Szukaj
Szukaj

Fizjoterapia dziecięca

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Fizjoterapia dziecięca to dział fizjoterapii zajmujący się usprawnianiem ruchowym najmłodszych pacjentów – niemowląt, dzieci i młodzieży do 18. roku życia. Polega na stosowaniu różnych metod fizjoterapeutycznych celem przywracania napięcia mięśniowego, kształtowania motoryki dużej i motoryki małej oraz korekcji wad postawy.

Fizjoterapia dziecięca

Fizjoterapia dziecięca – czym jest?

Fizjoterapia dziecięca często jest uzupełnieniem podstawowego leczenia chorób przewlekłych i zespołów genetycznych, takich jak np. zespół Downa czy dystonie mięśniowe. Dzięki niej możliwe jest nie tylko zachowanie sprawności dziecka, ale i kształtowanie jej, dbając o to, aby mogło ono osiągać kamienie milowe adekwatne dla swojego wieku. U dzieci z wadami postawy czy po kontuzjach fizjoterapia dziecięca pozwala na przywrócenie sprawności i prawidłowej postawy ciała, co byłoby niemożliwe bez zastosowania odpowiednio dobranego planu ćwiczeń i terapii manualnej.

Fizjoterapia dziecięca – co obejmuje?

Fizjoterapia dziecięca obejmuje profilaktykę, diagnostykę i leczenie problemów wieku dziecięcego, związanych głównie z narządem ruchu: kośćmi, stawami, mięśniami i powięziami, choć nie tylko. Za pomocą starannie dobranych metod można oddziaływać na każdy układ – układ pokarmowy, układ nerwowy, a nawet układ endokrynny. Celem jest osiągnięcie najwyższego możliwego potencjału fizycznego. Fizjoterapię dziecięcą można podzielić na następujące składowe:

  • wczesna interwencja w rozwoju niemowląt – dbanie o właściwy rozwój ruchowy niemowląt do 12. miesiąca życia, osiąganie przez nie kamieni milowych oraz normalizacja napięcia mięśniowego;
  • wspomaganie rozwoju dziecka – przeważnie obejmuje działania fizjoterapeutyczne u dzieci do wieku szkolnego;
  • rehabilitacja psychoruchowa dzieci i młodzieży w wieku szkolnym.

Fizjoterapia dziecięca jest niezwykle rozbudowanym działem medycznym. Specjaliści mogą zajmować się wyłącznie niemowlętami, dziećmi z wadami postawy, dziećmi niepełnosprawnymi i dziećmi z wadami wrodzonymi bądź młodzieżą. Dlatego zapisując się na wizytę u fizjoterapeuty dziecięcego w pierwszej kolejności warto sprawdzić, w czym się specjalizuje.

Fizjoterapia dziecięca – wskazania

Z fizjoterapii dziecięcej powinny korzystać wszystkie dzieci zmagające się z następującymi problemami zdrowotnymi:

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

W wieku niemowlęcym wskazaniami do fizjoterapii dziecięcej są:

  • prężenie się dziecka;
  • wiotkość dziecka podczas prób brania go na ręce;
  • asymetria ruchów, np. wykonywanie ruchów wyłącznie prawą rączką i nóżką;
  • brak osiągania kamieni milowych, czyli charakterystycznych punktów w rozwoju dla danego wieku;
  • brak podejmowania prób raczkowania, siadania i chodzenia, szczególnie pod koniec 1. roku życia;
  • obecność przetrwałych odruchów pierwotnych;
  • układanie się zawsze na jeden bok;
  • brak naturalnej chęci do zabawy i poznawania otaczającego świata;
  • wyginanie się w kształt litery „C”;
  • utrzymywanie zaciśniętych pięści po 3. miesiącu życia.

Uważa się, że na wizytę kontrolną do fizjoterapeuty dziecięcego powinien udać się każdy rodzic z dzieckiem w wieku około 3 miesięcy. Dokłada analiza zachowania dziecka pozwala stwierdzić, czy występują jakiekolwiek zaburzenia pod kątem jego rozwoju. To z kolei zapewnia możliwość wczesnej interwencji w razie potrzeby, przekładając się na lepsze rokowania.

Zobacz również: Kiedy udać się z dzieckiem do fizjoterapeuty?

Efekty fizjoterapii dziecięcej

Efekty fizjoterapii dziecięcej widoczne są jednak w różnym momencie leczenia, w zależności od rodzaju problemu. Rehabilitacja po złamaniu może trwać zaledwie kilka tygodni lub miesięcy, zaś ta w przebiegu zespołów genetycznych niekiedy powinna być prowadzona nawet przez całe życie dziecka. Problemy takie jak zaburzone napięcie mięśniowe czy zaburzenie integracji sensorycznej leczy się przeciętnie przez kilka miesięcy w sposób intensywny, lecz rokowania takich dzieci współcześnie są bardzo dobre.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Kułak W., Okurowska-Zawada B., Sienkiewicz D., Paszko-Patej G., Współczesne metody rehabilitacji dzieci i młodzieży, Białystok 2014.
  2. Nowak B., Maciąg M., Fizjoterapia w pediatrii i zagadnienia pokrewne, Lublin 2017.

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *