Objaw Laseque’a polega na znacznym ograniczeniu zgięcia w stawie biodrowym przy wyprostowanym kolanie, w pozycji leżącej. Świadczy on o podrażnieniu korzeni nerwowych i najczęściej wskazuje na rwę kulszową.
Objaw Laseque’a
Omawiany test należy do bardzo prostych w wykonaniu i jednocześnie niezwykle wiarygodnych. Dzięki niemu szybko można ocenić rwę kulszową nawet w warunkach domowych.
Wykonanie
Pacjent znajduje się w pozycji leżenia tyłem, kończyny dolne są wyprostowane. Badający powoli unosi wyprostowaną kończynę dolną badanego do momentu wystąpienia bólu. Dla wyniku badania istotny jest uzyskany kąt, przy którym pojawi się ból. Należy przy tym pamiętać, aby miednica pacjenta była dokładnie ustabilizowana, ponieważ pacjent często stara się zmniejszyć ból poprzez uniesienie miednicy po stronie badanej.
Istnieje jeszcze inna wersja testu, która uwzględnia badanie w pozycji siedzącej. Wówczas badający prostuje kończynę dolną pacjenta w stawie kolanowym do wystąpienia bólu. W rzeczywistości test Laseque’a ma wiele modyfikacji i na jego podstawie wymyślono także inne testy diagnostyczne. Kolejna wersja testu obejmuje prostowanie kończyny dolnej po jej uprzednim zgięciu w stawach biodrowym i kolanowym.
Interpretacja
Nagły, ostry ból w odcinku lędźwiowo-krzyżowym oraz w badanej kończynie dolnej wskazuje na podrażnienie korzeni nerwowych, a w szczególności na kompresję nerwu kulszowego. To z kolei przyczyna dolegliwości bólowych rwy kulszowej. W rzeczywistości dodatni objaw występuje jedynie wtedy, gdy opisany ból błyskawicznie przenosi się do kończyny dolnej, a objęty w niej obszar zaburzeń ruchowo-czuciowych odpowiada zajętemu korzeniowi nerwowemu.
O znacznym podrażnieniu nerwu kulszowego świadczy również nasilenie rwy kulszowej po uniesieniu głowy (objaw Kerniga) i/lub biernego, grzbietowego zgięcia palucha (objaw Turyn).
Natomiast jeżeli przy unoszeniu kończyny w okolicy krzyżowo-lędźwiowej bóle narastają wolno lub promieniują do tylnej powierzchni uda, są one zwykle spowodowane zmianami zwyrodnieniowymi stawów kręgosłupa, zapaleniami więzadeł miednicy czy znacznym wzrostem napięcia mięśni kulszowo-goleniowych.
Zobacz również: Ból kręgosłupa lędźwiowego.
Dodatkowo należy wiedzieć, że niekiedy uniesienie kończyny w stawie biodrowym nie jest możliwe. Dzieje się tak, gdyż chory stawia opór i stara się kończyną zepchnąć rękę fizjoterapeuty w dół. Takie zachowanie pojawia się niekiedy w czasie badania chorych obeznanych z patologią. Wówczas można wykonać test w pozycji siedzącej.
Bibliografia
- Buckup K., Buckup J., Testy kliniczne w badaniu kości, stawów i mięśni, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2014.
Polecane produkty:
Plastry do kinesiotapingu
Zapewniają skuteczną i bezinwazyjną metodę w walce z bólem układu mięśniowo-nerwowego. Dodatkowo korzystnie wpływają na poprawę krążenia krwi oraz limfy, zapewniając przy tym wygodę podczas noszenia. Zobacz więcej... | |
Plastry kinesiotaping
Taśmy Kinesio Tex Classic to oryginalne, japońskie plastry znane i cenione od lat przez fizjoterapeutów na całym świecie. Stworzone zostały i do tej pory nadzorowane są przez doktora Kenzo Kase. Taśmy te zapewniają skuteczną i bezinwazyjną metodę w walce Zobacz więcej... |