Szukaj
Szukaj

Jak wygląda wizyta u fizjoterapeuty uroginekologicznego?

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Jak wygląda wizyta u fizjoterapeuty uroginekologicznego? Fizjoterapia uroginekologiczna wciąż jest młodą dziedziną fizjoterapii, mimo tego prężnie się rozwija. Stanowi nieocenioną pomoc w terapii zaburzeń oddawania moczu i stolca, dolegliwości ciążowych i połogowych czy wszelkich innych schorzeń kobiecych. Niektórzy specjaliści poszerzają zakres usług o fizjoterapię urologiczną mężczyzn.

Jak wygląda wizyta u fizjoterapeuty uroginekologicznego?

Jak wygląda wizyta u fizjoterapeuty uroginekologicznego?

Do fizjoterapeuty uroginekologicznego warto udać się w dniach, w których nie pojawia się miesiączkowanie. W praktyce nie stanowi to przeciwwskazania, jednak wpływa na komfort pacjentki. Wizyta rozpoczyna się przeprowadzeniem szczegółowego wywiadu. Mogą paść pytania:

  • jak często odbywa się mikcja, czy strumień moczu jest ciągły / przerywany / krzywy;
  • czy występują problemy z oddawaniem moczu lub stolca;
  • czy pojawiają się epizody nietrzymania moczu, stolca lub gazów, jeśli tak to w jakich sytuacjach;
  • jakie choroby układu moczowo-płciowego występowały w rodzinie;
  • czy miesiączkowanie jest bolesne, jeśli tak to jakie objawy współwystępują;
  • czy pojawiają się zawroty głowy, ból brzucha, problemy ze współżyciem lub problemy żołądkowo-jelitowe;
  • styl życia, aktywność fizyczna na co dzień, rodzaj wykonywanej pracy zawodowej i nawodnienie;
  • kiedy były robione ostatnie badania ginekologiczne i czy wszystko było w porządku;
  • czy były wykonywane jakiekolwiek operacje i zabiegi ginekologiczne lub w obrębie jamy brzusznej.

Z pewnością padną również pytania dotyczące ciąż i porodów. Jeśli miały miejsce, należy przypomnieć sobie długość trwania porodu, ewentualne komplikacje oraz epizody nacięcia i pęknięcia krocza. Przy cięciu cesarskim warto przypomnieć sobie jak długo trwało gojenie się blizny i z jakiego powodu był wykonywany zabieg. Nie należy krępować się pytań o sferę intymną, ponieważ zadawane są one każdej pacjentce i z całą pewnością w gabinecie fizjoterapeuty uroginekologicznego nie są tematem tabu. Podczas wywiadu warto zgłaszać wszelkie wątpliwości i informacje związane z dolegliwością, które pozornie mogą wydawać się nam błahe.

Zobacz również: Obniżenie narządu rodnego.

Badanie uroginekologiczne

Po wywiadzie przychodzi czas na wykonanie badania uroginekologicznego. Choć może ono krępować pacjentkę, w dużym stopniu przypomina zwykłe badanie ginekologiczne i nie powinno powodować zawstydzenia. Pacjentka kładzie się na kozetce, a fizjoterapeuta za pomocą palca wskazującego umieszczonego w pochwie (lub niekiedy w odbycie) ocenia kondycję mięśni dna miednicy. Sprawdza się między innymi:

  • zdolność do szybkich i długich skurczów;
  • wytrzymałość mięśni na zmęczenie;
  • aktywność wszystkich 3 warstw mięśniowych;
  • zdolność elewacji, czyli „wciągania” mięśni do wnętrza ciała.

Badanie per vaginam pozwala również na ocenę stanu ewentualnych blizn po operacjach ginekologicznych, pęknięciu lub nacięciu krocza. Wiele dolegliwości wiąże się właśnie z obecnością przerośniętych lub sztywnych i przestarzałych blizn. Badanie nie jest bolesne, pacjentka powinna zgłaszać wszelkie dolegliwości o charakterze kłucia, bólu czy pieczenia, ponieważ wskazują one na patologię.

Po badaniu uroginekologicznym (lub przed, w zależności od specjalisty) ocenia się stan mięśni całego ciała, postawę, a niekiedy nawet kondycję mięśni w okolicy stawów skroniowo-żuchwowych, jako że ściśle współpracują one z mięśniami dna miednicy. Tak szczegółowe badanie połączone z wywiadem daje jasny obraz sytuacji zdrowotnej pacjentki.

Patronite
Patronite

Terapia

Metody wykorzystywane podczas terapii zależą od problemu pacjentki. Jeśli zgłosiła się z nietrzymaniem moczu, a podczas badania wyszło obniżone napięcie mięśni dna miednicy, terapia rozpocznie się nauką aktywowania tych mięśni. Na początku per vaginam, a następnie normalnie, np. podczas ćwiczeń dna miednicy z użyciem przyborów takich jak piłki, poduszka sensomotoryczna czy inne akcesoria wspomagające. Pacjentka dostanie zalecenie wykonania dzienniczka mikcji przez 2-3 dni oraz zadanie domowe (zwykle zestaw kilku prostych ćwiczeń). Każda wizyta kończy się edukacją – fizjoterapeuta uświadamia pacjentkę co powinna robić w domu i na co powinna zwracać szczególną uwagę, np. podczas mikcji czy podnoszenia ciężkich przedmiotów.

Z kolei dolegliwości związane ze wzmożonym napięciem mięśni dna miednicy będą wymagały terapii manualnej rozluźniającej. Wykorzystuje się techniki z zakresu masażu tkanek głębokich, terapii punktów spustowych, masażu funkcyjnego czy terapii manualnej metodą Kaltenborn-Evjenth.

Jak wygląda wizyta u fizjoterapeuty uroginekologicznego w ciąży lub po połogu?

Kobiety ciężarne również rozpoczynają wizytę od wywiadu. Powinny przynieść ze sobą zgodę lekarza prowadzącego ciążę na przeprowadzenie terapii, same również podpisują w gabinecie zgodę. Zazwyczaj nie ma konieczności badania per vaginam, fizjoterapeuta przechodzi do terapii. Jeśli przyczyną wizyty były obrzęki stóp, wykonuje się terapię przeciwobrzękową. Jeśli natomiast pacjentka zgłosiła się z bólami kręgosłupa, wykonuje się techniki z zakresu terapii manualnej, masażu czy punktów spustowych. Panie w ciąży preferują również oklejanie plastrami do kinesiotapingu. Kinesiotaping w ciąży jest dla kobiet całkowicie bezpieczny i skuteczny.

Każda kobieta ciężarna również dostaje zalecenia domowe. Wiele Pań decyduje się na cotygodniowe wizyty przez cały okres ciąży. Pod koniec ciąży (kilka tygodni przed rozwiązaniem) fizjoterapeuta instruuje jak wstawać po porodzie, jak dbać o bliznę po cięciu cesarskim (CC) lub nacięciu / pęknięciu krocza oraz jak przyspieszyć akcję porodową za pomocą oddechu i pozycji wertykalnych. Od 36. tygodnia ciąży można rozpocząć masaż krocza, który znacznie zmniejsza ryzyko pęknięcia czy nacięcia krocza. Fizjoterapeuta nauczy go krok po kroku.

Wizyta kobiet po połogu niewiele różni się od wizyty kobiet z problemami narządu rodnego. Wizyta rozpoczyna się badaniem per vaginam, fizjoterapeuta ocenia „szkody” powstałe wskutek porodu i dobiera skuteczną terapię. Zajmuje się również powstałymi bliznami lub za pomocą masażu czy kinesiotapingu wspomaga laktację.

Zobacz również: Problemy z laktacją – jak sobie z nimi radzić?



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Baranowski W., Rogowski A., Uroginekologia, Wydawnictwo Medical Tribune Polska, Warszawa 2018.
  2. Barcz E., Uroginekologia – schorzenia dna miednicy, Wydawnictwo Via Medica, Gdańsk 2017.
Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Jedna odpowiedź

  1. Fizjoterapia uroginekologiczna robi się coraz popularniejsza. I dobrze. Brakowało takiego uzupełnienia w zakresie uroginekologii.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *