Szukaj
Szukaj

Ustawa o zawodzie fizjoterapeuty

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

26.10.2015 roku została podpisana przez Prezydenta Andrzeja Dudę długo oczekiwana ustawa o zawodzie fizjoterapeuty. Określa ona szczegółowo prawne wymagania jakie musi spełnić osoba chcąca wykonywać ten zawód.

ustawa o zawodzie fizjoterapeuty

Ustawa o zawodzie fizjoterapeuty

Ustawa o zawodzie fizjoterapeuty określa zasady:

  • wykonywania zawodu jakim jest fizjoterapia;
  • uzyskiwania prawa wykonywania zawodu;
  • kształcenia zawodowego przyszłych fizjoterapeutów i fizjoterapeutów;
  • odpowiedzialności zawodowej fizjoterapeutów.

Dokument określa również organizację oraz zadania samorządu zawodowego fizjoterapeutów, a także prawa i obowiązki jego członków.

Treść całej ustawy znajduje się w linku poniżej:

Ustawa o zawodzie fizjoterapeuty z dnia 25.09.2015 roku

Kim jest fizjoterapeuta?

Zawód fizjoterapeuty został ogłoszony samodzielnym zawodem medycznym. W związku z tym fizjoterapeuta może samodzielnie kwalifikować, planować i prowadzić fizykoterapię, kinezyterapię oraz masaże. Może ponadto zlecać wyroby medyczne, dobierać je zgodnie z indywidualnymi potrzebami pacjenta oraz prowadzić działalności fizjoprofilaktyczne.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Osoba posiadające wymienione prawa musi uzyskać tytuł magistra lub licencjata czy zawodowego technika i posiadać przynajmniej 6-letnie doświadczenie w zawodzie.

Prawo posługiwania się tytułem zawodowym przysługuje osobie, która ukończyła specjalizację i złożyła Państwowy Egzamin Specjalizacyjny Fizjoterapeutów, zwany „PESFZ” z wynikiem pozytywnym.

Uprawnienia

Na podstawie ustawy fizjoterapeuta ma prawo wglądu do dokumentacji medycznej pacjenta i do uzyskania od podmiotu udzielającego świadczeń zdrowotnych pełnej informacji o stanie zdrowia pacjenta. Dodatkowo, w przypadku uzasadnionych wątpliwości ma on prawo domagać się od lekarza, który wydał zlecenie, uzasadnienia potrzeb jego wykonania. W konsekwencji może nawet odmówić wykonania zaleconych przez lekarza procedur.

Obowiązki

Wśród głównych obowiązków fizjoterapeuty znajduje się:

  • informowanie pacjenta o jego prawach;
  • zachowania tajemnicy medycznej;
  • prowadzenie i udostępnianie dokumentacji medycznej.

KIF

Krajowa Izba Fizjoterapeutów sprawuje pieczę anad wszystkimi osobami aktywnymi zawodowo. Jej członkowie opracowali Krajowy Rejestr fizjoterapeutów, gdzie gromadzone są wszelkie dane osób posiadających prawo wykonywania zawodu.

Aby uzyskać prawo wykonywania zawodu należy wysłać podanie wraz z kompletem dokumentów i opłacić całą procedurę. Następnie czeka się na posiedzenie Komisji, która decyduje o wpisaniu nowego członka w rejestr. Należy przy tym wiedzieć, że aktywnie zawodowy członek musi co miesiąc opłacać składkę członkowską (jest ona obowiązkowa) w wysokości 25 zł. Z opłat takich są zwolnione niektóre grupy osób, np. studenci.

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne
w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

2 odpowiedzi

  1. Nareszcie!!! W końcu coś może się zmieni w tej Polsce na lepsze. Już nie będą się pod nas podszywać pseudo fizjoterapeuci, a lekarze nie będą przepisywać bezmyślnie zabiegów, ktore często mijały się z celem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *