Test Bragarda wykorzystuje się zarówno w gabinetach lekarskich, jak i gabinetach fizjoterapeutycznych, u specjalistów zajmujących się problemami neurologicznymi oraz ortopedycznymi. Jego zadaniem jest przede wszystkim różnicowanie objawów między rzeczywistym a rzekomym objawem Laseque’a. Znajduje zastosowanie w diagnostyce bólu kręgosłupa lędźwiowego, zwłaszcza przy podejrzeniu ucisku korzeni nerwowych. Zaletą jest prostota wykonania oraz realność wyników, choć i tak rekomenduje się wykonanie dodatkowych badań obrazowych.
Test Bragarda – wykonanie
W trakcie badania pacjent powinien leżeć na kozetce na plecach. Badający jedną ręką obejmuje piętę pacjenta, zaś drugą chwyta od strony brzusznej staw kolanowy. Wyprostowaną w kolanie nogę pacjenta bardzo powoli unosi ku górze. W momencie pojawienia się jakichkolwiek dolegliwości bólowych (podobnie jak przy objawie Laseque’a) kończynę dolną równie wolno opuszcza się do momentu, w którym ból ustępuje. Wówczas należy wykonać silne zgięcie grzbietowe stopy, które powoduje ponowne pojawienie się bólu przebiegającego wzdłuż nerwu kulszowego (do pośladka, uda, łydki i / lub stopy od tylnej bądź bocznej strony nogi).
Test Bragarda – interpretacja
Dodatni test Bragarda ma miejsce wówczas, gdy obserwuje się ponowne pojawienie się bólu po zgięciu grzbietowym stopy, co wskazuje na ucisk korzeni nerwowych w odcinku L4–S1. Brak bólu może sugerować inną przyczynę, np. wzmożone napięcie mięśniowe, problemy ze stawami krzyżowo-biodrowymi. Wymaga to dalszej diagnostyki różnicowej, analizy badań obrazowych oraz pogłębienia wywiadu zdrowotnego z pacjentem. Tępy, specyficzny ból na tylnej powierzchni uda występujący z promieniowaniem do stawu kolanowego świadczy o podrażnieniu w konsekwencji rozciągnięcia mięśni kulszowo-goleniowych – nie należy mylić tego z objawem Laseque’a.
W trakcie badania u pacjenta zaobserwować można również m.in. uczucie napięcia w łydce, co może (choć nie musi) wiązać się z zakrzepicą żył, zatorem lub przykurczem mięśnia brzuchatego łydki. Doświadczony fizjoterapeuta na podstawie testów funkcjonalnych dokładnie zdiagnozuje pacjenta i zaleci odpowiednie postępowanie terapeutyczne. Jeśli pojawi się taka konieczność, odeśle pacjenta do konkretnego lekarza specjalisty.
Czym różni się test Bragarda od testu Laseque’a?
Celem testu Laseque’a jest wykrycie podrażnienia nerwu kulszowego, natomiast test Bragarda ma na celu różnicowanie bólu korzeniowego od bólu mięśniowego. W pierwszej kolejności warto wykonać więc test Laseque’a. Jeśli wyjdzie dodatnio, następnie wykonuje się test Bragarda. Pozytywny wynik obu testów świadczy o problemie ze strukturami nerwowymi w obrębie kręgosłupa.
Jeśli jednak test Laseque’a wyjdzie dodatnio, zaś test Bragarda ujemnie, podejrzewa się raczej problem mięśniowo-powięziowy. Pewne rozpoznanie daje jednak wyłącznie wgląd do badań rezonansu magnetycznego. Wykonanie obu testów także jest zbliżone. W teście Bragarda dodajemy jedynie zgięcie grzbietowe stopy.
Polecane produkty:
![]() |
Plastry kinesiotaping
Taśmy Kinesio Tex Classic to oryginalne, japońskie plastry znane i cenione od lat przez fizjoterapeutów na całym świecie. Stworzone zostały i do tej pory nadzorowane są przez doktora Kenzo Kase. Taśmy te zapewniają skuteczną i bezinwazyjną metodę w walce Zobacz więcej... |
![]() |
Plastry do kinesiotapingu
Zapewniają skuteczną i bezinwazyjną metodę w walce z bólem układu mięśniowo-nerwowego. Dodatkowo korzystnie wpływają na poprawę krążenia krwi oraz limfy, zapewniając przy tym wygodę podczas noszenia. Zobacz więcej... |
Bibliografia
- Buckup K., Buckup J. Testy kliniczne w badaniu kości, stawów i mięśni. PZWL, Warszawa 2014.
- Zdunek P., Clinical tests in the roots of lower back pains, Rehabilitacja w Praktyce, 2009, 3: 12-16.