Szukaj
Szukaj

Fizjoterapia

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Fizjoterapia (ang. physiotherapy) to nauka zajmująca się leczeniem lub wspomaganiem leczenia poprzez stymulację odpowiednich zakończeń nerwowych za pomocą różnych metod. Obecnie w Polsce fizjoterapeutą można zostać po ukończeniu 5-letnich studiów wyższych. Poszczególne umiejętności wchodzące w skład szeroko rozumianej rehabilitacji można doskonalić także na kursach szczegółowych. Nie kończą się one jednak uzyskaniem tytułu zawodowego.

co to jest fizjoterapia

Czym zajmuje się fizjoterapia?

Fizjoterapia ma swoje początki w medycynie tradycyjnej Orientu. Do dziś korzysta właściwie z tych samych technik, nieco rozbudowanych i o zmienionej podbudowie teoretycznej co dawniej. Stwierdzeniem, które dało początek fizjoterapii, było konfucjańskie uzależnienie okresu rekonwalescencji od pozycji ciała.

Wówczas tłumaczono to przepływem energii, dziś reakcjami fizjologicznymi. Jednakże fizjoterapia nie odpowiada bezpośrednio na przyczyny choroby, tylko raczej na obszary ciała związane z obserwowanymi objawami.

Wyróżnia się 3 składowe fizjoterapii:

  • kinezyterapia – leczenie za pomocą ruchu;
  • fizykoterapia – zabiegi fizykalne;
  • masaż.

Co do miejsca fizjoterapii we współczesnej medycynie trudno jednoznacznie stwierdzić, czy to samodzielna metoda leczenia, czy tylko element wspomagania terapii. Teoretycznie niektóre dolegliwości, szczególnie te, które wynikają bezpośrednio z pobudzenia lub bierności układu nerwowego, można leczyć wyłącznie fizjoterapeutycznie. Znacznie częściej jednak zabiegi fizjoterapii używane są jako uzupełnienie medycyny konwencjonalnej.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Fizjoterapeuta – kim jest i co potrafi?

W czasie studiów każdy fizjoterapeuta nabywa umiejętności przydatne przy praktykowaniu zabiegów należących do różnych grup takich jak: masaż, balneoterapia, ergoterapia, hydroterapia, kinezyterapia, fizykoterapia, klimatoterapia i terapia manualna. W swoje pracy fizjoterapeuci często korzystają z nowoczesnych urządzeń wspomagających wykonywanie niektórych typów zabiegów, przy czym mogą to być urządzenia w różnym stopniu skomplikowane i działające na różnej zasadzie.

Fizjoterapeuta, choć nie jest lekarzem, doskonale orientuje się w wybranych jednostkach chorobowych, co pomaga mu w pracy. Potrafi dobrać odpowiednie względem konkretnego schorzenia metody terapeutyczne i dostosować je do specyfiki pacjenta. Cechą charakterystyczną zabiegów fizjoterapeutycznych jest ich duża elastyczność, bo np. w trakcie masażu można pominąć lub zmienić niektóre chwyty czy opuścić wybrane partie ciała, aby – przy uzyskaniu dosyć dobrego efektu – pominąć techniki powodujące dyskomfort pacjenta.

Równie ważne jest ustalenie właściwych parametrów urządzeń technicznych. Są one wykorzystywane w trakcie zabiegu i teoretyczna wiedza w tym zakresie przekazywana jest na studiach i w czasie kursów doszkalających. Trzeba jednak podkreślić, że tylko praktyka pozwala udoskonalić intuicję niezbędną do szybkiego podejmowania decyzji w kontekście konkretnego przypadku.

Fizjoterapeuta, kierując się własnym doświadczeniem i wiedzą, może doradzić konsultacje z lekarzem, a po wejściu w życie nowej ustawy może także samodzielnie podejmować decyzje dotyczące sposobu leczenia – jeśli posiada tytuł magistra. zmienić typu zabiegu.

Zobacz również: Ustawa o zawodzie fizjoterapeuty



Polecane produkty:

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *