Wizyta u fizjoterapeuty posiada swój charakterystyczny schemat, który w większości przypadków wygląda podobnie. Wszystko zależy oczywiście od tego, ile będzie ona trwała i do jakiego konkretnie specjalisty się zgłaszamy. Nieco inaczej przebiegnie w przypadku fizjoterapii uroginekologicznej kobiet w ciąży, a inaczej w przypadku pracy z dziećmi czy u fizjoterapeuty specjalizującego się w ortopedii. Co więc warto wiedzieć?
Wizyta u fizjoterapeuty – jak wygląda?
Każda wizyta u fizjoterapeuty rozpoczyna się szczegółowym wywiadem, a w przypadku dzieci przeprowadzanym z rodzicem lub opiekunem. Podczas niego padną pytania odnośnie okoliczności urazu, stanu zdrowia, przyjmowanych leków czy aktywności na co dzień. Fizjoterapeuta za pomocą pytań będzie starał się zobrazować życie swojego pacjenta oraz znaleźć dokładną przyczynę problemu, z którym się zgłosił. Uzupełnieniem wywiadu jest badanie, zwykle za pomocą palpacji, oglądania oraz testów funkcjonalnych. Fizjoterapeuta może poprosić o wykonanie konkretnych czynności, np. skłonu czy stanięcia na jednej nodze. Przeprowadzi również specyficzne dla danych jednostek chorobowych czy urazów testy diagnostyczne. W przypadku fizjoterapii uroginekologicznej na tym etapie wizyty, miejsce ma badanie per vaginam / badanie per rectum.
Zobacz również: Jak wygląda wizyta u fizjoterapeuty uroginekologicznego.
Po badaniu przychodzi czas na terapię. Podstawą każdego skutecznego leczenia fizjoterapeutycznego jest terapia manualna, czyli praca na układzie kostno-stawowym. Wcześniej jednak należy odpowiednio przygotować tkanki miękkie, np. przy użyciu technik masażu funkcyjnego czy terapii punktów spustowych. Dobór metod i technik zależy od wieku oraz stanu zdrowia pacjenta. Nierzadko na wizycie stosowane jest oklejenie specjalnymi taśmami (kinesiotaping) lub suche igłowanie. W przypadku tej drugiej metody zawsze należy wyrazić zgodę.
Niemal zawsze na wizycie prezentowane są ćwiczenia, które pacjent będzie musiał wykonywać samodzielnie w domu aż do kolejnej wizyty, gdy prawdopodobnie zestaw zostanie zmieniony w zależności od tempa powrotu do zdrowia. Jeśli podczas wizyty nasunęły się jakiekolwiek pytania czy wątpliwości, warto od razu je zgłaszać. Każdy specjalista z chęcią udzieli dokładnych odpowiedzi lub powtórzy schemat ćwiczenia.
Ile trwa wizyta u fizjoterapeuty?
Często pada pytanie ile trwa wizyta u fizjoterapeuty? Może to być od 30 do 60 minut, w zależności od potrzeb pacjenta oraz odgórnych ustaleń danego gabinetu czy ośrodka. Rekomenduje się wizytę do 60 minut, jako że wywiad i badanie często zajmują sporą ilość czasu. Taka długość wizyty gwarantuje przejście przez wszystkie jej etapy bez zbędnego pośpiechu czy zdenerwowania.
Jak przygotować się do wizyty u fizjoterapeuty?
Zwykle nie są konieczne specjalne przygotowania przed wizytą u fizjoterapeuty. Należy jedynie ubrać się w wygodny strój lub wziąć taki na zmianę. Najlepiej, aby były to krótkie spodenki i koszulka niekrępująca ruchów. Kobiety w okresie rozrodczym korzystające z usług fizjoterapeuty uroginekologicznego powinny przyjść na wizytę w dzień, w którym nie wypada miesiączka. Nie jest ona wprawdzie przeciwwskazaniem, jednak może powodować u pacjentki dyskomfort lub z powodu bólu uniemożliwiać wykorzystanie niektórych technik.
Ile kosztuje wizyta u fizjoterapeuty?
Koszt wizyty u fizjoterapeuty zależy od wielu czynników, głównie doświadczenia i jego renomy oraz ośrodka, w którym pracuje. Znaczenie ma również długość trwania wizyty. W dużych miastach takich jak Warszawa, Kraków, Poznań czy Wrocław fizjoterapia jest najczęściej w cenie od 130 do 200 zł. Istnieje możliwość skorzystania z rehabilitacji w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ) w placówkach mających umowę o świadczeniu usług w ramach z NFZ.
Zobacz więcej na temat: Ile kosztuje wizyta u fizjoterapeuty.
Kiedy udać się do fizjoterapeuty?
Do fizjoterapeuty należy udać się między innymi w następujących sytuacjach:
- dziecko nie unosi główki, nie raczkuje lub nie wstaje w rekomendowanym terminie;
- występowanie bolesnych miesiączek, problemów z oddawaniem moczu;
- zbliżająca się operacja urologiczna lub ginekologiczna;
- doznany uraz, kontuzja;
- przebyte operacje, wskutek których powstały blizny;
- chęć sprawdzenia funkcjonalności swojego ciała lub zadbania o zdrowie;
- przygotowywanie się do porodu, kontrola ciała po porodzie;
- choroby genetyczne lub wrodzone u dzieci, które wymagają integracji sensorycznej lub specjalistycznych ćwiczeń;
- wady postawy;
- bóle kręgosłupa;
- szumy uszne, przewlekły ból głowy, napięcia w ciele;
- problemy nerwowe, np. promieniujący ból do kończyny dolnej lub górnej;
- entezopatie.
Powodów do odwiedzenia specjalisty, jakim jest fizjoterapeuta, jest znacznie więcej. Warto pamiętać, że nie każdy specjalizuje się w określonej dziedzinie. To od występującego problemu zależy czy zgłosimy się do fizjoterapeuty stomatologicznego, ortopedycznego, neurologicznego, uroginekologicznego czy dzieciecego. Wybór specjalisty ma ogromne znaczenie dla całego przebiegu leczenia.
Polecane produkty:
Kwas hialuronowy na stawy i skórę
Kwas hialuronowy zapewnia mazi stawowej właściwości lepko-sprężyste, przez co zmniejsza ból w stawach. Dodatkowo wypełnia przestrzenie w naskórku redukując zmarszczki. Sprawia, że skóra wygląda młodziej i polepsza się jej odcień, dając też efekt ... Zobacz więcej... | |
Kolagen w proszku na stawy, kości i skórę
Kolagen bioalgi zawiera aż 97% hydrolizowanego kolagenu. Jego opatentowana formuła sprawia, że wchłanialność jest na bardzo wysokim poziomie. Wspomaga łagodzenie objawów już istniejących chorób stawów, dodatkowo zapobiegając pojawianiu się nowych. Zobacz więcej... |