Szukaj
Szukaj

Ile zarabia fizjoterapeuta?

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Zarobki fizjoterapeuty są kwestią wysoce zróżnicowaną. Zależą od wielu czynników, takich jak doświadczenie i zaangażowanie w pracę fizjoterapeuty, ukończone dodatkowe szkolenia i kursy kursy dla fizjoterapeutów, renoma placówki, w której przyjmuje czy wielkość miasta. Dodatkowo liczy się specjalizacja, w której dany fizjoterapeuta czuje się najlepiej. Wszystko to wpływa na ostateczne zarobki, które w ostatnich latach znacznie wzrosły.

Ile zarabia fizjoterapeuta?

Jak zostać fizjoterapeutą?

Zawód fizjoterapeuty jest regulowany prawnie. Aby zostać fizjoterapeutą należy ukończyć jednolite 5-letnie studia magisterskie (wcześniej: 3-letnie studia licencjackie i 2-letnie studia magisterskie), co kończy się państwowym egzaminem teoretycznym oraz praktycznym. W trakcie studiów odbywają się wielogodzinne praktyki na licznych oddziałach szpitalnych, gdzie przyszły fizjoterapeuta zdobywa cenne doświadczenie zawodowe. Praktyki odbywają się także w wakacje.

Po ukończeniu studiów i obronie pracy dyplomowej fizjoterapeuta otrzymuje dokument potwierdzający uzyskany tytuł. Musi przesłać wymagane dokumenty i potwierdzenia na adres Krajowej Izby Fizjoterapeutów celem otrzymania uprawnień do wykonywania zawodu. Mają one formę plastikowej plakietki przypominającej dowód osobisty. Każdy fizjoterapeuta otrzymuje indywidualny numer, po którym można sprawdzić jego kompetencje w bazie danych.

Aby zostać fizjoterapeutą trzeba również posiadać wymagane do tego cechy charakteru, takie jak empatia, cierpliwość, życzliwość czy chęć niesienia pomocy. To zawód medyczny, w którym każdego dnia zmagamy się z problemami pacjentów. Wyrozumiałość jest nie tylko wskazana, ale wręcz konieczna. Osoby chcące rozpocząć swoją przygodę z fizjoterapią zastanawiają się również ile zarabia fizjoterapeuta.

Zobacz również: Chcę być fizjoterapeutą – co mnie czeka?

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Ile zarabia fizjoterapeuta?

Na to pytanie nie można udzielić jednej odpowiedzi. Zarobki fizjoterapeuty są mocno zróżnicowane. Zgodnie z danymi statystycznymi średnia zarobków na tym stanowisku w roku 2022 wynosi 3670 zł brutto. 25% fizjoterapeutów zarabia poniżej tej średniej i zazwyczaj są to osoby pracujące w szpitalach. 25% fizjoterapeutów zarabia jednak powyżej 4250 zł brutto.

Największe zarobki osiąga się mając praktykę prywatną, a więc pozostając na działalności gospodarczej i przyjmując pacjentów na prywatnie. Wówczas, jeśli przyjmuje się 8 pacjentów dziennie od poniedziałku do piątku, a jedna wizyta u fizjoterapeuty kosztuje 150 zł brutto to tygodniowo można zarobić ponad 6000 zł brutto. Od tej kwoty należy oczywiście odjąć opłaty związane z prowadzeniem działalności (np. wynajmem lokalu czy gabinetu) oraz podatki. Można spotkać fizjoterapeutów, którzy dziennie przyjmują większą ilość pacjentów i u których koszt jednej wizyty dochodzi nawet do 250 zł.

Na większe zarobki można liczyć uczęszczając na kursy i szkolenia dla fizjoterapeutów, które podnoszą kwalifikacje specjalisty. Dzięki temu jeszcze skuteczniej można pracować z pacjentami. Szybkie i skuteczne wyleczenie dolegliwości sprawia, że pacjenci z chęcią polecają specjalistę swoim znajomym lub wracają, gdy w przyszłości ponownie pojawi się problem zdrowotny.

Zobacz również: Fizjoterapeuta fizjoterapeucie nierówny.

Jak znaleźć pracę w zawodzie fizjoterapeuty?

Aby znaleźć dobrze płatną pracę w zawodzie fizjoterapeuty trzeba przede wszystkim wykazywać się wysokimi umiejętnościami zawodowymi oraz przyjaznym usposobieniem. Osoby tuż po studiach powinny wychodzić z założenia, że wszystkiego można nauczyć się podczas pracy z pacjentami, jednak to charakter przesądza o tym, że będą oni chcieli z chęcią wracać na wizyty. Szukając pracy warto wydrukować rzetelne i profesjonalne CV ze zdjęciem oraz zrobić kserokopię wszystkich certyfikatów potwierdzających ukończone szkolenia. Z takim pakietem dokumentów dobrze jest udać się do wybranych placówek. Gorzej widziane są CV wysłane drogą mailową, często (gdy placówka aktualnie nie szuka pracowników) nie są nawet otwierane. Jednocześnie warto uczęszczać na kursy i szkolenia, ponieważ bardzo często udział w nich biorą fizjoterapeuci z doświadczeniem, posiadający własne gabinety i szukający elokwentnych ludzi do pomocy.

Bibliografia

  1. Białoszewski D., Wroński Z., Fizjoterapeuta w Polsce. Aktualna wiedza o zawodzie, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2017.

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *