Szukaj
Szukaj

Ból kręgosłupa w odcinku lędźwiowo-krzyżowym

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Według statystyk 50-80% dorosłej populacji w pewnym momencie doświadczy problemów związanych z bólem kręgosłupa w odcinku lędźwiowym, natomiast 40% ludzi doświadcza go każdego roku. Musimy sobie uzmysłowić, iż tzw. „ból krzyża” jest zjawiskiem normalnym, wpisanym w nasze codzienne życie i niniejszy artykuł mam nadzieję pozwoli Wam w dużej mierze poradzić sobie z tym problemem poprzez zmianę nieprawidłowych nawyków, postaw i przyzwyczajeń.

Ból kręgosłupa w odcinku lędźwiowo-krzyżowym

Czynniki ryzyka

Istnieją trzy główne kategorie czynników ryzyka, które dzielimy na fizyczne, indywidualne oraz psychospołeczne. Najczęściej występują czynniki indywidualne, czyli związane ze stylem życia, a także fizyczne, do których zalicza się:

  • częste dźwiganie lub podnoszenie ciężkich przedmiotów;
  • wystawianie na czynnik wibracyjny (dłuższa jazda samochodem);
  • wymuszone częste bądź długotrwałe schylanie się lub skręcanie tułowia;
  • niewygodne pozycje, silne obciążenie kręgosłupa.

Czynniki predysponujące do rozwoju zespółów bólowych odcinka lędźwiowo-krzyżowego kręgosłupa obejmują:

  1. Nieprawidłową postawę siedzącą – kręgosłup w tej pozycji przybiera identyczną postać jak przy pochyleniu się do przodu w pozycji stojące. Taka pozycja obarcza nasz kręgosłup dużymi przeciążeniami i jeśli nie zadbamy o prawidłową sylwetkę w trakcie siedzenia niemalże każdy ból kręgosłupa lędźwiowego ulegnie nasileniu, a nawet utrwaleniu;
  2. Częste pochylanie się do przodu – ciągu dnia pochylamy się do przodu od kilkudziesięciu do kilkuset razy, przy czym zapominamy o ruchu odwrotnym.

Rodzaje bólów kręgosłupa

Bóle kręgosłupa mogą się różnić zarówno przyczyną, dolegliwościami współistniejącymi, jak i objawami. Wszystko zależy w dużej mierze od przyczyny, dlatego z tego względu wyróżniono następujące rodzaje bólów kręgosłupa:

  • somatyczny – mięśniowo-szkieletowy. Ma charakter miejscowy lub promieniujący, trudny do umiejscowienia i określenia. Charakterystycznym jest, że im poważniejszy i silniejszy jest bodziec wywołujący, tym ból sięga niżej do kończyny dolnej;
  • korzeniowy – wyczuwalny w obrębie przebiegu korzenia nerwu, który jest uciśnięty/uszkodzony. Biegnie wzdłuż dermatomu (miejsca, które dany nerw zaopatruje) i często wywołany jest uciskiem od strony krążka międzykręgowego (przepukliny);
  • ośrodkowy – uszkodzenie ośrodkowego układu nerwowego;
  • trzewny – z narządów wewnętrznych.

Ból kręgosłupa w odcinku lędźwiowo-krzyżowym – leczenie

Podstawą samopomocy jest zmiana nieprawidłowych nawyków lub postaw, które mogą nasilać bądź wywołać ból w odcinku lędźwiowym kręgosłupa. Walka z przyzwyczajeniami jest ciężką bitwą ze samym sobą i wymaga sporo samozaparcia i zawzięcia, ale kiedy prawidłowe postawy wejdą nam w nawyk, częstość występowania bólów w dolnym odcinku kręgosłupa powinna zmniejszyć się, jak i zmaleć powinno ryzyko wystąpienia poważniejszych patologii.

W pierwszej kolejności zmień nawyk garbienia się podczas pozycji siedzącej. Podłóż wałek pod plecy lub stosuj tzw. ćwiczenie „urośnij”. W trakcie siedzenia staraj się jak najbardziej wydłużyć kręgosłup, następnie popuść o 10% i pozostań w tej pozycji jak najdłużej. Im częściej będziesz się do tego stosował tym z większą łatwością będziesz w stanie utrzymać daną pozycję. W końcu stanie się ona naturalna.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Zobacz również: ból pleców – co jest przyczyną i jak sobie radzić?

Staraj się nie pochylać do przodu. Jeśli musisz coś podnieść z ziemi – kucnij. Z kolei w momencie kiedy sytuacja wymaga od nas częstego, bądź długotrwałego pochylania się do przodu, od czasu do czasu przeprostuj się – wygnij się do tyłu co 3-5 minuty.

Po ciężkim dniu pracy skorzystaj z ciepłej, a nawet gorącej kąpieli, bądź udaj się na zabieg masażu relaksacyjnego. Ciepło dobrze działa rozluźniająco na przemęczone i napięte mięśnie. Należy przy tym pamiętać, że ciepło jest przeciwwskazane w stanie zapalnym.

Jeśli poczujesz, iż z dnia na dzień ból kręgosłupa staje się coraz silniejszy, bądź schodzi coraz niżej do kończyny, NIE ZWLEKAJ! Udaj się do zaufanego, najbliższego fizjoterapeuty, który zdecyduje o dalszym postępowaniu.

Podsumowanie

Pamiętajmy o progresji siły terapii! Nie idź od razu na „nastawianie”. Częste praktyki tego typu doprowadzają do niestabilności kręgosłupa i narażają go na poważniejsze incydenty. Pamiętaj, że „nastawianie”, fachowo „manipulacja” jest ostatnim z etapów progresji siły terapii i dopiero kiedy inne, siłowo słabsze procedury nie dają efektu, możemy skorzystać z „nastawiania”.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Szpala M., Skorupińska A., Kostorz K., Występowanie zespołów bólowych kręgosłupa – przyczyny i leczenie, Pomeranian Journal of Life Sciences, 3/2017.
  2. Milanow I., Zespół bólowy kręgosłupa, Pediatria i Medycyna Rodzinna, 10/2014.
  3. Zawadka M., Fijewski A., Gawda P., Bóle odcinka lędźwiowego kręgosłupa a zmiany zwyrodnieniowe, Geriatria, 11/2017.

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *