Stopa Mortona to charakterystyczna budowa anatomiczna stopy ludzkiej, w której drugi palec u stopy jest wydłużony w stosunku do pierwszego i pozostałych. Niekiedy jest on rzeczywiście dłuższy, a niekiedy to paluch (pierwszy palec w stopie) jest w skróceniu anatomicznym. Szacuje się, że taka budowa stopy może dotyczyć nawet do 30% społeczeństwa.
Stopa Mortona
W przypadku stopy Mortona drugi palec stopy wystaje poza pierwszy (czasem wyraźnie). Kość śródstopia drugiego palca może być dłuższa lub ustawiona pod innym kątem, jak również to kość pierwszego palca może być anatomicznie skrócona. Niekiedy taka budowa może predysponować do przeciążeń lub dolegliwości bólowych śródstopia, w szczególności przy źle dobranym obuwiu (np. zbyt ciasnym). Z przodu stopy baza drugiego palca (głowa 2. śródstopia) jest mocniej, wyraźniej wysunięta niż głowa pierwszego. Można to zaobserwować po głębszej przestrzeni między palcami.
Ciekawostką jest, że stopa Mortona wzięła swoją nazwę od dr Dudleya J. Mortona, który w XX wieku opisał różnice w budowie kości śródstopia. Potocznie taka stopa zwana jest również stopą grecką.
Stopa Mortona a neuralgia Mortona
Z całą pewnością nie należy mylić tych dwóch pojęć, co zdarza się niestety dość często. Neuralgia Mortona (inaczej: nerwiak Mortona, metatarsalgia Mortona) to określenie medyczne na bolesne pogrubienie nerwu międzypalcowego, z reguły przebiegającego między 3. a 4. palcem stopy (między ich kośćmi śródstopia), czego konsekwencją jest piekący ból w przedniej części stopy. Przyczyną jest z reguły przewlekły lub często powtarzający się ucisk na ten nerw. Obraz kliniczny obejmuje natomiast:
- ostry, piekący ból w przodostopiu, nasilający się zwłaszcza podczas kompresji przodostopia, ale i w trakcie chodzenia;
- uczucie „kamienia” lub ciała obcego w bucie podczas chodzenia;
- drętwienie lub mrowienie między palcami.
Co ciekawe, dolegliwości ustępują podczas masowania stopy lub po zdjęciu obuwia i odpoczynku, ponieważ właśnie wtedy dochodzi do dekompresji wspomnianego nerwu.
Dla porównania, przy stopie Mortona widać wyłącznie zmianę anatomiczną, która dla jednych może być atrakcyjna, podczas gdy dla drugich bywa krępująca. Możliwe są powikłania tego stanu, jednak z reguł jedynie przy zbyt ciasnym, źle dobranym obuwiu. Nie ma objawów neurologicznych.
Stopa Mortona – leczenie
Jeśli stopa Mortona nie powoduje dolegliwości bólowych, nie podejmuje się żadnych metod terapeutycznych. Jest to zmiana anatomiczna, na którą nie mamy wpływu. O jej wystąpieniu decydują czynniki genetyczne indywidualne dla danej osoby. Jednak jeśli w związku ze stopą Mortona pojawią się dolegliwości, warto rozważyć konsultację z fizjoterapeutą, podologiem lub doświadczonym, dobrym sprzedawcą obuwia, który dopasuje buty do anatomii danej stopy. Podolog pomoże przy ewentualnych zgrubieniach, modzelach i nagniotkach, zaś fizjoterapeuta rozluźni kończynę i wykona wybrane techniki manualne, by uniknąć bolesnego zablokowania stawów stopy.
Klasyfikacja Mortona
Analiza kwadratowa według Mortona odnosi się do badania proporcji między długościami palców i ich wpływu na funkcjonowanie stopy. W praktyce pomaga to lepiej zrozumieć różnice anatomiczne i biomechaniczne między poszczególnymi typami stóp. Poza stopą grecką (stopą Mortona) wyróżnia on również stopę egipską (duży palec jest najdłuższy, a kolejne stopniowo coraz krótsze) oraz stopę rzymską (pierwsze trzy palce licząc od palucha mają podobną długość, jednak palce czwarty i piąty są znacznie krótsze. Szacuje się, że taki układ palców posiada zaledwie 10% populacji).
Polecane produkty:
![]() |
Mata z kolcami
Mata z kolcami została wykonana z materiałów wytrzymałych i odpornych, a zarazem bezpiecznych. Regularnie stosowana w domowym zaciszu, niweluje liczne dolegliwości bólowe. Zobacz więcej... |
![]() |
Mata do akupresury (mata z igłami)
Mata do akupresury posiada specjalne igły. Ma działanie terapeutyczne i wykorzystywana jest na różne okolice ciała w celu zmniejszenia bólów, regulacji napięcia mięśniowego i wielu innych schorzeń. Zobacz więcej... |
Bibliografia
- Ciemiecka A., Bażant K., Baryłka K., Kołodziejski P., Neuralgia Mortona, Fizjoterapia & Rehabilitacja, 92/2018.
- Bertil P., Neurologia, Kompendium, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2014.
- Kuros F., Wysokie obcasy najczęstszą przyczyną nabytych deformacji i dolegliwości bólowych w obrębie stóp u kobiet, Kosmetologia Estetyczna, 2/2020.
- https://formthotics.waw.pl/rodzaje-stop-stopa-grecka-stopa-egipska-i-stopa-rzymska/.