Szukaj
Szukaj

Fizjoterapeuta

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Fizjoterapeuta to osoba posiadająca wieloletnie wykształcenie medyczne i może przedstawić dowód potwierdzający prawo wykonywania zawodu. Takie zaświadczenie wystawia KIF (Krajowa Izba Fizjoterapeutów) po przesłaniu odpowiednich dokumentów do siedziby w Warszawie. Zawód fizjoterapeuty cieszy się bardzo dużym zaufaniem społecznym. Rehabilitacja jest nieodłącznym elementem leczenia wielu chorób i schorzeń.

Fizjoterapeuta

Kto to fizjoterapeuta? Dziedziny fizjoterapii

Fizjoterapeuta to specjalista zajmujący się rehabilitacją narządu ruchu, ale nie tylko. Zawód ten w ostatnich latach mocno się rozwinął, obejmując niemal wszystkie dziedziny medycyny. Tak więc wyróżniana jest:

  • fizjoterapia stomatologiczna – wspomaganie terapii zgrzytania zębów, bruksizmu, likwidowanie problemów dotyczących stawów skroniowo-żuchwowych;
  • fizjoterapia uroginekologiczna – wspomaganie terapii problemów mięśni dna miednicy, takich jak nietrzymanie moczu czy obniżenie narządu rodnego, a także przygotowywanie kobiet do porodu, likwidowanie problemów ciążowych oraz kontrola poporodowa;
  • fizjoterapia ortopedyczna – przywracanie sprawności po amputacjach, kontuzjach i urazach;
  • fizjoterapia neurologiczna – wspomaganie leczenia deficytów neurologicznych, np. po udarach mózgu czy porażeniach nerwów, a także uzupełnianie leczenia chorób przewlekłych, takich jak choroba Parkinsona czy stwardnienie zanikowe boczne;
  • fizjoterapia pediatryczna – wspomaganie prawidłowego rozwoju dzieci;
  • fizjoterapia geriatryczna – utrzymywanie maksymalnej sprawności fizycznej osób w starszym wieku;
  • fizjoterapia onkologiczna – przygotowywanie pacjentów do operacji chirurgicznych oraz dbanie o szybki powrót do zdrowia po ich wykonaniu, co ma duże znaczenie np. u kobiet po wykonanej mastektomii.

Wymienione wyżej dziedziny fizjoterapii są spotykane najczęściej, współcześnie stanowiąc nieodłączny element leczenia interdyscyplinarnego. Fizjoterapeuta jest więc specjalistą, który może rozwijać się w wybranym przez siebie kierunku, pomagając pacjentom z wieloma różnymi problemami zdrowotnymi.

Fizjoterapeutą może być osoba, która ukończyła 5-letnie studia magisterskie (wcześniej 3-letnie studia licencjackie i 2-letnie studia magisterskie uzupełniające), w trakcie których odbyła wiele godzin praktyk w szpitalach i placówkach medycznych, zdobywając niezbędne doświadczenie. Studia kończą się egzaminami praktycznymi i teoretycznymi, a także obroną pracy dyplomowej. Kopie dokumentów przesyła się do Krajowej Izby Fizjoterapeutów, która każdemu przyszłemu specjaliście nadaje numer i potwierdza prawo wykonywania zawodu. Następnie fizjoterapeuta może zgłębiać swoją wiedzę i doświadczenie, uczęszczając na tematyczne szkolenia i kursy dla fizjoterapeutów, które kończą się uzyskaniem odpowiednich certyfikatów.

Fizjoterapeuta – co robi?

Zgodnie z definicją używaną do niedawna, w zawodzie fizjoterapeuty można wyróżnić 3 główne i podstawowe elementy fizjoterapii:

Patronite
Patronite

Są to oczywiście bardzo ważne elementy rehabilitacji, jednak definicja ta nie uwzględnia bardzo ważnej części zawodu fizjoterapeuty, czyli terapii manualnej. To właśnie ona jest podstawą każdej wizyty. Dużym błędem jest wciąż często powtarzane stwierdzenie, że fizjoterapeuta zajmuje się wyłącznie masażem. W praktyce masaże stanowią jedynie uzupełnienie całej terapii z pacjentem i indywidualnie dobranych ćwiczeń.

Zobacz również: Fizjoterapeuta fizjoterapeucie nierówny.

Ile zarabia fizjoterapeuta?

Zarobki fizjoterapeuty w dużej mierze zależą od miejsca jego pracy. Najniższe odnotowuje się w szpitalach i przychodniach publicznych, gdzie wynoszą najniższą krajową pensję. Jednak fizjoterapeuta pracujący na własnej działalności gospodarczej w dużym mieście może zarobić około 15 000 zł brutto. Zarobki wzrastają przy większym doświadczeniu fizjoterapeuty oraz w zależności od ukończonych kursów i szkoleń.

Zobacz więcej na temat: Ile zarabia fizjoterapeuta?

Jaki powinien być fizjoterapeuta?

Fizjoterapeuta powinien posiadać niezbędne cechy charakteru, takie jak empatia, zaangażowanie w wykonywaną pracę, wysokie ambicje, chęć stałego rozwoju oraz pogodne usposobienie. Specjaliści, którzy chcą pracować z dziećmi muszą wykazywać dodatkowo ogromne pokłady cierpliwości, natomiast Ci, którzy chcą rozwijać się w onkologii wytrzymałość na wyjątkowe krzywdy ludzkie. Fizjoterapeuta zawsze pracuje z człowiekiem, dlatego musi on lubić kontakt z ludźmi oraz z chęcią słuchać o ich problemach, aby móc im pomóc.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Biegański P., Polewska E., Rehabilitacja – od starożytności do współczesności, Journal of Education, Health and Sport, 5/2015.
  2. Białoszewski D., Wroński Z., Fizjoterapeuta w Polsce. Aktualna wiedza o zawodzie, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2017.
Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Materiały znajdujące się na Portalu Fizjoterapeuty są chronione prawem autorskim. Zabrania się kopiowania w jakiejkolwiek formie bez uprzedniej zgody autora.