Fizjoexpert Futuro

Ból pleców

Człowiek, z powodu sił jakie działają podczas przyciągania ziemskiego musi ciągle kontrolować pionową postawę ciała. Z tego też względu powstają różnego rodzaju napięcia, co w dłuższym czasie może spowodować ból pleców. Można je leczyć poprzez wzmacnianie mięśni kręgosłupa i otaczające je tkanki, ale nie tylko.

Ból pleców

 

Zazwyczaj bóle pleców nie są groźne. Najbardziej podatny na ból jest dolny odcinek pleców. A to dlatego, że dźwiga ona większość ciężaru ciała. Należy jednak wiedzieć, że bóle mogą być powodem stanu zapalnego lub uszkodzeniem kości, chrząstki, mięśnia czy też nerwu wychodzącego z przestrzeni międzykręgowych w kręgosłupie.

Ból pleców – przyczyny:

– nadmierne napięcie mięśni;
– wady postawy;
– osłabienie struktury kości lub chrząstek;
– ucisk na nerwy (np. spowodowany naroślami kostnymi);
– napięcie psychiczne lub zaburzenia emocjonalne;
– zapalenie stawów;
dyskopatia;
– zaburzenie gry stawowej;
– degeneracja jądra miażdżystego;
osteoporoza.

Ostatnie dwie przyczyny zwiększają możliwość występowania przewlekłych bólów kręgosłupa.

Ból pleców – objawy:

– uczucie sztywności oraz ból, który pojawia się wzdłuż kręgosłupa w trakcie zmiany pozycji;
– ostry ból pleców, czasem dodatkowo promieniuje do kończyny dolnej;
– ból i osłabienie mięśni występujący po wysiłku fizycznym;
– ból pleców występujący po długim staniu lub siedzeniu.

Kiedy zgłosić się do lekarza z bólem pleców:

– ból utrudnia czynności dnia codziennego;
– pojawia się ból, gorączka lub też wymioty;
– podczas bólu odczuwasz dodatkowo mrowienie i drętwienie kończyn górnych oraz dolnych;
– ból jest jest zlokalizowany w okolicach nerwu kulszowego i ma charakter rwy kulszowej (ból promieniuje do kończyny dolnej, może przebiegać aż do stopy);
– ból jest spowodowany wypadkiem.

Jak leczyć ból pleców?

W pierwszej kolejności należy udać się do fizjoterapeuty, który dokładnie zbada co jest przyczyną bólu i zastosuje odpowiednią terapię. Dzięki temu będzie on mógł podejść kompleksowo do pacjenta i wykonać niezbędne zabiegi.

Aby pozbyć się bólu można stosować naturalne preparaty, jednak przed ich przyjmowaniem należy poradzić się lekarza. Czasami jednak zdarza się, że aby usunąć przyczynę bólu, potrzebny będzie zabieg chirurgiczny.

Naturalne preparaty wzmacniają strukturę kości oraz mięśni, zmniejszają odczyn zapalny, a niektóre mają działanie przeciwbólowe.

Osoby mające problemy z kręgosłupem powinny uzupełniać niedobory witamin oraz pierwiastków, które są niezbędne do do prawidłowej budowy kości i chrząstek. Są to:

Sklep Spirulina

– fosfor;
– magnez;
– mangan;
– wapń;
– witamina C;
– witamina D.

Dodatkowo dobrze jest przyjmować glukozaminę, ponieważ jest budulcem chrząstek, które utrzymują w prawidłowym położeniu i otaczają krążki międzykręgowe. Aby działać przeciwbólowo i przeciwzapalnie można wykorzystać wyciąg z kory wierzby białej (zmniejsza stany zapalne, które towarzyszą bólom kręgosłupa). Także oleje rybne zmniejszają stan zapalny oraz ból.

Powyższe substancje takie jak: fosfor, magnez, mangan, wapń, witamina C, witamina D, glukozamina, kora wierzby białej, czy oleje roślinne, w naturalny sposób ograniczają zapotrzebowanie organizmu na składniki zawarte w klasycznych lekach przeciwbólowych zwalczając ból, czy też wspomagają leczenie przeciwbólowe. Te naturalne preparaty mogą być wspólnie przyjmowane z klasycznymi lekami przeciwbólowymi. Wyjątek stanowi kora wierzby białej, której nie należy przyjmować razem z innymi lekami o właściwościach przeciwbólowych.

Dla wzmocnienia układu mięśniowego oraz dobroczynnego wpływu na układ kostno-stawowy należy stosować metioninę (w postaci S-adenozylometioniny), która jako aminokwas wchodzi w skład kolagenu (odpowiedzialnego za elastyczność skóry, białka tkanki łącznej).

W bólach kręgosłupa z dobrym rezultatem przeciwzapalnym można przyjmować Boswelię (indyjski lek roślinny).

U chorych borykających się z zapaleniem stawów dobrym wyjściem jest stosowanie Witaminy PP (witamina z grupy B).

Przy zapaleniach stawów kręgosłupa oraz przy zmianach zwyrodnieniowych polecane jest spożycie ziół, a w szczególności hakorośli rozesłanej – ma działanie przeciwzapalne.

Przy rwie kulszowej pomocny i skuteczny może być wyciąg z dziurawca.

Dodatkowo przy bólach pleców należy:

– odpowiednio dobierać obuwie. Powinno być one wygodne z wyprofilowaną wkładką;
– w momencie podnoszenia ciężkich przedmiotów z ziemi należy ugiąć nogi w kolanach (kucnąć), nie wykonywać takich czynności z nogami wyprostowanymi w stawach kolanowych, ponieważ w znaczny sposób obciąża to kręgosłup;
– korzystać z dobrodziejstw medycyny i nie tylko, które mają na celu złagodzenie dolegliwości bólowych: masaż, akupunktura, TENS – przezskórna elektrostymulacja nerwów;
– przyjmować prawidłową postawę podczas siedzenia przy biurku, zwłaszcza tym długotrwałym. Plecy podczas siedzenia powinny być podparte w odcinku lędźwiowo-krzyżowym. Bardzo ważne jest by podczas pracy robić przerwy na rozruszanie zastałych mięśni i stawów, wykonując kilkuminutowe ćwiczenia rozluźniające;
– praca nad mięśniami brzucha (wzmacnianie, rozciąganie) zapobiega dokuczliwym dolegliwościom bólowym ze strony kręgosłupa (bóle pleców).

Czy wiesz, że…

Klasyczne leki o działaniu przeciwbólowym zwalczają dolegliwości bólowe działając objawowo (w momencie bólu), jednak podrażniają przy okazji wyściółkę przewodu pokarmowego (błonę śluzową) prowadząc nawet do poważnych dolegliwości takich jak krwawienie z żołądka czy jelit.

Polecane produkty:
Rehabilitacja Wrocław