Ponsetiego. Wraz z rozpoczęciem chodzenia przez dziecko, kiedy rodzice zaprzestaną terapii, konieczne może okazać się zakładanie szyny na noc.
Polecane produkty:
Plastry do kinesiotapingu
Zapewniają skuteczną i bezinwazyjną metodę w walce z bólem układu mięśniowo-nerwowego. Dodatkowo korzystnie wpływają na poprawę krążenia krwi oraz limfy, zapewniając przy tym wygodę podczas noszenia. Zobacz więcej... | |
Plastry kinesiotaping
Taśmy Kinesio Tex Classic to oryginalne, japońskie plastry znane i cenione od lat przez fizjoterapeutów na całym świecie. Stworzone zostały i do tej pory nadzorowane są przez doktora Kenzo Kase. Taśmy te zapewniają skuteczną i bezinwazyjną metodę w walce Zobacz więcej... |
4 Responses
Terapia Vojty oraz terapia manualna powinny być metodami pierwszego rzutu.
Corka jest leczona metoda ponsetiego, najpierw gipsowanie, pozniej zabieg chirurgiczny, obecnie szyny zakladamy na noc 12 godz. Nigdy nie miala problemow z zaakceptowaniem szyn, zadnych problemow z obracaniem ba nawet raczkowala w nich.
Synek jest leczony metoda Ponsetiego, nigdy mu szyna nie przeszkadzała,swobodnie się obracał, w nocy pięknie spi, rozwija się jak dzieci bez szyny.
Jedyne ograniczenia są w głowie doroslych.
Jak cwiczyc stope konsko szpotawa z bardzo silnym przkurczem.( stopa konsko szpotawa,od urodzenia,zakrzywienie stopy w litere ,,C,,.operacyjne usuniecie kostki ,krudsza noga .