Fizjoexpert Futuro

Rehabilitacja jest całokształtem działań podejmowanych w celu przywrócenia pacjentowi pełnej sprawności. W wielu przypadkach cel ten ogranicza się do zwiększenia komfortu, jeśli powrót do pełnej sprawności nie jest możliwy. Działania podejmowane przez rehabilitantów mają na celu dostarczenie bodźców – są to najczęściej działania z zakresu fizjoterapii, a więc w pewien sposób stymulujące określone tkanki, co w założeniu ma pobudzić je do normalnego, prawidłowego funkcjonowania.

Rehabilitacja co to jest

Kto powinien skorzystać z rehabilitacji?

Najpowszechniejsze są zdecydowanie przypadki rehabilitacji w okresie po chorobie przebiegającej ze zmniejszeniem ruchomości stawów, a więc po skręceniach, zwichnięciach lub złamaniach, ale także w schorzeniach kręgosłupa albo specyficznych chorobach narządu ruchu, np. przy „łokciu tenisisty”. W takich przypadkach konieczność przeprowadzenia serii zabiegów rehabilitacyjnych nie budzi żadnych wątpliwości.

Podobnie jest w przypadku pacjentów po niektórych zabiegach chirurgicznych, na przykład rekonstrukcji biernych elementów układu ruchowego, po przeszczepach obejmujących tkankę mięśniową albo po innych zabiegach ingerujących głęboko w mechanizmy układu ruchu. W tych przypadkach rehabilitacja we wstępnej fazie ma zastąpić bodźcowanie pojawiające się przy wykonywaniu codziennych czynności, a ponieważ są to ruchy wykonywane w całkowicie kontrolowany sposób, dzięki nim można lepiej przygotować organizm do pracy w normalnych warunkach obciążenia.

Z rehabilitacji korzysta się jednak niekiedy także w innych przypadkach niż opisane powyżej. Wskazaniami do zabiegów rehabilitacyjnych są wszystkie schorzenia o charakterze przewlekłym, a także ostrym, o ile nie uniemożliwia to wykonania ruchu. Co ważne, rehabilitacja nie obejmuje tylko zajęć ruchowych, ale może obejmować także inne działania mające na celu przywrócenie pełnej sprawności psychicznej i fizycznej.

Konferencje Bioptron

Masaż jako forma rehabilitacji

W porównaniu z ergoterapią czy kinezyterapią, masaż jest postrzegany jako łagodniejsza i delikatniejsza forma. W praktyce po prostu oddziałują one na nieco inne tkanki i w inny sposób – w przypadku klasycznej rehabilitacji ruchowej obciążenia kierowane są przede wszystkim na określone obszary konkretnej tkanki, np. staw albo kość, natomiast w masażu pobudzane są także obszary przyległe, zwykle dużo rozleglejsze (zamiast kinezyterapii stawu kolanowego wykonuje się masaż całej kończyny itd).

Podobną charakterystykę co masaże mają także niektóre inne zabiegi, w tym balneoterapia, hydroterapia i nie tylko. W ich przypadku zwykle oddziaływanie terapeutyczne nie skupia się na określonym punkcie, ale raczej na rozleglejszym obszarze. To ważne, ponieważ w praktyce rzadko można wskazać jeden konkretny punkt ciała, który z różnych względów należy poddać bardziej intensywnemu wysiłkowi w trakcie rehabilitacji, jako że do normalnego funkcjonowania np. stawu, konieczna jest praca tkanek okalających: kości, nabłonków, mięśni itd.

Gdzie iść na rehabilitację?

Na typowe zabiegi rehabilitacyjne związane z leczeniem pourazowym kieruje lekarz prowadzący, natomiast z niektórych zabiegów można skorzystać również bez skierowania, jeśli z jakichś względów pacjent sam uzna, że jest to niezbędne. Takie zabiegi są oczywiście płatne, ale żeby były też skuteczne, trzeba koniecznie porozmawiać z rehabilitantem i opisać mu problem, ponieważ niekiedy bardzo podobne przypadłości wymagają zupełnie innego podejścia terapeutycznego. Z tego też powodu najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest zawsze w pierwszej kolejności konsultacja lekarska, a dopiero później zapis na zabiegi rehabilitacyjne w specjalistycznym gabinecie.

Polecane produkty:

Aktualizacja:

Rehabilitacja Wrocław